Izstāde - sarunu cikls "90tie citām acīm"

Zoom Faktors © Andris Fridbergs

Laikmetīgā mākslas centrs piedāvā izstādi - sarunu ciklu "90tie citām acīm." Izstāde ir trīsdimensiju papildinājums grāmatai „Deviņdesmitie. Laikmetīgā māksla Latvijā”, kas ‘atdzīvina’ Latvijas 90to gadu kultūras un sociālās parādības starpnozaru skatījumā.

Laikmetīgā mākslas centrs(LMC) sagatavojis izdevumu „Deviņdesmitie. Laikmetīgā māksla Latvijā”, ko izdos maija beigās, ir rakstu un sarunu krājums, kas sniedz visaptverošu un padziļinātu skatījumu par nozīmīgākajām 20. gs. 90.gadu mākslas norisēm Latvijā. Krājums veidots kā analītisks, kopsakarības iezīmējošs, un reizē subjektīvo vēsturi, procesā iesaistīto personīgus skatījumus atklājošs izdevums: līdzās daudziem pētnieciskiem rakstiem tā nozīmīgu daļu veido arī sarunas ar māksliniekiem, kuratoriem un citām radošām personībām. Eseju autori ir ne vien mākslas pētnieki, bet arī dzejnieki, rakstnieki un filozofi.

Izstādi un sarunu ciklu "90tie citām acīm" iecerējuši - Elīna Hermansone, Elīna Cire, Solvita Krese, Kristīne Briede, Ieva Astahovska, Anda Kļaviņa un Ēriks Božis.

Izstādei dažādu jomu radošas personības tika aicinātas izvēlēties, viņuprāt, 90tos gadus raksturojošus artefaktus vai radīt šim periodam veltītu mākslas darbu vai cita veida komentāru.

Tās veidošanā piedalījušies: Dambis (Raimonds Lagimovs), Zaiga Gaile, Andris Frīdbergs, Ivars Mailītis, Inese Mailīte, Māris Gailis, Andra Neiburga, Uldis Gedra, Jānis Daugavietis, studijas „Lokomotīve” arhivāri.

Rezultātā izstāde piedāvā laikmetu raksturojošus video materiālus, grāmatas, skaņu ierakstus, fotogrāfijas un citus dokumentus, sadzīves priekšmetus, un jaunizveidotus mākslas darbus un komentārus.

Izstāde, kas apskatāma LMC Ofisa galerijā no 6. - 28. maijam, funkcionēs kā sajūtas un domas raisoša atmiņu kolekcija, ļaujot katram apmeklētājam radīt pašam savu 90to esenci.

Jāatgādina, ka 90tie gadi bija kā koridors starp padomju periodu un mūsdienu Latviju – sarežģīts laiks, kas lika meklēt jaunus izdzīvošanas un radošuma modeļus. Tas ir arī laiks, kad sākas laikmetīgā māksla, kādu to pazīstam šodien – ar tās institucionālo aparātu, iemestību globālajā mākslas telpā un nebeidzamu jēgas/bezjēgas dialektiku, jo „visa kā ir tik daudz.” XXI gadsimta otrās dekādes sākumā atkal saskaramies ar satricinošu ekonomisko un vērtību krīzi.

Ar izstādes un sarunu cikla palīdzību tiks meklētas atbildes uz jautājumiem: Kas ir tā dzīves skola, tie izdzīvošanas modeļi, ko varam pārņemt no deviņdesmitajiem? Vai visas 90to utopijas ir norakstāmas, varbūt kādas sapņu pils celtniecība ir tieši tagad turpināma? Kā mainījusies mūsu vērtību izpratne?

Sarunas ar izstādes veidošanā iesaistītajām personām, kuri atmiņu stāstījuma veidā mēģinās noformulēt 90. gadu nozīmi mākslas un kultūras procesos, iekļaujot arī sociālpolitisko un personisko kontekstu.

Plānotie sarunu cikla pasākumi:

13. maijs – „90to kino aina”: Ivars Seleckis, Juris Poškus, Bruno Aščuks. Sarunu vada Kristīne Briede.

20.maijs - „Dzīve. Sadzīve. Tehnoloģijas”: rakstniece Andra Neiburga. Sarunu vada Anda Kļaviņa.

26.maijs – „Underground mūzikas scēna Latvijā 1990. gados”: Jānis Daugavietis, Uldis Gedra, Dambis (Raimonds Lagimovs), Uldis Rudaks.

Izklaide

Kādu laiciņu nekas nebija dzirdēts no abām konkurējošajām mūzikas gada balvu rīkotājnometnēm – Elitas Mīlgrāves “Zelta mikrofona” un revolucionārās “Gammas”, taču izskatās, ka šajās nedēļās šī klusuma pauze tiks aizpildīta ar uzviju. Ņemiet popkorna tūtes un glāzes ar dzērieniem, iesēdieties ērtāk krēslos un šūpuļtīklos, izklaižu organizētāji gādās par izklaidēm!  

Svarīgākais