LNB notiks starptautiska zinātniska konference par grāmatniecību

© Gints Ivuškāns/MN

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) šodien un piektdien, 8.decembrī, notiks starptautiska zinātniska konference "Izdevējdarbība un nācija", aģentūru LETA informēja konferences organizatore Linda Bērziņa.

Konference organizēta norišu ciklā "Latviešu grāmatai 500". Tā veltīta izdevēja Anša Gulbja 150 gadu jubilejai un rosinās diskutēt par grāmatniecību kā nācijas kultūras stūrakmeni, īpašu uzmanību pievēršot 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākumam, kad aizsākās Baltijas jūras reģiona nāciju profesionālās grāmatniecības izveide.

Konferences ievadlekcijās par grāmatas nozīmi nācijas stiprināšanā runās rakstnieks un ideju vēstures pētnieks Mēliss Frīdentāls no Igaunijas un Pēteris Bankovskis. Pētnieki Viesturs Zanders, Kristina Papule, Mārtiņš Mintaurs, Pireta Lotmana, Melinda Šimona, Loreta Vincloviene, Veronika Girininkaite, Andreass Hedbergs, Kristiāna Ābele, Signe Raudive, Pireta Pergma un Kārlis Vērdiņš iepazīstinās ar savu pētniecisko darbu rezultātiem par grāmatniecības nozīmes dažādiem aspektiem.

Konferencē notiks trīs diskusijas. LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga vadīs diskusiju "Lielas idejas, lieli projekti, lieli vīri? Tulkošana, enciklopēdijas un mecenātisms". Tāpat notiks LNB Speciālo krājumu departamenta direktores Dagnijas Baltiņas vadīta diskusija "Pēc 100 gadiem. Jauni izaicinājumi un uzdevumi", kā arī Strengas vadīta diskusija "Ideju transformācijas. Teksts dažādos mākslas un komunikācijas formātos", kurās piedalīsies kultūras, vēstures un izdevējdarbības jomu pārstāvji.

Konferencē paredzēta atsevišķa sesija Latvijas pedagogiem ar Jūrmalas Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Mikus Soloveja un LNB Pētniecības un interpretācijas centra muzejpedagoģes Anitas Smelteres ievadlekcijām par grāmatām un izglītības procesu, noslēdzot to ar Žaņa Lipkes memoriāla direktores Lolitas Tomsones vadītu diskusiju.

Tāpat tiks piedāvāta atsevišķa sesija Latvijas bibliotekāriem ar Latvijas Kultūras akadēmijas prorektores zinātniskajā darbā Andas Laķes ievadlekciju un reģionālo bibliotekāru pieredzes stāstiem, kam sekos Rakstniecības un mūzikas muzeja izglītojošā darba vadītājas Liegas Piešiņas vadīta diskusija.

Izklaide

2025.gadā ceremonija norisināsies 29.reizi. Pasākumā tiek cildināti mūziķi, autori, izpildītāji, producenti un citi mūzikas jomas pārstāvji, izvērtējot gada devumu dažādos mūzikas žanros. Līdzšinējo 28 gadu laikā pasniegtas balvas 580 labākajiem ierakstiem dažādos žanros, Mūža ieguldījuma balvu saņēmuši 34 industrijas profesionāļi, izpildītāji, komponisti un dziesmu vārdu autori. Mūzikas ierakstu gada balvas mērķis ir veicināt Latvijas mūzikas ierakstu izdošanu, popularizēt latviešu mūziku un veicināt tās konkurētspēju ārvalstīs. Pasākums kalpo kā platforma Latvijas izpildītāju un producentu attīstībai un publicitātei.