10 praktiskis padomi drošākai rudens ceļojumu plānošanai Covid laikā 

© pexels.com

Iestājoties rudens sezonai, Latvijas iedzīvotāju vēlme ceļot neapsīkst - avio biļešu iegāde un naktsmītņu rezervācija dubultojusies, salīdzinot ar pagājušā gada vasaru, liecina Citadele maksājumu karšu norēķinu dati. Vienlaikus situācija pasaulē arvien ir mainīga, valstīm īstenojot Covid - 19 ierobežošanas pasākumus, tāpēc vairs tikai retais ceļot uzdrošinās bez ceļojuma apdrošināšanas. Kā būt drošam, ka mainīgie starpvalstu ceļošanas noteikumi neizbojā atpūtu, bet pozitīvs Covid-19 tests krietni nepatukšo maciņu, liekot atcelt braucienu vai nespējot atgriezties mājās? 

“Rudenī tradicionāli iedzīvotāji ar nelieliem atvaļinājumiem mēdz pagarināt savu vasaru, un šis gads izceļas ar to, ka atpūtas brīžos cilvēki vēlas pēc iespējas nodrošināties, ka Covid-19 atstās minimālu ietekmi uz viņu plāniem un izdevumiem, tāpēc arvien biežāk interesējas arī par bankas kartēs iekļauto ceļojuma apdrošināšanu, lai izvairītos no situācijām, kad jāzaudē prāva naudas summa ceļojuma anulēšanas gadījumā vai rodoties neparedzētiem sarežģījumiem,” saka Jānis Mūrnieks, Citadeles privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs

1. Uzticies oficiāliem informācijas resursiem


Informāciju par galamērķa valsts Covid-19 saistošajiem noteikumiem ieteicams pārbaudīt vismaz pāris oficiālos informācijas resursos, jo lidsabiedrību sniegtā informācija var būt kļūdaina, kā rezultātā pastāv risks iestrēgt tranzīta zonā. Ir bijuši gadījumi, kad, Latvijai atrodoties it kā zaļajā saslimstības zonā, ceļotāji nonāk galamērķī, kur viņiem atsaka iebraukšanu, turklāt attiecīgā lidostā testēšanu nenodrošina. Aktuālo informāciju par saistošajiem noteikumiem ārzemēs iespējams iegūt Ārlietu ministrijas mājaslapā vai attiecīgās valsts Latvijas pārstāvniecībā.

2. Izvairies no pārlidojumiem

Drošs ceļojums sākas jau tā plānošanas procesā, tāpēc, ja iespējams, centies izvairīties no lidojumiem, kur nepieciešama pārsēšanās. Lidojumi ar pārsēšanos nozīmē lieku uzkavēšanos un drūzmēšanos lidostas teritorijā, kā arī potenciālus drošības pasākumus, piemēram, Covid-19 testa nodošanu.

3. Apsver iespēju ceļot ar auto

Arvien vairāk cilvēku novērtē izvairīšanos no drūzmēšanās un lemj par labu ceļošanai ar privāto transporta līdzekli. Tādā gadījumā jāizpēta sauszemes robežkontroles punktu un attiecīgo valstu ieceļošanas noteikumi. Pārskatāms ceļvedis pieejams Eiropas Savienības tīmekļa vietnē ŠEIT.

4.Nepaļaujies uz EVAK vien

EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir spēkā visās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs un dod tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi, taču tā nesedz repatriācijas un biļešu pārformēšanas izdevumus, nozaudēta vai nozagta īpašuma vērtību un citas mūsdienu ceļojumiem aktuālus riskus.

5. Pārbaudi, vai neesi jau apdrošināts

Nereti piesakoties bankas maksājumu kartei vai kredītkartei, ceļojumu apdrošināšana nāk komplektā, līdzīgi kā tas, piemēram, X Supreme kartes gadījumā ir ar pirkumu apdrošināšanu un mājokļa palīdzības komplektu. Cilvēki bieži vien nepievērš uzmanību savam papildu labumu grozam, tāpēc pārliecinies, lai nesanāk samaksāt dubultā.

6. Ja neesi apdrošināts, tad izdari to!

Paralēli klasiskajiem riskiem, piemēram, medicīnisko izdevumu segšanai un nozaudētai pasei, arvien populārāka kļūst Covid-19 saslimšanas apdrošināšana, kas atvieglo ieplānota ceļojuma anulāciju vai ceļojuma pārtraukšanu. Tā palīdzēs būtiski ietaupīt naudu gadījumos, ja pirms ceļojuma sākuma tiek diagnosticēta saslimšana ar Covid-19 un noteikta izolācija, kas daļēji vai pilnīgi pārklājas ar ceļojuma datumiem, kā arī brīžos, kad ārzemēs pozitīva Covid-19 testa dēļ tiek liegta iekāpšana transporta līdzeklī, lai dotos atpakaļ uz Latviju.

Apdrošināšanas segums iekļauj arī ģimenes locekļus, kas nozīmē, ka, ja kādam no ģimenes fiksēts pozitīvs Covid-19 tests, kā rezultātā nākas anulēt ceļojumu - to var izdarīt arī pārējie, ja nevēlas doties ceļojumā vieni.

7. Zini savas tiesības

Iepazīsties ar savām tiesībām avioreisa kavēšanās un atcelšanas gadījumā. Ja avioreiss kavējas ilgāk par divām stundām un tā attālums ir 1500km, pārvadātājam ir jānodrošina ar ēdināšanu samērīgi ar gaidīšanas laiku, tāpat nepieciešamības gadījumā jānodrošina viesnīca un transports uz to.

8. Rezervē naudu neparedzētiem gadījumiem

Dzīvē mēdz gadīties dažādas situācijas, un vairums neparedzētu situāciju var rasties tieši ārzemēs, it sevišķi mūsdienās, kad Covid-19 testēšana tranzīta zonās var notikt regulāri un ne bez maksas, tāpēc, bankas kontā turi rezervi. Šim nolūkam var izmantot arī kredītkarti.

9. Lejupielādē lietotni “Ceļo droši”

Ārlietu ministrijas veidotā aplikācija sniegs ieteikumus ceļotājiem par nepieciešamajiem dokumentiem, apdrošināšanu un robežu šķērsošanu. Lietotnē pieejami arī Latvijas pārstāvniecību kontakti un ērtas saziņas iespējas 24/7 režīmā ar Latvijas ĀM Konsulāro dienestu.

10. Izvērtē vietējo piedāvājumu

Covid-19 apstākļi un nesenā Baltijas burbuļa pieredze ir stimulējusi izaugsmi arī lokālā tūrisma sektorā - palielinājies pieejamo izmitināšanas vietu jeb atpūtas namiņu skaits, kur relaksēties var vienas vai divu mājsaimniecību lokā. Tāpat savus tūrisma piedāvājumus piepucējušas arī pašvaldības, arvien vairāk izmantojot digitālo ceļvežu piedāvātās opcijas.

Izklaide

Alternatīvā roka grupas “The Tunes” debijas albums, kuru, kā viņi paši saka, prezentē ar lepnumu. “Albums piedāvā plašu mūzikas ceļojumu, kurā katrs skaņdarbs atklāj jaunu sajūtu, domu un emociju pasauli. Ar šo debijas projektu grupa vēlas izzināt nezināmo, atrast neredzēto un piedzīvot nepiepildīto, piedāvājot klausītājiem aizraujošu mūzikas un pašatklāsmes pieredzi.”

Svarīgākais