Režisoru Edmundu Freibergu cildina Francijā

Maijā Kolmāras Comedie de l’Est teātrī pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Nacionālā teātra režisora Edmunda Freiberga veiktais Antona Čehova lugas Tēvocis Vaņa iestudējums.

Nacionālā teātra pārstāve Ieva Struka informē, ka nospēlētas 15 izrādes, gūstot lielu publikas atsaucību un saņemot cildinošu vērtējumu gan lokālajā, gan Elzasas reģiona presē, kas Edmunda Freiberga Tēvoci Vaņu nosauc par sezonas notikumu.

Iestudēt izrādi Francijā Edmundu Freibergu uzaicinājis Comedie de l’Est direktors Gijs Pjērs Kulo, kas Latvijas Nacionālajā teātrī iestudējis vairākas izrādes, pēdējoreiz – Moljēra Tartifu 2007. gadā.

«Franču teātra tradīcija veidojusies uz klasicisma traģēdijas un galma komēdijas bāzes, un psiholoģiskais teātris joprojām Francijā ir avots, no kura aktieri gatavi smelties jaunu estētisko pieredzi, tāpēc aktieru ansambļa atsaucība Edmunda Freiberga piedāvātajam askētiskajam, cilvēciski siltajam un psiholoģiski smalkajam spēles stilam, kas tika radīts mēģinājumu procesā kā sava veida eksperiments, bija milzīga. Protams, ne bez nozīmes bija arī tas, ka Čehova darbos sastopamā pustoņu un zemtekstu saspēle ir vienmēr bijusi tuva Edmundam Freibergam un arī Nacionālajā teātrī viņš ir iestudējis gan Tēvoci Vaņu, gan Ivanovu, kā arī Trīs māsas kā diplomdarba izrādes 1990. un 2000. gadā beigušajiem aktieru kursiem,» norāda Ieva Struka.

Serebrjakova lomas atveidotājs Filips Mersjē mēģinājumu laikā ļoti pozitīvi novērtējis sadarbību ar mūsu režisoru, sakot: «Edmunds Freibergs palīdz mums atklāt lugas personāžus, kas meklē savu cilvēcisko būtību, bet ir it kā apmaldījušies. Kā režisors viņš mūs noteikti vada savas ieceres sasniegšanai, bet vienlaikus atstāj vietu improvizācijai. Tā ir patiesa veiksme strādāt ar šo bagāto kultūras personību, kurš pārzina krievu teātra skolu un tai piederīgo prasmi atklāt visintīmākās jūtas.» Ieva Struka uzsver, ka divi aktieri no šīs izrādes ansambļa – Paskāls Dirozjē (tēvocis Vaņa) un Karolīna Pešne (Soņa) – daudzus gadus bijuši ievērojamākās franču mūsdienu režisores Arianas Mnuškinas Saules teātra aktieri, «tātad strādājuši visaugstākajā profesionālajā līmenī un sastapušies ar pasaules mērogu laikmetīgā teātra mākslā».

Izrādi paredzēts spēlēt arī nākamajā sezonā un vest viesturnejā pa Franciju.

Izklaide

Muzikāli un cilvēcīgi atšķirīgi, bet stāstā vienoti – četri radošo industriju pārstāvji Abra, Sniegs, Upelnieks un Bārda piedāvā dziesmu “Garā”. “Stāstot personīgās pieredzes un pārdomas par nonākšanu dzīves grūtībās, dziesmā izskan aicinājums nevis grimt dziļāk problēmās, bet raudzīties uz augšu – meklēt izeju un risinājumu,” tā šī negaidītā četrotne piesaka šo dziesmu.