Sāksies Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot"

14. jūnijā Dailes teātrī plkst. 19.00 ar Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfijas 2.kursa studentu, kas skatītāju vērtējumam nodos savus eksāmena darbus dejas kompozīcijā, tiks atklāts Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot".

Festivālā, kas ilgs līdz 18. jūnijam piedalīsies mākslinieki no Latvijas, Šveices, Austrijas, Itālijas, Krievijas, Kipras, Amerikas un pat Urugvajas. Katru vakaru skatītāji varēs baudīt divas līdz trīs izrādes, bet pa dienu apmeklēt viesmākslinieku meistarklases, sniedzot ieskatu jaunākajās laikmetīgās dejas tehnikās, improvizācijā un kompozīcijā.

15.jūnijā Dailes teātrī plkst. 19.00 Editas Braunas kompānijas no Austrijas piedāvās izrādi „Šobrīd rezidents”, kas atklās globālās mobilitātes ietekmi uz cilvēkiem. Kolumbiešu dejotājs Dante Muriljo Bobadilja, kas kopš 2006. gada dzīvo un strādā Eiropā, ar visu sirdi un ķermeni no galvas līdz kāju pirkstiem un savu valodu izsekos paša pamācošajai pieredzei kā cilvēki pamet savu valsti veiksmes/ laimes meklējumos, lūkojoties pēc jaunām iespējām vai vienkārši tāpēc, lai izdzīvotu. Komēdija un katastrofa 70 minūtes atrodas ļoti tuvu viena otrai, un netrūkst arī valdzinājuma.

15.jūnijā Dailes teātrī plkst. 20.30 šveiciešu horeogrāfa Martina Šika izrāde „Maizes pārdalīšanas tehnika” pēta dzīvošanu postkapitālismā un aktualizē jautājumu par to, cik daudz mums nepieciešams mūsu pašu personiskajai labklājībai. Izrāde pirmo reizi publikai parādīta festivālā „Julidans Amsterdam”, 2012. gadā un šobrīd apceļo Eiropu, iekarojot cilvēku sirdis. Un naudu… Tas solās būt neparasts notikums, kas pilnībā var izmainīt vakara programmu.

16.jūnijā Zirgu pastā (Dzirnavu ielā 46) plkst. 19.00 horeogrāfe un kustību māksliniece Simona Orinska sadarbībā ar starpdisciplināro mākslu studiju IDEA GNOSIS skatītājiem sniegs neaizmirstamu buto mākslas pieredzi ar izrādi „Cilvēka projekts”, kas pēta latviešu mitopoētiskās domāšanas līmeņus laikmetīgā kontekstā – teiku un pasaku arhetipus, kristietības uzslāņojumus, viduslaiku teātra grotesku, kā arī postdramatiskā teātra un laikmetīgās mākslas procesuālo un paradoksālo kodu. Izrāde ir kā metafora cilvēka garīgajai attīstībai – lai varētu ieraudzīt jaunu ceļu, vispirms jāsastopas ar personiskajām ēnām.

16.jūnijā Doma baznīcas dārzā plkst. 21.00 būs skatāmas izrādes „Ornaments. Krustu krusti”, kuras autors ir horeogrāfs Krišjānis Sants un „Il cimento della struttura e dell’accento”, ko radījusi Sintija Siliņa. Sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfijas 2.kursa studentiem ir radīti jaundarbi dzīvās mūzikas pavadījumā. Zem klajas debess skatītāji varēs piedzīvot laikmetīgo deju 20 dejotāju izpildījumā, ko pavadīs elektriskās kokles skanējums Laimas Jansones izpildījumā un mūsdienu elektroniskās mūzikas eksperimenti, ko piedāvās mūzikas producents Elvi.

