"Spēlmaņu naktī" triumfē režisors Valters Sīlis un "Puika, kurš redzēja tumsā"

 
©F64 Photo Agency

Pirmdien, 23. novembrī, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, tika apbalvoti aizvadītās teātra sezonas labākie iestudējumi un individuālie sniegumi. Gada izrādes titulu un “Grand Prix” saņēma Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Puika, kurš redzēja tumsā”, kuras režisors Valters Sīlis plūca laurus arī kā gada režisors.

Balvas pasniedza 18 kategorijās, kā arī sveica balvas “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā” laureātus - režisori Māru Ķimeli un aktieri Leonīdu Lencu, pasniedza skatītāju simpātijas balvas un bērnu un jauniešu žūrijas specbalvas.

Kā pirmos ceremonijā nosauca gada jaunos skatuves māksliniekus. Aktierim Kārlim Arnoldam Avotam balva piešķirta par V lomu Dailes teātra izrādē “Elpa” un Dmitrija Prokofjeviča Razumihina lomu izrādē Valmieras Drāmas teātra izrādē “731. solis”.

Savukārt aktieris Rihards Zelezņevs balvu saņēma par Klāva lomu apvienības “PERFOrācija ”izrādē “Plastmasas huligāni”, lomu Valmieras vasaras teātra festivāla izrādē “Pagalms atdzīvojas”, lomām apvienības “PERFOrācija” tiešsaistes izrādē “Vol.1 Antiņš” un Kolēģa lomu apvienības “Esarte” izrādē “Medības”.

Par gada kustību mākslinieci šogad atzīta horeogrāfe Elīna Gediņa par darbu Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Tukšais zieds (Jerma)” un apvienības “Esarte” izrādē “α SAPIENSI”, kas tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros.

Balvu kā gada kostīmu māksliniece saņēma Madara Botmane par darbu Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Alise Brīnumzemē” un Liepājas teātra izrādē “Purva bridējs ugunī”.

Laurus kā labākā gaismu māksliniece plūca Lienīte Slišāne par darbu Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Puika, kurš redzēja tumsā”.

Gada video mākslinieku gods šogad piešķirts Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Alise Brīnumzemē” komandai - Gintam Gabrānam, Tomam Zeļģim, Gustavam Voldemāram Locikam.

Par gada labāko muzikālās partitūras autori žūrija atzina komponisti Annu Ķirsi, kuras darbu var dzirdēt Jaunā Rīgas teātra izrādē “Zalkša līgava” un Dailes teātra izrādē “Elpa”.

Gada scenogrāfa balvu saņēma Reinis Suhanovs par darbu Liepājas teātra izrādē “Šekspīrs” un Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Margarēta”.

Balvu par gada sasniegumu oriģināldramaturģijā žūrija piešķīra “Dirty Deal Teatro” izrādes “Netikumīgie” autoru kolektīvam - Kristai Burānei, Lailai Burānei, Marijai Luīzei Meļķei, Kirilam Ēcim, Raimondam Ķirķim, Reinim Boteram, Agnesei Krivadei un Kārlim Vērdiņam.

Sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balsojumā uz balvām šogad pretendēja tie aktieri un aktrises, kas “Spēlmaņu naktij” nominēti par darbu pirmā plāna lomās, kā arī visas izrādes, kas nominētas kā gada lielās formas izrāde, mazās formas izrāde, izrāde bērniem un izrāde pusaudžiem.

Skatītāji par gada labāko aktieri atzinuši Andri Keišu, bet gada aktrises gods skatītāju vērtējumā piešķirts Inesei Kučinskai. Savukārt gada labākā izrāde, skatītāju prāt, bijusi “Šekspīrs” Liepājas teātrī.

Gada aktrises otrā plānā lomā balvu saņēma Elita Kļaviņa par Felicitas Ertneres lomu Jaunā Rīgas teātra izrādē “Meklējot Spēlmani”.

