"Purvīša balvu" saņēmis gleznotājs Andris Eglītis

© F64

Par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2011.gadā un 2012.gadā "Purvīša balva 2013" piešķirta gleznotājam Andrim Eglītim.

Eglītis balvai tika nominēts par personālizstādi "Zemes darbi", kas "Mūkusalas Mākslas salonā" bija skatāma no pagājušā gada 2.eptembra līdz 8.oktobrim.

Žūrijas pārstāvji, izvirzot Eglīti balvai, pauda, ka pārsteidzoša un cienījama ir gleznotāja Eglīša spēja pastāvīgi būt radoša procesa virpulī, kas nodrošina viņam gan arvien jaunu tēmu piedāvājumu, gan izaicinājumus to piepildīšanai.

"Zemes darbi" rāda atkal jaunu darba lauku glezniecības un telpiskās mākslas kopsakarību uztveršanai. Eglīša drosme būt neparedzamam un pat apšaubāmam ir arī panākumu garantija, iepriekš norādīja izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava.

Savukārt balvas ieguvējs, saņemot šovakar "Purvīša balvas 2013", sacīja: "Ceru, ka pārējiem māksliniekiem nepaliks pārāk liels rūgtums."

"Purvīša balva" tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kas dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 20 000 latu. Līdz šim tā ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Šī ir jau trešā reize, kad tiek pasniegta "Purvīša balva".

"Purvīša balvai 2013" par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2011.gadā un 2012.gadā neatkarīgie eksperti bija izvirzījuši astoņus māksliniekus - Hariju Brantu, Andri Breži, Ivaru Drulli, Andri Eglīti, Miķeli Fišeru, Andreju Grantu, Gļebu Panteļejevu un Krišu Salmani.

Brants "Purvīša balva 2013" izvirzīts par 2011.gadā galerijā "Māksla XO" notikušo zīmējumu izstādi "Portreti", Breže - par galerijā "Alma" 2012.gadā sarīkoto izstādi "Miera dzīve", Drulle - par personālizstādi "Balstīts uz patiesiem notikumiem", kas 2011.gadā bija skatāma galerijā "Alma", Eglītis - par 2011.gadā sarīkoto personālizstādi "Zemes darbi" Mūkusalas mākslas salonā, Fišers - par izstādi ''Lielviela", kas 2012.gadā bija redzama LNMM izstāžu zālē "Arsenāls", Grants - par 2011.gadā LNMM skatāmo personālizstādi "Fotogrāfijas 1980-2010".

Savukārt Panteļejevs uz "Purvīša balvu 2013" kandidē ar 2011.gadā LNMM notikušo personālizstādi "Ornitoloģija", bet Salmanis - ar 2012.gadā galerijā "Alma" skatāmo izstādi "Uzticēšanās trauslums" un ar videodarbu "Garā diena", ko 2012.gadā bija iespējams vērot laikmetīgās mākslas festivālā "Survival Kit 4".

"Purvīša balva" dibināta 2008.gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts.

Balva nosaukta latviešu glezniecības vecmeistara Vilhelma Purvīša (1872-1945) vārdā, kurš bija izcils sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs un guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, Purvītis aktīvi atbalstīja sava laika jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus.

Pirmo "Purvīša balvu" 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu "Solitude", par otrās "Purvīša balvas" laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi "Varbūt".

Interesentiem "Purvīša balvas 2013" kandidātu darbu izstāde LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" būs skatāma no 16.februāra līdz 14.aprīlim. Ekspozīciju veidos spilgts glezniecības, grafikas, tēlniecības, instalāciju, foto un videomākslas kopums, ko radījuši trešajai "Purvīša balvai" par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2011.gadā un 2012.gadā neatkarīgo ekspertu izvirzītie astoņi mākslinieki.

Izklaide

Muzikāli un cilvēcīgi atšķirīgi, bet stāstā vienoti – četri radošo industriju pārstāvji Abra, Sniegs, Upelnieks un Bārda piedāvā dziesmu “Garā”. “Stāstot personīgās pieredzes un pārdomas par nonākšanu dzīves grūtībās, dziesmā izskan aicinājums nevis grimt dziļāk problēmās, bet raudzīties uz augšu – meklēt izeju un risinājumu,” tā šī negaidītā četrotne piesaka šo dziesmu.

Svarīgākais