Mākslas muzejā atklās izstādi "Klātbūtne. Hamsuns Latvijā"

No 2.oktobra līdz 1.novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē būs skatāma norvēģu rakstnieka Knuta Hamsuna 150.jubilejai veltīta Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde "Klātbūtne. Hamsuns Latvijā", piedāvājot iepazīties ar svarīgākajiem rakstnieka dzīves un daiļrades notikumiem, spilgtākajiem to rezonanses aspektiem latviešu literatūrā, mākslā un kultūrā.

Izstādes apmeklētājiem būs iespēja aplūkot unikālus materiālus no Latvijas un Norvēģijas bibliotēku un muzeju krājumiem, starp kuriem ir daudz jaunieguvumu un jaunatradumu no privātajiem arhīviem un kolekcijām.

2009.gads Ziemeļeiropas un pasaules kultūras telpā ir iezīmogots kā norvēģu rakstnieka Nobela prēmijas laureāta Knuta Hamsuna (1859-1952) atceres gads. Ar dažādiem kultūras dzīves notikumiem tas tiek atzīmēts arī Latvijā.

Rakstnieka 150.jubileja ir iespēja palūkoties uz viņa personību un literāro mantojumu no citiem redzes leņķiem, izkristalizēt jaunu attieksmi pret neviennozīmīgajiem un nepilnīgi izprastajiem pagātnes notikumiem, kā arī ar Knuta Hamsuna uztveres starpniecību citādā gaismā uzlūkot latviešu kultūras ritus, norāda izstādes rīkotāji.

Pasaules literatūrā Knuts Hamsuns iedzīvinājis modernā vēstījuma elementus, aktualizējis daudzas nozīmīgas tematiskās līnijas, pievēršoties dabas un civilizācijas harmoniskas līdzāspastāvēšanas jautājumiem, provinces un mazpilsētas iedzīvotāju raksturojumiem, cilvēka psiholoģijas studijām. Rakstnieka daiļrades vispārīgs raksturojums nav iedomājums arī bez romantiskās līnijas iestīgojumiem. Tieši šo aspektu vispirms uztvēra Knuta Hamsuna lasītāji Latvijā, jo pirmais latviski tulkotais viņa darbs ir romantiskais romāns "Viktorija", kas publicēts 1900.gadā vienlaikus divos laikrakstos.

Knuta Hamsuna daiļrade iedvesmojusi arī vienu no 20.gadsimta pirmās puses izcilākajiem latviešu māksliniekiem Kārli Padegu (1911-1940). Viņa radītie 12 Hamsuna literāro tēlu zīmējumi (1939) no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas ne bez pamata tiek dēvēti par portretiem.

Atsevišķs eksponātu loks pievēršas jautājumu lokam par Knutu Hamsunu kā latviešu trimdas literatūru raksturojošu zīmi, par ko liecina daudzi desmiti norvēģu rakstnieka darbu izdevumi ārpus tolaik okupētās Latvijas robežām.

Paliekošu iespaidu Latvijas kultūrā sniedza Knuta Hamsuna lugu iestudējumi Latvijas teātros, kā arī cittautu un latviešu ekranizējumu demonstrēšana Latvijas kinoteātros un televīzijā gan pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, gan 20.gadsimta nogalē.

Izstāde "Klātbūtne. Hamsuns Latvijā" tiek rīkota, sadarbojoties Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Norvēģijas Nacionālajai bibliotēkai un Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam.

Svarīgākais