Balvu kā gada aktierim otrā plānā lomā žūrija piešķīra Kasparam Dumburam par Luī lomu Ģertrūdes ielas teātra izrādē “Te sākas nakts”.

Gada aktrises laurus šogad plūca Inese Kučinska par Ričarda III tēlojumu Liepājas teātra izrādē “Šekspīrs”.

Gada aktiera godu žūrijas redzējumā izpelnījās Kārlis Reijers par Jēkaba lomu izrādē “Puika, kurš redzēja tumsā”, Ņurņika lomu izrādē “Katls” un Advokāta lomu izrādē “Margarēta” (visas Latvijas Nacionālajā teātrī).

Balvu kā gada režisors saņēma Valters Sīlis par izrādēm “Puika, kurš redzēja tumsā” un “Finlandizācija”, kas tapa Latvijas Nacionālajā teātrī, kopā ar Kati Krolli radīto izrādi “Izskatās, ka tu mirsi” teātrī "Dirty Deal Teatro” un Valmieras vasaras teātra festivālā tapušo izrādi “Uzvara ir mirklis”.

Šogad balvas par mūža ieguldījumu teātra mākslā saņēma režisore Māra Ķimele un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Leonīds Lencs.

Aprakstot Māras Ķimeles mūža ieguldījumu teātrī, teātra zinātniece Ieva Struka izceļ režisores unikalitāti Latvijas teātra ainā, ko veido viņas mērķtiecīgais ceļš un nostrādātais mūžs režisores profesijā, pedagoģiskais ieguldījums un spēja mākslā apvienot latvisku pasaules izjūtu ar pasaules elpu. “Māra ir Māra. Tiešām tikai viena tādam,” uzsver Struka.

Savukārt rakstot par Leonīda Lenca mūža ieguldījumu teātrī, teātra kritiķe un zinātniece Edīte Tišheizere uzsver, ka aktiera dabā veiksmīgi apvienojušās harisma un drosme, jūtība un prāts, norādot: “Ar dziļu dažādu kultūru un valodu izpratni, Leonīds Lencs ir radījis tēlus, kas skar ikvienu - jo tie vispirms un galvenokārt ir sarežģītas, pretrunīgas un interesantas cilvēciskas būtnes.”

Bērnu žūrija šogad lēma specbalvas piešķirt divām izrādēm - režisora Intara Rešetina izrādei "Inspektors Tutū" Dailes teātrī un režisoru Beatrises Zaķes un Pamelas Butānes tiešsaistes izrādei “Vol.1 Antiņš” (teātra apvienība “PERFOrācija”).

Savukārt jauniešu žūrija specbalvu piešķīra režisore Kārļa Krūmiņa izrādei “Nelabā roka” (Ģertrūdes ielas teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju).

Par gada izrādi bērniem “Spēlmaņu nakts” žūrija atzina režisora Toma Treiņa darbu “Pagalms atdzīvojas”, kas bija skatāms Valmieras vasaras teātra festivālā.

“Pagalms atdzīvojas” ir stāsts par vienā pagalmā dzīvojošu draugu satikšanos pie kādas garāžas, kas pārtop nepieredzētā piedzīvojumā - pēkšņi atdzīvojas asfalts, uz kura draugi stāv, nobružātās garāžas durvis, saldējums un vēl daudzas citas lietas, kuras atrodas garāžā un pie tās. Draugi, sarunājoties ar lietām, uzzina, ko tās jūt, domā un kā tās sadzīvo vienā garāžā.

Balvu kā gada izrāde pusaudžiem saņēma režisores Kristas Burānes darbs “Netikumīgie” teātrī “Dirty Deal Teatro”.

Izrāde “Netikumīgie” ir veidota kā divu reālu astoto klašu skolēnu portretu galerija dzejas formā, un par tās atspēriena punktu kalpoja 2015. gadā pieņemtie tā sauktie “tikumības grozījumi” Izglītības likumā. Ar trīs jaunu dzejnieku vārdu triepieniem gleznotas astotklasnieku domas, pieredze, jūtas un sapņi.

