5.lapa
Kontrabandisti nesnauž
Pasaulē pēc dzintara ir liels pieprasījums, un vēl pirms pāris gadiem mēļoja, ka kreiso dzintaru uzpērk ķīnieši un izved no valsts. Tagad situācija esot sakārtota un Ķīnas uzņēmējiem tiekot dota iespēja oficiāli nomāt raktuves. Tomēr kriminālziņās ik pa laikam pavīd «dzintara stāsti». Te pierobežas joslā ar Lietuvu paslēpts kāds dzintara maišelis, te kontrabandists ar dzintaru ķērienu pārpeldējis Nemunu.
Autores un Scanpix foto
Dzintars ir cieņā.
Un, protams, arī labākie suvenīri no Kaļiņingradas saistās ar dzintara tēmu. Lai iepriecētu draugus, var iegādāties neapstrādātus dzintara gabaliņus, rotas, ikonas dzintara ietvaros, parfimēriju, kuras sastāvā ir dzintars, dzintara eļļu, dzintara ziepes un vannas bumbas. Dzintara izstrādājumi nopērkami gan veikalos, gan arī tirgū.
Krāšņi un gardi
Apskatīt pilsētu un neaiziet līdz tirgum būtu grēka darbs. Kaļiņingradas tirgus ir krāšņs.
Krievijā kā viesstrādnieki ieradušies diezgan daudz cilvēku no bijušās PSRS Kaukāza valstīm. Maskavā un Pēterburgā viņus vairāk var redzēt strādājam apkalpojošā sfērā - par sētniekiem, transporta vadītājiem, trauku novācējiem, bet Kaļiņingradā, vismaz no malas, izskatās mazliet citādāk. Pilsētā ir diezgan daudz suši bistro, un Kaukāza puiši veikli un garšīgi gatavo šo japāņu ēdienu. Bet tirgū ir īsta eksotisko augļu paradīze, kur savā īstajā vietā ir Āzijas zemju dēli - tirgošanās iet vaļā ar pilnu jaudu: «Dorogaja! Poprobuj, kak vkusno!» (Dārgā, pagaršo, cik gardi!) Krāšņās virtenēs karājas kaltētas jaunās ražas vīģes, gruzīnu nacionālais gardums čučhela vai čurčella - kā nu kurš to dēvē - vīnogu sulā iekausēti rieksti, žāvētas aprikozes, plūmes un citi gardumi. Tirgū ir viss, kam tur jābūt - arī svaigi dārzeņi, gaļa, piens, medus un karsti pīrādziņi. Arī rūpniecības preces. Un... dzintars.
***
NODERĪGI
• Lai dotos uz Kaļiņingradu, ir nepieciešama Krievijas vīza. Tās izmaksas - apmēram 75 eiro. Taču lietderīgi būtu noformēt divreizējo vai pat gada vīzu, jo tad var paceļot arī pa Poliju. Piemēram, ar vēsturiskām krāšņām ēkām bagātā Gdaņska ir tikai 150 kilometru attālumā. Vienu dienu var veltīt šim braucienam. (Atgriežoties Krievijas pusē, atkal nepieciešama vīza, tāpēc vienreizējā nederēs. Braucot uz Poliju, būtu vēlams paņemt līdzi zlotus.)
• Uz Kaļiņingradu var braukt arī ar autobusu. Biļete no Rīgas vienā virzienā - 20 eiro.
Ja nav problēmu braukt naktī un snaust krēslā, tad var sēsties autobusā, kas no Rīgas izbrauc pusnaktī un Kaļiņingradā pienāk ap plkst. 6 no rīta. Ir arī reiss, kas brauc visu dienu. Kā kuram labāk tīk.
• Naktsmītni iespējams rezervēt Booking.com, pieejami visdažādākie varianti.
• Gan veikalos, gan ēdināšanas vietās bez problēmām iespējams norēķināties ar bankas karti, taču rubļus derētu paņemt līdzi - noderēs tirgū un suvenīru iegādē.
• Rubļa kurss Latvijas finanšu iestādēs ir līdzīgs, taču ir vērts pievērst uzmanību maksājumam par valūtas maiņu, tie mēdz atšķirties diezgan būtiski.
• Noteikti noskaidrojiet jūsu tālruņa operatora tarifus Krievijā. Ir kompānijas, kam viesabonēšanas cena šajā valstī ir pat 4, 20 par minūti Jānoskaidro arī interneta lietošanas izmaksas. WIFI visur nav pieejams.