Sestdiena, 30.septembris

redeem Elma, Elna, Menarda

arrow_right_alt P.S.Kultūra \ Teātris

Pasniegtas "Spēlmaņu nakts" balvas

© F64 Photo Agency

Noskaidroti teātra balvas "Spēlmaņu nakts" laureāti 2010./2011. sezonā. Par gada izrādi žūrija atzinusi iestudējumu Latvijas Nacionālajā teātrī "Lūgšana resnajai tantei” („Frenija un Zūijs”) Pētera Krilova režijā, viņš saņēma arī Gada labākā režisora balvu.

Gada aktrises titulu un arī skatītāju simpātiju balvu saņēma Liepājas teātra aktrise Inese Kučinska par lomām sieva izrādē „Ragana”, kā arī lomu Epa izrādē „Laimesciema podniekdarbnīca” Liepājas teātrī.

Par Gada labāko aktieri tika atzīts Andris Keišs – Otello izrādē „Otello“ Jaunajā Rīgas teātrī.

"Spēlmaņu nakts" balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā saņēma Nacionālā teātra aktrise Astrīda Kairiša un bijušais Jaunatnes teātra galvenais režisors Ādolfs Šapiro,kurš savulaik 30 gadus vadīja vienu no Latvijas labākajiem teātriem – Jaunatnes teātri.

Par latviešu autoru Gada labāko iestudējumu atzīts dramaturgs Jāņa Baloža un režisora Valtera Sīļa veidotā izrāde „Visi mani prezidenti” – „Dirty Deal Teatro” sadarbības projektā „TESTS” ar Latvijas Nacionālo teātri.

Par labāko izrādi bērniem vai jauniešiem atzīta režisores Lauras Grozas „Vārnu ielas republika” Dailes teātrī.

Nominācijā Gada spilgtākā debija balva tika pasniegta Edgaram Kaufeldam par režiju izrādei „Kas dzīvo rotaļkastē...?” Latvijas Leļļu teātrī.

Nominācijā Gada jaunie skatuves mākslinieki balvas saņēma jaunā M. Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Dana Čerņecova par lomām izrādē „Graņonka”, Sniegbaltīte izrādē „Ziema“ un Liepājas teātra jaunais aktieris Kaspars Kārkliņš par lomām Čaks izrādē „Spēlē, Spēlmani!“, Alders „Ugunī“, Jasis „Laimesciema podniekdarbniecība“.

Par Gada aktrisi otrā plāna lomā tika atzīta aktrise Indra Briķe par lomu Repņikova izrādē „Atvadas jūnijā” Dailes teātrī.

Savukārt par Gada aktieri otrā plāna lomā tika atzīts aktieris un režisors Edmunds Freibergs par Alekseja Aleksandroviča Kareņina lomu izrādē „Anna Kareņina“ Latvijas Nacionālajā teātrī.

Nominācijā Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē balvu saņēma muzikālās partitūras autors un komponists Juris Vaivods par muzikālo noformējumu izrādēm „Ādama stāsts” Latvijas Nacionālajā teātrī un „Zagļi” Dailes teātrī.

Nominācijā Gada sasniegums muzikālajā izrādē balvu pasniedza Raimondam Paulam par izrādi „Leo. Pēdējā bohēma” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Latvijas Nacionālās operas baleta trupas soliste Margarita Demjanoka tika atzīta par labāko baleta mākslinieci lomās Titānija izrādē „Sapnis vasaras naktī”, Margerita Gotjē izrādē „Kamēliju dāma” Latvijas Nacionālajā operā.

Labākās kustību mākslinieces gods tika piešķirts Ingai Krasovskai par darbu izrādēs – „Ragana”, „Šikās kāzas” Liepājas teātrī un „Amadejs” Dailes teātrī.

Nominācijā Labākais teātra scenogrāfs ir Mārtiņš Vilkārsis par skatuves ietērpu izrādēm „Ābels un Olga” un „Vārnu ielas republika” Dailes teātrī.

Nominācijā Labākā kostīmu māksliniece balvu saņēma Kristīne Pasternaka par tērpiem izrādēm „Seviljas bārddzinis” Latvijas Nacionālajā operā un „Anna Kareņina” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Savukārt, Spēlmaņu nakts ģenerālsponsora Nordea bankas izsludinātajā skatītāju balsojumā nobalsoja 4000 skatītāju par labākajiem atzīta Liepājas teātra aktrise Inese Kučinska, Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš. Par Gada teātra izrādi skatītāji izvēlējušies Liepājas teātra izrādi "Ragana".

Žūrijas specbalva piešķirta projekta "Heda" veidotājiem par drosmi un vērienu klasiskā teksta un telpas robežu transformācijā.

Nu jau par tradīciju kļuvusi arī "Spēlmaņu nakts" slepenā labvēļa balva "Gada jūsma", kas šogad tikusi Andrim Keišam. Tā tika pasniegta arī pērn Kasparam Znotiņam, bet šajā sezonā - Keišam par darbu izrādē "Otello".

Ģimenes aptiekas speciālbalva "Sudraba piesta" un 500 latu naudas balva kā sezonas labākajai izrādei, kura veltīta ģimenes un personīgo problēmu atspoguļojumam, tika piešķirta Mārtiņa Eihes izrādei "Atvadas jūnijā", kas iestudēta Dailes teātrī.

Teātra balvas “Spēlmaņu nakts” 20010/20011. gada sezonas jauniestudējumu skates žūrijas komisija:vērtēšanas pirmā posmā - mākslas zinātņu doktore, teātra kritiķe Līga Ulberte, teātra kritiķe Līvija Dūmiņa, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, teātra zinātniece Anda Burtniece, televīzijas režisore, producente Daina Dumpe, teātra kritiķe Mārīte Gulbe, teātra kritiķe Ilze Kļaviņa, mūzikas žurnālists, komponists Edgars Raginskis, baleta māksliniece, horeogrāfe Sarma Rozenberga. Eksperti izvirzīja balvu kandidātus 17 nominācijās.

Tālāk viņu iesākto darbu turpināja vērtēšanas otrās kārtas žūrija, kura no izvirzītajiem nominantiem izvēlējās Spēlmaņu nakts balvu laureātus. Žūrijas sastāvā ietilpst mākslas zinātņu doktore, teātra kritiķe Līga Ulberte, teātra kritiķe Līvija Dūmiņa, teātra kritiķe Mārīte Gulbe, žurnālists Dmitrijs Petrenko un teātra zinātniece Guna Zeltiņa.

Šogad svinīgā noslēguma ceremonija, kuru vadīja Jakovs Rafalsons un Varis Klausītājs, norisinājās Mihaila Čehova teātrī.