Rātsnamā būs skatāma izstāde par Rīgas jūgendstila arhitektūru

No pirmdienas, 12.aprīļa, līdz 30.aprīlim Rātsnamā būs apskatāma izstāde "Rīgas jūgendstila arhitektūra".

Izstādei ir divas daļas, skaidroja Redberga. Pirmo veido 1989.gadā pēc Latvijas Arhitektu savienības pasūtījuma izgatavotie paneļi ar melnbaltām fotogrāfijām, kas iegūtas no lielizmēra negatīviem, kas uzņemti ar fotogrammetrisko kameru. 1998.gadā to atjaunoja un papildināja ar jūgendstila ēku projektu zīmējumiem, durvju fotogrāfijām un dažādiem lietišķi dekoratīvās mākslas priekšmetiem.

Otrā izstādes daļa - paneļi ar krāsainām fotogrāfijām - ēku kopskatiem, detaļām un projektu rasējumu reprodukcijām, - izgatavota 2008.gadā ar pašvaldības aģentūras "Rīgas pilsētas arhitekta birojs" atbalstu.

Sākotnējā veidolā izstāde eksponēta Rīgā, Karlsrūē, Brēmenē, Darmštatē, Kopenhāgenā, Grācā, Parīzē, Helsinkos un Leipcigā, papildināta - Londonā, Bristolē, Edinburgā, Briselē, Olesunnā, Rīgā, Stokholmā, Tallinā, Lisabonā, Porto, Ščecinā un Kauņā. Jaunākā daļa izstādīta Lisabonā, Valensijā un Alikantē, bet pirmoreiz kopumā izstāde "Rīgas jūgendstila arhitektūra" būs apskatāma Rīgā, Rātsnama vestibilā, skaidroja Redberga.

Izstādi rīko pašvaldības aģentūra "Rīgas pilsētas arhitekta birojs" sadarbībā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Rīgas pašvaldības Kultūras iestāžu apvienības nodaļu "Rīgas Jūgendstila centrs".

Jūgendstils ir 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta sākuma mākslas stils. Arhitektūrā ar to sākās mūsdienu stilu sistēma.

Jūgendstila attīstība Rīgā sakrita ar pilsētas vēsturē nepieredzēta uzplaukuma laiku. Dažos gados tika uzcelts vairāk nekā 100 daudzstāvu mūra namu. 20.gadsimta sākumā izveidojās Rīgas centra raksturīgā seja. Ap 1904.gadu pilsētā pilnībā izzuda 19.gadsimta otrās puses arhitektūras stils eklektisms. Aptuveni 40% visas Rīgas centra apbūves veido jūgendstila celtnes - tas ir krietni vairāk nekā jebkurā citā pilsētā pasaulē, uzsvēra Redberga.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.