17.jūnijā Zirgu pastā plkst. 19.00 notiks divas izrādes. Apvienība «Dejas anatomija» no Latvijas piedāvās izrādi „¾ ūdens”, kas ir stāsts par ūdeni kā cilvēka jūtu pasaules metaforu, savukārt Levi Gonsaless no ASV un Luciana Ačugara no Venecuēlas, abi Ņujorkā dzīvojoši horeogrāfi, izrādē „Sit atkal” apcerēs savu māksliniecisko un personisko izaugsmi. Izrādē tiks pētīts ko jautājumi, kuri bija aktuāli pirms vairak kā 10 gadiem, viņiem nozīmē tagad un kāpēc tas, kas šķita nozīmīgs toreiz, bija tik svarīgs.

17.jūnijā galerijā Betanovuss uz AB dambja Jozefs Trefeli no Šveices un Ģūla Čerepešs no Ungārijas piedāvās izrādi „JINX 103”, kas balstīta uz divu ļoti attālu valstu tautas mantojumu, kas kopā satiekas dejā. Caur kopīgu, rezonējošu ķermeņa perkusiju kustību vārdnīcu, kur pat paši vienkāršākie ritmi ir ļoti sarežģīti – ar plaukšķināšanu un sišanu, klikšķināšanu un blietēšanu viņi rada elpu aizraujošu, zibeņojoši ātru kāju deju.

18.jūnijā Dailes teātrī plkst. 19.00 neparastu pieredzi piedāvās itāliešu horeogrāfs Stefano D’Anna kopā ar savu tēvu Džulio D’Anna izrādē „Parkin’son”. 64 gadus vecs terapeits bez dejas pieredzes un 33 gadus vecs horeogrāfs ar saviem ķermeņiem prezentēs divus stāstus, sekojot tipiskai hronoloģijai, ko izmanto, stāstot par ievērojamiem cilvēkiem – izceļot brīžus un faktus, kas no svešinieku skatupunkta varētu šķist nesvarīgi, tomer šie brīži padara esamību neaizmirstamu. Tā būs personisku notikumu kolekcija, kas tiek uzticēta skatītājam caur ādas līnijām, caur divu asinssaitēm un dziļi personiskiem stāstiem vienotu ķermeņu aprisēm.

Festivāls noslēgsies 18.jūnijā galerijā „Betanovuss” uz AB dambja plkst. 21.00 ar Krievijas un Kipras horeogrāfu darbiem. „Iguana Dance-theatre” no Krievijas izrādes „Stāža ciltskoks » tēma izriet no jautājuma, vai ir iespējams izveidot dejas izrādi, kā scenāriju izmantojot noteikto kārtību un pieredzi, kādā notiek darba stāža pensijas noformēšana. Kā pārliecināt birokrātus, ka cilvēks patiešām atbilst kategorijai „mākslinieki”, ja viņš ir laikmetīgās dejas pārstāvis? Savukārt, izrāde Kipras horeogrāfes Evi Demetriu izrāde „Neparastās aizdomas” pētīs alkas pēc ideāla partnera un ideālām attiecībām, bailēm palikt vienam. Vienlaikus izrādes struktūrai dots papildu uzdevums – tai jābūt elastīgai un jāspēj mainīties atkarīgi no skatītāju reakcijas. Tādējādi izrāde uzdod jautājumu par robežu starp mākslinieku uz skatuves un skatītājiem.

Festivāla laikā 16., 17. un 18.jūnijā Saktas puķu tirdziņā katru dienu no plkst. 17.30 līdz 18.00 notiks Olgas Žitluhinas radīta performance „Mūžīgā baleta mācība”, kas ir veltījums baleta mākslas senioriem. Būs variācija no ļoti slavena baleta, dueta dejas principi, un, protams, baleta pakloni (terminu „paklons” ierosināja Harija Sūna un Ingrīda Saulīte, un īpaši labāks vārds latviešu valodā laikam pagaidām nav izdomāts. «Klanīšanās» daudz par pazemīgu, «paklanīšanās» izklausās, ka ātri un vienu reizi , «kniksis» tikai bērnudārzā, «reveranss» arī nav tas, par ko ir runa). Performancē piedalās Regīna Kaupuža, Zane Liedidža-Kolbina, Aleksandrs Kolbins, Ramona Galkina un Markuss Zmolnigs. Performance būs bezmaksas.

Svarīgākais