65% aptaujāto, izvēloties sava ceļojuma galamērķi, cenšas izvairīties no tādiem reģioniem, kur notiek terorakti vai kuriem raksturīgas dabas katastrofas, liecina jaunākais “Latvia Tours Ceļojumu indekss”.
Vienlaikus piektdaļa (22%) aptaujāto norāda, ka viņu ceļojumu plānus šāda veida informācija neietekmē, uzskatot, ka šādas problēmas uz viņiem neattiecas. Tikmēr 13 %, atbildot uz šo jautājumu, izvēlējušies variantu “Grūti pateikt”.
Ja pavēro atbildes vīriešu un sieviešu vidū, secināms, ka sievietes teroraktu un dabas katastrofu iespējamība ceļojumu laikā satrauc vairāk. Proti, sieviešu vidū apstiprinoši uz šo jautājumu atbildēja 72 %, bet vīriešu - 58 % jeb par 14 % mazāk aptaujāto. Savukārt, ja apskata aptaujas rezultātus dažādās vecuma grupās, kļūst skaidrs, ka visvairāk par šādiem starpgadījumiem satraucas personas 15 - 34 gadu vecumā (73 %), bet vismazāk - 64 - 74 gadus veci iedzīvotāji (50 %).
“Ir cilvēcīgi saprotams iedzīvotāju satraukums jautājumos, kas saistāmi ar personīgās drošības apdraudējumu. Tāpēc tūroperatori, rūpējoties par klientu labsajūtu, piedāvā apdrošināšanas iespējas, kā arī populāros tūristu galamērķos vienmēr tiek nodrošināta pastiprināta teritorijas apsardze, un tie uzskatāmi par apmeklētājiem drošiem,” komentē ceļojumu aģentūras “Latvia Tours” direktore Ieva Keiša. Viņa arī norāda, ka, lai arī apstākļi dažādās pasaules malās mēdz būt neprognozējami, ne vienmēr iespējams “apturēt dzīves ritējumu” vai atteikties no sapņa par ceļošanu. “Tas, ko varam darīt, rūpīgi sekot līdzi pieejamai informācijai un veikt ieteicamos drošības pasākumus,” uzsver ceļojumu aģentūras direktore.
Ceļojot ieteicams ņemt vērā Ārlietu ministrijas ieteikumus - tūristi, kas dodas uz nemieru skartiem reģioniem, tiek aicināti izvairīties no pasākumiem, kas pulcē lielus cilvēku pūļus, īpaši, ja tas saistāms ar dažāda veida demonstrācijām.
Interesanti, ka visbiežāk bažas par nemierīgu reģionu apmeklēšanu pauduši aptaujātie, kuru ienākumi ir augsti (570 un vairāk eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī) vai vidēji augsti (350 - 499 eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī) - šajā vidējo ienākumu kategorijā apstiprinoši uz jautājumu atbildējuši vidēji 70 % iedzīvotāju. Tikmēr iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem (199 un mazāk eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī) vidū apstiprinoši uz jautājumu atbildējusi vien puse. Tas varētu būt saistāms ar personu iespēju atļauties ceļot, kas pamudina uz nopietnāku jautājuma izsvēršanu.
Aptaujā piedalījās 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visos Latvijas reģionos, tā tika veikta 2017. gada septembrī.