Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojektā "kim?" atklātas trīs izstādes

© publicitātes foto

No 20.marta līdz 11.aprīlim Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojekta "kim?" 9.izstāžu cikla gaitā apskatāmas trīs izstādes - mākslinieces Daces Džeriņas izstāde "Dārgumu telpa", Jekaterinburgas radošās apvienības "Kuda begut sobaki" izstāde "Klusā stunda" un fotomākslinieka Alņa Stakles fotogrāfiju izstāde "L.S.D. Living Space Daugavpils" (Dzīves telpa Daugavpils).

"VKN galerijā" apskatāma mākslinieces Daces Džeriņas (1971) izstāde "Dārgumu telpa". Izstādē eksponētie darbi - video darbi "Laimīgā zeme" un "Vilinājums" un objekts "Pats ar sevi" - veido atvērtu telpu, kurā nozīme ir meklējumiem, radošam procesam, personīgām izjūtām, vērtībām, ideāliem.

Video darbs "Laimīgā zeme" (2008), kas ietilpst Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā, stāsta par savu māju meklējumiem. Meklējumi sākas ar vietas atrašanu. Tam seko atrastās vietas apgūšana - putekļu, bijušo iemītnieku mēslu izmēšana, savu lietu un kārtības ieviešana. Un tad tās ir mājas līdz brīdim, kad atkal paņem savas mantas un dodies uz jaunu vietu. Laimīgā zeme ir vieta, ko mēs meklējam, līdz atrodam/neatrodam vai varbūt paši izveidojam.

Šogad tapušais video darbs "Vilinājums" aicina skatītāju izbaudīt skaistumu, kas slēpjas vienkāršā auduma gabalā. Video darbs ir veidots pēc grāmatas principa - secīgi tiek šķirtas lappuses - auduma kārtas. Atšķirot pirmo lapu, skatītājs nonāk burvīgā pasaulē, kuru var pētīt, baudīt un apbrīnot. Tauste un redze iztēlē uzbur tēlus. Tēli atdzīvojas un sāk dzīvot savu dzīvi. Viens skaistums kļūst par izejmateriālu citam.

Savukārt objekts "Pats ar sevi" (2010) ir mēģinājums atspoguļot nemitīgo domāšanas procesu. Objekta rāmī "ieliktā" caurspīdīgā šūpuļkrēsla attēla mehāniskā kustība rada šūpošanās iespaidu. Tie ir ideāli apstākļi, lai neko nedarītu, atpūstos, lai pabūtu pašam ar sevi, lai kaut ko izdomātu. Izstādes nosaukumam izmantota filozofa Valtera Benjamina eseja "Dārgumu telpa", kas stāsta par lietām telpā, kurā vērtība ir tām visām.

"RIXC galerijā" apskatāma radošās apvienības "Kuda begut sobaki" (Jekaterinburga, Krievija) izstāde "Klusā stunda", kurā izmēģināmas sešas antivirtuālās ķiveres, un video darbs "Ceļš".

Darbs "Antivirtuālās ķiveres" ir bijis izvēlēts 1.Maskavas Mākslas biennāles un 8.Krasnojarskas Biennāles izstāžu programmām, taču uz Rīgu ir atvestas jaunas šo darbu variācijas.

Antivirtuālajām ķiverēm katrai ir atšķirīga optika: pielaikojot ķiveri nr. 2 apmeklētājs ar kreiso aci varēs skatīties uz priekšu, bet ar labo uz aizmuguris savukārt ar ķiveri nr. 4 kreisā acs skatīsies uz kreiso pusi un labā acs uz labo pusi, kā rezultātā radīsies priekšstats par to kā pasauli redz zivis. Ar ķiveri nr. 5 būs iespēja ieraudzīt sevi no augšas, bet ķivere nr. 6 liks katrai acij skatīties cauri trim platleņķa lēcām. Ar ķiveri nr. 7 būs iespēja izvēlēties vai nu skatīties ar abām acīm virs vai zem ierastā redzes leņķa, vai arī ar vienu aci skatīties augstāk par ierasto redzes leņķi un ar otru zemāk. Ķivere nr. 8 piedāvā samainīt vietām labās un kreisās acs skatīto. Izmēģinot ķiveres, skatītājs var sākumā pilnībā apjukt un zaudēt orientāciju telpā, jo ir nepieciešamas aptuveni 20 minūtes, lai smadzeņu puslodes pielāgotos jaunajiem apstākļiem. Arī novelkot ķiveres, jāpaiet kādam laika sprīdim, lai pierastu pie realitātes.

Radošā apvienība "Kuda begut sobaki" darbojas kopš 2000.gada un savos darbos pievēršas ar mūsdienu cilvēka māņticību, ieradumiem un tehnoloģijām saistītu tēmu analīzei. Apvienībā darbojas mākslinieki, programmētāji un inženieri (Vlads Bulatovs, Natālija Grehova, Olga Inozemceva un Aleksejs Korzuhins), kuri kopīgi veido kinētiskas skulptūras, objektus, instalācijas, video, ierīces, akcijas.

Jaunākā no "kim?" galerijām - galerijā FK -, kurā sadarbībā ar žurnālu "Foto Kvartāls" turpmāk apmeklētāji tiks iepazīstināti ar laikmetīgās fotomākslas darbiem, apskatāma fotomākslinieka Alņa Stakles (1975) izstāde "L.S.D. Living Space Daugavpils" (Dzīves telpa Daugavpils).

Izstādē "L.S.D. Living Space Daugavpils" būs eksponēta darbu izlase no apjomīgas fotogrāfiju sērijas, pie kuras autors ir strādājis no 2002. līdz 2008.gadam. Šajā sērijā Alnis Stakle pievērsies savai tuvākajai apkārtnei, pētot pilsētvidi un tās vizuālos un sociālos paradoksus. Fotogrāfijas no sērijas "L.S.D. Living Space Daugavpils" lielākoties piederīgas ainavas žanram, un šajos darbos īpaša nozīme ir krāsu fotogrāfijai kā mākslinieciskās izteiksmes līdzeklim - autors veido savu vēstījumu ar kolorīta un krāsu akcentu palīdzību.

Izstādes aplūkojamas "kim?" galerijās Spīķeros, Maskavas ielā 12/1.

Svarīgākais