Savas dūņas, savs minerālūdens, sava upes cilpa, savs priežu mežs – tā visa ir pietiekami, lai nelielā Lietuvas pilsētiņa Birštona jau pusotru gadsimtu attīstītos kā kūrorts.
Savulaik to regulāri esot apmeklējis arī mūsu valsts kādreizējais prezidents Kārlis Ulmanis, tā vismaz apgalvo vietējā muzejā, un arī šobrīd to itin naski apmeklē atpūtnieki no Latvijas, kas vēlas pabūt mierā, klusumā un pie viena paārstēt arī kādas kaites. Taču turp var braukt arī bez jebkādām kaitēm, tāpat vien.
Kas to lai zina, kā būtu attīstījusies Birštona, ja nebūtu ārsta Benedikta Bilinska. Līdz viņa 1846. gadā veiktajam eksperimentam, kas šo nomaļo un kluso vietiņu, kas gadsimtiem ilgi bija iecienīta augstmaņu medību vieta, padarīja plašāk pazīstamu. Fakti liecina par to, ka Benedikts Belinskis, nespēdams atrast veidu, kā pieveikt kādas savas pacientes kaites, viņu nosūtījis uz Birštonu, un sieviete izveseļojusies. Pēc ilgstošām birokrātiskām procedūrām tikai 1954. gadā Krievijas iekšlietu ministrs izdevis pavēli par Birštonas kūrorta izveidi, un jau nākamajā gadā tika atklāta pirmā dziednīca, turklāt pavisam īsā laikā šī vieta iemantoja balneoloģiska kūrorta slavu visā Krievijas impērijā. Pirmais pasaules karš pamatīgi papostīja nu jau neatkarīgās valsts Lietuvas vienīgo kūrortu, jo tolaik Druskininki atradās Polijas sastāvā, un diez kā viss būtu beidzies, jo jaunajai valstij nebija līdzekļu tā atjaunošanai, ja talkā nebūtu nācis Lietuvas Sarkanais Krusts, kas apņēmās modernizēt kūrortu. Sarkanais Krusts savā projektā uzsvaru lika uz dūņu terapiju un ne tikai uzcēla jaunas dziednīcas, bet cītīgi piestrādāja pie pilsētvides atjaunošanas. Nu jau tā ir vēsture, bet tieši šie notikumi mazo gleznaino apdzīvoto vietu padarījuši par īpašu. Kas Birštona ir šodien? Patiešām maza un klusa vieta, kur braukt atpūsties un baudīt laisku mieru, lai gan pilsēta piedāvā dažādus veidus aktīvai atpūtai. Neskaitāmas dabas takas ento kilometru garumā ir praktiski neapgūstamas dažu dienu laikā, bet tieši uz dabas baudīšanu galveno akcentu liek pilsētnieki, jo labi apzinās – lielpilsētas stresa un trokšņa pārņemtie tur meklē nesteidzīgu rāmumu un daudz pieklusinātākus toņus. Pat tad, ja brīvais laiks tiek pavadīts, baudot aktīvu atpūtu.
Pilsētā nav neviena luksofora, un fakts, ka bez tiem var iztikt, lieliski raksturo Birštonu. Vietējie, kas tādi ir paaudzēm ilgi un kas par tādiem kļuvuši vēl padomju laikos, kad pilsētiņa tika izmantota par ūdens sporta treniņu bāzi, atklāti lepojas ar to, ka tieši turp šobrīd uz dzīvi pārceļas daudzi lietuvieši ne tikai no ne pārāk tālu esošās Kauņas. Jo Birštona esot lieliska vieta, kur dzīvot, – bērniem skola, treniņi, mākslas nodarbības atrodas teju vai viena kvartāla attālumā, turklāt pedagogi saskaņojot nodarbību laikus, lai vienu bērnu nedalītu uz pusēm vai trijām daļām. Kā Birštonā nav? Vērienīgas kultūras dzīves, pēc tās ir jābrauc uz citām vietām. Kūrorta sezonas plaukumā koncertu un izstāžu dzīve aktivizējas, un, ja raugās no atpūtnieka pozīcijām, vakari ir aizņemti. Kas Birštonā ir vēl bez meža, miera un klusuma? Tur pulcējas gaisa balonu apsēstie, tur darbojas avioklubs, izpletņlēkšanas un paraplāna sporta cienītāji, tur var izīrēt laivas un katamarānus, un citus peldošus līdzekļus... Ko Birštonā nevajag darīt? Ļauties provokācijām, ka vienu vakaru var pavadīt, apstaigājot vietējos krodziņus un katrā nobaudot pa kādam lietuviešu stiprajam dzērienam. Bāru ir gana daudz, arī lietuviešu brūvējumu ir gana.
Tiem, kas nolems izbaudīt laiskas brīvdienas Birštonā, der zināt, ka šeit joprojām strādā Lietuvā vecākais uzņēmums, kas pudelēs pilda minerālūdeni. Kā sāka darbu 1924. gadā, tā funkcionē joprojām. Kā izvēlēties naktsmājas? Plašas iespējas – sākot no sanatorijām un viesnīcām un beidzot ar pansiju pie vietējiem. Var talkā ņemt klasisko zvaigžņu skaita sistēmu, var uzsvaru likt uz jaunatklātām sanatorijām, var izpētīt ārstnieciskās paletes piedāvājumu, bet var izmantot pavisam citu principu – minerālūdens ārstnieciskās iedarbības īpatnības. Jo sanatorijās minerālūdens nav jāpērk, tas tur ir jādzer – dabisks, nedaudz silts un negāzēts...