Žūrija šogad vērtēja arī Covid-19 pandēmijas laikā tapušos iestudējumus, lemjot piešķirt balvu jaunā kategorijā “Gada notikums digitālajā vidē”. Šo godu izpelnījās režisora Elmāra Seņkova tīmekļa izrāde “Irānas konference”.

Atzītā krievu dramaturga Ivana Viripajeva lugas “Irānas konference” iestudējums Elmāra Seņkova režijā tapa, izmantojot platformu “Zoom”, un tajā piedalās 11 aktieri no dažādiem Latvijas teātriem. Luga stāsta par kādu it kā šķietami zinātnisku konferenci Dānijā, kurā satiekas Rietumu kultūras izcilākie un gaišākie prāti, inteliģence un citi ievērojami sabiedrības cilvēki, lai spriestu par kādas citas - Irānas - valsts un tās nācijas problēmām, cilvēktiesībām un reliģiju. Darbs uzdod jautājumu - cik daudz patiesību ir uz šīs pasaules, un kāda ir mūsējā?

Par gada mazās formas izrādi žūrija atzina režisora Valtera Sīļa darbu “Puika, kurš redzēja tumsā” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces luga “Puika, kurš redzēja tumsā” ir stāsts par Jēkabu, kurš piedzimis neredzīgiem vecākiem, tāpēc viņam nav diži lielas izvēles - jābūt atbildīgam un saprotošam, jāattaisno uz viņu liktās vecāku cerības. Neredzīgo pasaulē Jēkabs ir vienīgais, kurš redz tumsā. Grūti paliek brīdī, kad jāsāk iet skolā un nākas aptvert, ka patiesībā viņš vienkārši ir piedzimis neredzīgiem vecākiem un visa dzīve ir viens bezgalīgs pienākums.

Balvu kā gada lielās formas izrāde šogad saņēma režisora Elmāra Seņkova darbs “Šekspīrs” Liepājas teātrī.

Izrāde “Šekspīrs” ir režisora Elmāra Seņkova debija Liepājā. Pasaulslavenā angļu dzejnieka un dramaturga četru traģēdiju mūsdienīgo kopsalikumu radījusi dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce. Uz skatuves satiekas Ričards III, Lēdija Makbeta, Džuljeta, Otello un citi Šekspīra varoņi, piedāvājot skatītājiem daudz asiņu, daudz melna humora un vēl vairāk līķu, kā jau Šekspīra lugās tas ierasts.

Ceremonijas noslēgumā gada izrādes titulu un “Grand Prix” saņēma režisora Valtera Sīļa darbs “Puika, kurš redzēja tumsā” Latvijas Nacionālajā teātrī.

Šogad "Spēlmaņu nakts” balvas pasniedza jau 27. reizi.

Ceremoniju veidoja: Mārtiņš Kalita, Rasa Bugavičute-Pēce, -8, Dainars Albužis, Mārtiņš Feldmanis, Milda Ziemane, Raitis Beķeris, Jevgenija Skoraja, Asnate Siliņa.

Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un laureātus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: teātra zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Līga Ulberte teātra kritiķe Andra Rutkēviča, komentētājs, tulkotājs Eduards Liniņš, teātra kritiķe, kultūras žurnāliste Undīne Adamaite, teātra žurnāliste, producente Jevgēņija Šermeņeva.

Gada balvai teātrī “Spēlmaņu nakts” tiešraidē no Liepājas bija iespējams sekot līdzi Latvijas Televīzijā, sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Radio 1.

Gada balvu teātrī “Spēlmaņu nakts” 2019./ 2020. gada sezonā finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, organizē Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS), līdzfinansē Liepājas pilsētas pašvaldība, atbalsta Rīgas dome, Latvijas Profesionālo aktieru apvienība, Latvijas Kultūras akadēmija, informatīvi atbalsta portāls LSM.lv, žurnāls “Ieva”, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, informatīva un analītisku domu telpa kroders.lv, Liepājas teātris.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!