APRITĒ: Liepājas "Lielajā dzintarā" tēva un dēla dubultizstāde

 
©No personīgā arhīva

Rītvakar, 11. janvārī, pulksten 18 Liepājas koncertzāles Lielais dzintars mākslas telpā Civita Nova mākslinieks Raids Kalniņš un rakstnieks Viks (Viktors Kalniņš) atklās savu pirmo dēla un tēva dubultizstādi Atpakaļ uz konstrukcijas laiku.

«Mani interesē koptēls, kādu manā izpratnē uzbur daudzu literatūras, teātra un mākslas vēsturē sastopamo darbu noskaņa: «nelaime ir tuvu». Diezgan baisa, satraucoša, bet reizē iztēli ļoti rosinoša atmosfēra. Mani darbi ir kā daudzu konkrētu, vārdā nenosauktu opusu tēlainās pasaules attīstība, saplūsme, savstarpējās cīņas,» stāsta mākslinieks Raids Kalniņš. Līdzās viņa vizuālajiem un tēlnieciskajiem darbiem - zīmējumiem, skulptūrām, animācijām un instalācijām - izstādē būs lasāmi viņa tēva, rakstnieka Vika literāro darbu fragmenti un sinhronizētas vēstules. Tās atspoguļos tēva un dēla tēlaino saraksti, kas sākta jau Raida bērnībā. Izstādē būs skatāms arī abu mākslinieku kopdarba video - Vika performance, ko ilustrēs Raida scenogrāfija.

RAIDS UN VIKS. Raids Kalniņš Latvijas mākslas telpā pazīstams ar komiksu manierē veidotām šausmu ainiņām un nekrofiliem motīviem, kas atspoguļojas gan zīmējumos un gleznās, gan arī objektos un instalācijās. Viņa tēvs Viks ir rakstnieks, kuru nereti pazīst arī kā komponista Imanta Kalniņa vecāko brāli. Viņš izdevis vairākus dzejas krājumus, kā arī no angļu valodas atdzejojis un tulkojis dažādu autoru darbus / Publicitātes foto

Dubultizstādes mērķis ir prezentēt ideju par tēliem kā savdabīgu mākslīgo intelektu, kas ar cilvēka apziņu izspēlē dažādus jokus - manipulē, ietekmē, pārņem apkārtni, liek dzīvot citādi nekā iepriekš. «Mēs lieliski apzināmies, ka eksistē tā dēvētā neredzamā pasaule, taču tas nenozīmē, ka tā ir neeksistējoša. Tā ne vien eksistē, bet arī iedarbojas uz mums, tāpēc nav neloģiski par to domāt. Vēl vairāk - meklēt un, iespējams, pat rast veidus, kā likt tai strādāt mūsu labā. Vai par to nav vērts pasapņot?» aicina Viks. Tēva un dēla dubultizstāde Lielajā dzintarā, kas tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, būs apskatāma līdz 13. martam. Ieeja bez maksas.