Unikālā Ķeguma HES celtniecības fotokolekcija gūst starptautisku atpazīstamību

Polijā notikušās UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” konferences ietvaros prezentēta Latvijā un visā pasaulē unikāla foto kolekcija, kurā uz stikla pamatnēm iemūžināta Ķeguma HES celtniecība laika posmā no 1936. līdz 1940. gadam.

Konferences dalībniekiem bija iespēja apskatīt Latvijas dokumentārajam mantojumam veltītu izstādi – „UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” īstenošana Latvijā”.

No šā gada 18. līdz 21. maijam Varšavā, Polijā noritēja UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” 4. starptautiskā konference “Kultūra – atmiņa – identitātes”, kas pulcēja 279 pārstāvjus no 71 valsts – atmiņas institūciju ekspertus, UNESCO nacionālo komisiju pārstāvjus, muzeju, bibliotēku , arhīvu un citu atmiņas institūciju pārstāvjus. Konference bija veltīta pasaules dokumentārā mantojuma saglabāšanai, novērtējot šī mantojuma nozīmību vēstures izzināšanā un kultūras identitāšu daudzveidībā.

Konferences ietvaros rīkotā izstāde organizēta Latvijas dalības UNESCO 20. gadadienas ietvaros, un tajā bija iespēja iepazīties ar informāciju par dokumentāro mantojumu, kas iekļauts programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā un Latvijas nacionālajā reģistrā – Dainu skapi, Baltijas Ceļa organizēšanas un norises dokumentiem, Sibīrijā rakstītām vēstulēm uz bērza tāss, Raiņa un Aspazijas saraksti, Latvijas Centrālās Padomes Memorandu un Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940”.

Konferencē īpaša uzmanība tika veltīta pasaules dokumentārā mantojuma pieejamībai, tajā skaitā dokumentu digitalizācijas procesiem, informācijas tehnoloģiju straujajai maiņai un digitāli radītu dokumentu – digitālā mantojuma – saglabāšanai.

UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” 4. starptautiskajā konferencē Latviju pārstāvēja Aldis Pūtelis, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves asistents, Meldra Usenko, Tautas frontes muzeja direktore, Inta Rudzīte, Latvijas Valsts arhīvu Centrālās mikrofoto-kopēšanas un dokumentu restaurācijas laboratorijas vadītāja, Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore, Ina Lastovecka, AS „Latvenergo” Enerģētikas muzeja vadītāja un Anita Vaivade, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) Kultūras, komunikāciju un informācijas sektora vadītāja.

Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940” 2009.gada novembrī iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Kolekcijas 1736 stikla plašu negatīvi ataino Ziemeļeiropā un Baltijas reģionā unikālas inženiertehniskās būves tapšanas vēsturi. Kolekcija ir autora profesionālās darbības izcils piemērs, un unikāls dokumentārais mantojums ar daudzslāņainu vēstījumu.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.

Svarīgākais