Plāno ceļojumu? Kas jāzina pirms ceļojumu apdrošināšanas iegādes

 
©Sputnik/Scanpix

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju pret ceļojuma plānošanu izturas atbildīgi, jau iepriekš rūpīgi plāno maršrutu, rezervē naktsmītnes, tostarp iegādājas apdrošināšanas polisi. Un ne velti - kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) dati, pagājušajā gadā ceļotājiem atlīdzībās izmaksāti kopumā teju 800 000 eiro. Gan kompāniju piedāvātās apdrošināšanas polises, gan negaidītas situācijas, kurās nokļūst ceļotāji, ir dažādas, tāpēc BALTA apkopojusi svarīgākos jautājumus, ko katram vērts noskaidrot pirms apdrošināšanas polises iegādes un ceļojuma uzsākšanas.

Kur meklēt palīdzību ceļojuma laikā?

Ķibeli ceļojuma laikā vienmēr pavada satraukums un stress, tādēļ pašsaprotami, ja apjukumā nezinām, kur vērsties un ko darīt, lai saņemtu palīdzību. Nepatīkamās un negaidītās situācijās ceļojuma laikā labs apdrošinātājs vienmēr pat attālināti būs līdzās savam klientam. Ļoti svarīgi, lai apdrošināšanas kompānijai ir palīdzības dienests, kas ceļotājam gatavs palīdzēt 7 dienas nedēļā un 24 stundas diennaktī. Iestājoties apdrošināšanas gadījumam, atbalsta personāls nodrošinās medicīniskās palīdzības saņemšanu bez personisko līdzekļu ieguldīšanas, operatīvi sniegs konsultāciju par visiem jautājumiem, sameklēs ārstniecības iestādes, nepieciešamības gadījumā organizēs medicīnisko transportu.

Kādus medicīniskos izdevumus sedz polise un EVAK?

Īpaši uzmanīgi polises nosacījumi jāizpēta, lai saprastu, vai polise sedz hroniskas un iedzimtas saslimšanas ārstēšanu akūtā stāvoklī un ar kādiem nosacījumiem. “Hroniskas saslimšanas apdrošināšanas kompāniju noteikumu izpratnē ir saslimšanas, kurām iespējami pēkšņi saasinājumi.

Arī EVAK karte noderēs un noteikti jāņem līdzi, ceļojot pa Eiropu, taču jāņem vērā, ka tā katrā Eiropas Savienības valstī darbojas atbilstoši konkrētās valsts likumdošanā noteiktajam garantētajam palīdzības apjomam tās iedzīvotājiem. Līdz ar to nav iespējams precīzi paredzēt finansiālā sloga apjomu, kas būs jāsamaksā no personiskajiem līdzekļiem, ja papildus nebūs iegādāta apdrošināšanas polise.

Uzmanīgi polises nosacījumi jāizpēta grūtniecēm, jo visām kompānijām ir limitu ierobežojumi uz grūtnieču apdrošināšanu.

Vai man tiks izmaksāta pietiekama atlīdzība?

Iegādājoties apdrošināšanas polisi, obligāti jāpievērš uzmanība, vai tajā nav iekļauts pašrisks. Ja polisē bagāžas aizkavēšanās vai zādzības gadījumā iekļauts pašrisks, tad vērts iedomāties scenāriju, kur jūsu bagāža neierodas galamērķī, bet, lai atgūtu zaudējumus, jums papildus jāiegulda savi naudas līdzekļi. Tad vērts padomāt, vai negatīvām emocijām, kas saistītas ar šādu pieredzi, vajadzētu tikt papildinātām ar pašriska maksāšanu.

Turklāt vienmēr jāpievērš uzmanība arī polisē norādītajiem atlīdzības limitiem. Piemēram, ja bagāžas limitam papildus noteikts apakšlimits somas bojājumam un atlīdzība noteikta vien 50 eiro apmērā, tad vērts apdomāt, vai par šādiem līdzekļiem būs iespējams veikt kofera remontu vai iegādāties līdzvērtīgu.

Kas notiks, ja mani ceļojuma plāni mainīsies?

Dzīvē mēdz notikt dažādi, un reizēm ilgi gaidītais ceļojums kāda iemesla dēļ ir jāatceļ. “Ceļojuma atcelšanas gadījumā, lai saņemtu atlīdzību, jāpievērš uzmanība, kad tika apmaksāta apdrošināšanas polise, jo katrai kompānijai ir savi noteikumi par polises apmaksu, piemēram, ne mazāk kā 5 līdz 7 dienas pirms ceļojuma uzsākšanas. Līdz ar to iesakām neatstāt ceļojuma apdrošināšanas iegādi uz pēdējo mirkli,” skaidro BALTA pārstāve.

Tāpat svarīgi uzzināt, kāda ir apdrošinātāja attieksme pret gadījumiem, kad galvenais ceļojuma mērķis ir koncerta, konferences vai līdzīga pasākuma apmeklējums. Proti, vai apdrošinātājs segs ceļojuma atcelšanas izmaksas gadījumos, ja plānotais pasākums tiek atcelts.

Vai esmu apdrošināts pret visām iespējamām ķibelēm?

Visas situācijas paredzēt nekad nav iespējams, tomēr, apdomājot ceļojuma plānus un iecerētās aktivitātes, noteikti var paredzēt lielākās riska jomas.

“Svarīgi izvērtēt atvaļinājumā plānoto aktivitāšu apjomu un atbilstošu segumu, jo daļa ceļotāju dodas mierīgā, laiskā atpūtā, bet citiem ceļojums nozīmē jaunas pieredzes, adrenalīnu un ekstrēmo sportu. Viena lieta ir uzspēlēt volejbolu ar ģimeni kāda kūrorta pludmalē, bet kas pavisam cits ir doties kalnu riteņbraukšanas tūrē. Tāpēc, ja plānots ceļojuma laikā nodarboties ar daivingu, izmēģināt lidojumu gaisa balonā, raftingu un tamlīdzīgas aktivitātes, iegādājoties apdrošināšanu, noteikti pārliecinies, ka plānotās aktivitātes iekļautas segumā,” rekomendē BALTA pārstāve.

Ja ceļojumā paredzēts izmantot nomas auto, jāpievērš uzmanība nomas kompānijas piedāvātajiem nosacījumiem. Lai gan lielākā daļa nomas auto kompāniju piedāvā kādu KASKO tipa apdrošināšanu, tās visbiežāk ir ar lielu pašrisku gadījumos, ja notiek kāda ķibele ar auto. BALTA pieredze diemžēl rāda, ka tās notiek. Gan nepazīstamu ceļu “iekarošana”, gan vietējo paražu nezināšana mēdz ceļotājus novest pie finansiāliem zaudējumiem.