Singapūra neatsakās no košļenes aizlieguma

Singapūras valdība nolēmusi, ka nav nekāda pamata atteikties no 18 gadu ilgušā aizlieguma, saskaņā ar kuru šajā nelielajā valstī aizliegts importēt un pārdot košļājamo gumiju. Singapūras Nacionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Maliki Osmans atzinis, ka, lielā mērā pateicoties šim aizliegumam, pilsētas ielas izdevies saglabāt tīras.

"Kopš aizliegums stājies spēkā, mums vairs nav bijis nekādu problēmu ar košļājamajām gumijām. Ir bažas, ka aizlieguma atcelšana atkal sarežģīs drazu problēmas," viņš sacījis, uzstājoties parlamentā. Jautājums tika aktualizēts pēc tam, kad viena no valdošās Tautas rīcības partijas deputātēm paziņoja, ka Singapūras ienaidnieki šo aizliegumu izmanto, lai kritizētu valdību par pārlieku stingru noteikumu ieviešanu. "Mēs taču neiedomātos aizliegt saldumus tikai tāpēc, ka pastāv bažas, ka kāds kaut kur varētu nosviest to lipīgo ietinamo papīrīti," viņa sacījusi.

AFP atgādina, ka lēmums par košļājamās gumijas pasludināšanu ārpus likuma tika pieņemts 1992. gadā pēc tam, kad metro darbinieki sāka sūdzēties, ka pie vilcienu durvīm pielipinātās košļenes neļauj līdz galam aizvērt durvis, kavējot vilcienu satiksmi. Jau iepriekš par daudzviet pielipinātajām gumijām bija sūdzējušies kafejnīcu īpašnieki un komunālie dienesti. 2004. gadā Singapūra daļēji mīkstināja aizliegumu, atļaujot pārdot specializētu, zobu veselības uzlabošanai domātu košļājamo gumiju – to paredzēja ar ASV noslēgtais brīvās tirdzniecības līgums.

Tūristiem, kas pieraduši regulāri gremot gumiju, tagad, dodotes uz Singapūru, tā jāņem līdzi – tas nav aizliegts. Taču jāņem vērā, ka gumijas pamešana tam neparedzētā vietā var draudēt ar milzīgu (līdz 500 dolāru lielu) naudassodu, turklāt, ja to traktēs kā vandalismu (piemēram, košļene būs pielīmēta kādam piemineklim), vainīgajam draud pat pēriens. Lielākā daļa Singapūras viesu ar sapratni izturas pret šo lēmumu. "Es esmu atbraukusi no pilsētas, kur šāda aizlieguma nav un visur uz grīdām mētājas sažļembātas gumijas. Man šķiet, ka aizliegums nebojā Singapūras imidžu – tā pat ir laba lieta, jo palīdz saglabāt tīrību," sarunā ar AFP sacījusi 34 gadus vecā Honkongas iedzīvotāja Andžela Vona.

AP piebilst, ka pēdējā laikā Singapūra mēģina mainīt savu ne īpaši demokrātiskās valsts imidžu nolūkā piesaistīt ārzemju investīcijas un tūristus. Kopš 2008. gada Singapūrā notiek viens no autosacīkšu Pirmā formula posmiem, šā gada sākumā tika atvērts valsts pirmais kazino, izveidoti vairāki grezni kūrorti, nesen pabeigta Universal tematiskā izklaides parka celtniecība. Singapūras Tūrisma birojs prognozējis, ka šogad valsti varētu apmeklēt no 11,5 miljoniem līdz 12,5 miljoniem viesu – pērn Singapūrā paviesojās 9,7 miljoni tūristu.

Izklaide

Grupa “Dzelzs vilks” izdevusi jaunu dziesmu “Viltus trauksme” un aicina iztrakoties līdzi arī tās videoklipam, bet vēl labāk – darīt to grupas rudens tūres noslēguma koncertos, kas notiks 23. novembrī Valmierā un 30. novembrī Jelgavā.

Svarīgākais