«Šis ir stāsts par Alunāna dzīvi un viņa ietekmi uz latviešu teātri,» saka aktieris un režisors Valdis Lūriņš. Rīt, Starptautiskajā teātra dienā, Latvijas Radio pulksten 22.05 piedāvā noklausīties muzikāla uzveduma Re, kā ziņģe skan! pirmatskaņojumu, kas veltīts Ādolfa Alunāna 170 gadu jubilejai, kas pērn tika plaši atzīmēta.
«Muzikālais uzvedums Re, kā ziņģe skan! balstīts uz autobiogrāfiskiem faktiem un notikumiem par Ādolfa Alunāna dzīvi, tos savulaik aprakstījis Kārlis Dziļleja. Pluss vēl mazi citātiņi no Alunāna lugām (Paša audzināts, Seši mazi bundzenieki, Džons Neilands) un pluss gan paša Alunāna dziesmas, gan dziesmas ar Alunāna un Jāņa Petera tekstiem, kuriem mūziku rakstījuši ir Ivars Vīgners un Raimonds Pauls,» - tā šī iestudējuma režisors un dramaturģiskā materiāla autors Valdis Lūriņš raksturo muzikālo uzvedumu Re, kā ziņģe skan!.
Iestudējums tapis par godu Ādolfs Alunāna 170. dzimšanas dienai, kas plaši tika atzīmēta pērn, tiesa gan - amatieru teātros. «Ādolfs Alunāns, lai arī ir novērtēts mūsu kultūrā, tomēr, manuprāt, ne līdz galam novērtēts. Mēs reti varam saskarties ar cilvēku, par kura jokiem pat pēc simt gadiem sirsnīgi smejas skatītāji. Tas nozīmē, kas viņš ir brīnišķīgs latviskās dabas atklājējs. Un Ādolfs Alunāna nozīme mūsu kultūrā nav mazāka kā Moljēra nozīme franču kultūrā vai Šekspīra nozīme angļu kultūrā, jo Alunāns ir atstājis ļoti būtiskas liecības par latviešu dabu. Ādolfs Alunāns arī ir cieši bijis saistīts ar jaunlatviešu idejām, pateicoties savam tēva brālim Jurim Alunānam, kurš, starp citu, ir radījis vairāk nekā 500 latviešu jaunvārdu. Jurim Alunānam pieder teiciens - nevis nicināt, bet rūpēties un kopt vajag savu valodu. Latviskuma idejas viņa lugās nāk no Jura Alunāna, un savā pirmajā lugā Paša audzināts Alunāns ir ierakstījis - mūsu tauta tikko ir modusies no grūta un dziļa miega, daudz viņa zaudēja - savus dievus, savu ticību, bet viena rota palika viņas īpašums un arī šobrīd šī rota rotā katra latvieša sirdi, mēs to saucam par savu godu. Ādolfa Alunāna otra personības šķautne - viņš bija diezgan kategorisks, neganta rakstura, par to liecina arī tas, ka, būdams Rīgas Latviešu biedrības teātra vadītājs, viņš ātri vien saplēsās ar šīs biedrības runasvīriem, veltot viņiem asas kuplejas, un tāpēc bija spiests pamest Rīgas Latviešu biedrību. Toties viņa «Jelgavas periods» un viesizrāžu laiks ir tas, kad par Alunāna skatuvi kļūst visa Latvija, un, kad Alunānam ir 25 gadu darba jubileja, ir izveidotas latviešu teātra kopas gandrīz visā Latvijas teritorijā. Alunāns ir latviešu teātra tēvs, lai gan šo titulu viņš iemantoja tad, kad viņam knapi bija vien ap 40,» saka Valdis Lūriņš. Muzikālajā uzvedumā Re, kā ziņģe skan! piedalās Dace Bonāte, Anita Grūbe, Mārtiņš Egliens un Valdis Zilveris.
Pēc šī darba ar pilnu jaudu jāķeras klāt jaunajam projektam, pie kura jau sācis strādāt kopā ar Lailu Purmalieti. Šovasar Latvijas pilsētu brīvdabas estrādēs būs iespējams noskatīties muzikāli vēsturisku vīziju - izrādi Čikāgas piecīši - atgriešanās, kurā populāri aktieri un dziedātāji atveidos iemīļotās grupas uzstāšanos viņu jaunības laikā. Izrādes režisors ir Valdis Lūriņš, tajā piedalīsies Mārtiņš Egliens, Ieva Sutugova, Ginta Krievkalna. Izrādes pamatā ir Alberta Legzdiņa atmiņu stāstījumi.
Taču rīt, Teātra dienā, Valdis Lūriņš svinēs savas profesijas svētkus un ieplānojis arī apmeklēt Teātra dienas koncertu Divi vienā savā, Nacionālajā teātrī.