Agnese Bule piedāvā “Latviešu sapni Jūrmalā”

© Agnese Bule

3. martā plkst. 18.00 Jūrmalas pilsētas muzeja kamīnzālē tiks atklāta mākslinieces Agneses Bules personālizstāde „Latviešu sapnis Jūrmalā”.

Atklāšanas pasākumā norisināsies akcija, kuras laikā visi interesenti varēs izzīlēt savu personīgo „Latvieša sapņa” stāvokli.

Agneses Bules projekts „Latviešu sapnis” atdzīvina piemirstās pamatvērtības. „Latviešu sapnis” aug un attīstās jau no 1999. gada jūnija, kad māksliniece to prezentēja savā augstskolas diplomdarbā. Projekts pie mums uz Jūrmalu atceļo no Rīgas Leļļu Mākslas muzeja, kur 2009. gadā māksliniecei bija personālizstāde „Latviešu sapnim 10”.

“Latviešu sapņa” projekts gadu gaitā piedzīvojis daudzas izstādes un publikācijas. Tas izrādījies dzīvotspējīgs, zināmā mērā pat folklorizēts – tas turpina attīstīties arī šodien, trāpīgi un asprātīgi vizualizējot un aktualizējot svarīgus notikumus latviešu dzīvē.

Pati māksliniece „Latviešu sapni” raksturo šādi: „Zīmes, tēli, simboli un situācijas, kas izmantotas izstādē, ir latviešu pamatvērtības – Koks, Muca, Saule, Sēne, Jūra, Pīle, Ozolzīle u. c. Savukārt šo elementu salikums veido latviešiem vien piemītošo un neatkārtojamo Latviešu sapni, kas liek pasmaidīt un aizdomāties par stāvokļiem un situācijām, kādās mēs visi atrodamies. Te notiek viss iespējamais un neiespējamais, iedomājamas un neiedomājamas lietas – Saule spīd, Jūra šalc, Zīle krīt, Lietus līst, Koks aug, Lapas plaukst, Latvietis uz mākoņa maliņas brauc, Mucai zari pret debesīm aug, Latvietis pīlītes pūš, Sēnes no Latvieša aizgūtnēm mūk utt..

Jūrmalas izstādē būs apskatāmi darbi, kas tapuši laika posmā no 1996. līdz 2010. gadam, kā arī „XII gs. nezināma autora zīmējums un rokraksts pēc restaurācijas”. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja skatīt video filmu “Iepazīsti Latviju”, animācijas filmu “Latvietis pūš pīlītes”, kā arī noklausīties „Latviešu stāstiņus”. „Latviešu sapnis” ar jūru un Jūrmalu sasaistīts jau savos radīšanas pirmsākumos. Tas redzams arī vairākos latviešu stāvokļos, tādos kā „Latvietis jūrmalnieks”, „Latvietis dzintarā”, „Latvietis peldētājs” un „Latvietis sauļojas”. Jāatklāj, ka kopš sešu gadu vecuma vasaras pavadu Jūrmalā”.

Agnese Bule 1991. gadā beigusi Lietišķās Mākslas vidusskolas Dekoratīvās Noformēšanas nodaļu. Gadu studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vides un Interjera nodaļā, bet 1992.gadā iestājusies Dizaina Grafikas nodaļā, kuru absolvējusi 1996.gadā. Kopš 1993.gada māksliniece piedalās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Multimediālais projekts „Latviešu sapnis” ir mākslinieces maģistra darbs studējot Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas meistardarbnīcā. Diemžēl eksaminācijas komisijas nevienprātības dēļ tas tika noraidīts un tā arī nekad netika aizstāvēts. Neskatoties uz to „Latviešu sapnis” pabijis ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī, Madonā, Valmierā, Lubānā un tagad arī Jūrmalā.

Kopš 1995. gada Agnese Bule piedalās arī video un animācijas filmu veidošanā. 1998. gadā Agnese Bule ieguvusi balvu „Kristapa tapa” alternatīvo un eksperimentālo filmu festivālā „Kristapa tapa”. 2000.gadā animācijas filma „Latvietis pūš pīlītes” saņēmusi balvu „Lielais Kristaps” kā labākā īsfilma un 15. Starptautiskajā Kino Forumā „Arsenāls” „Latvietis pūš pīlītes” piedalījusies kā konkursa skates filma. 2003.gadā Latvijas grāmatu asociācijas rīkotajā konkursā „Skaistākā grāmatā 2002” par grāmatu „Latviešu sapnis” Agnese Bule saņēmusi žūrijas specbalvu un otro vietu kategorijā proza.

Mākslinieces Agneses Bules personālizstāde “Latviešu sapnis Jūrmalā” būs apskatāma līdz 28. martam.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.

Svarīgākais