Svētdiena, 19.maijs

redeem Lita, Sibilla, Teika

arrow_right_alt P.S.Kultūra \ Grāmatu apskats

Akcijā „Draudzīgais aicinājums” sagādātās grāmatas ceļos uz skolām

© Publicitātes foto

Ar svinīgu noslēguma pasākumu Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē 28.janvārī noslēgusies šī gada grāmatu dāvināšanas akcija „Draudzīgais aicinājums”. Atsaucoties apgāda „Jumava” aicinājumam sabiedrībā zināmas personas sarūpēja grāmatas, ko dāvināt savām skolām.

Ik gadu, tuvojoties Kārļa Ulmaņa iedibinātā „Draudzīgā aicinājuma” norises dienai, apgāds „Jumava” vēršas pie Latvijas sabiedrības, uzņēmumiem un iestādēm ar aicinājumu dāvināt grāmatas savām skolām. Īpaši tiek uzsvērta dāvinājuma emocionālā loma, pasniedzot grāmatas tieši savai bijušajai izglītības iestādei, tādējādi kļūstot par tās atbalstītāju.

Šī gada akcijas tēma bija Latvijas leģendas. Pasākumā tikās grāmatu ciklā „Latvijas leģendas” aprakstītās personas, autori un akcijas atbalstītāji. Ar savu klātbūtni pasākumu pagodināja Raimonds Vējonis, Latvijas valsts prezidents no 2015. līdz 2019. gadam, kurš savu dāvinājumu veltījis Madonas 1.vidusskolai. Edmunds Beļskis, Latvijas valsts mežu pārstāvis, grāmatas lēmis dāvāt Natālijas Draudziņas vidusskolai un Ķekavas sākumskolai. Astoņu savu bijušo skolu bibliotēkas ar 20 grāmatas „No Ghetto līdz Olimpiskajam zeltam” eksemplāriem iepriecināt lēma „Ghetto Games” līderis Raimonds Elbakjans, bet divpadsmit pašvaldību skolu bibliotēkas ar grāmatu ciklu „Latvijas leģendas” papildinās apgāda „Jumava” vadītājs Juris Visockis.

Pasākumā piedalījās, svinīgās uzrunas teica un grāmatas skolām dāvāja arī rakstnieks un publicists Pāvels Raudonis, Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš, Jelgavas valstspilsētas pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, Jūrmalas uzņēmēju biedrības vadītājs Aldis Garoza, žurnāliste un rakstniece Elita Veidemane, autori Juris Lorencs, Imants Liepiņš un Arvīds Deģis. Ar attālinātu sveicienu klātesošos uzrunāja Eiropas parlamenta deputāte, profesore Inese Vaidere un Latvijas Nacionālās bibliotēkas komunikācijas vadītājs Augusts Zilberts, bet par pasākuma muzikālo noformējumu rūpējās mūziķis Atis Zviedris.

Sagādātās grāmatas uz skolām ceļos gan pašu dāvinātāju rokām, gan ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas laipnu atbalstu.

Pagājušajā gadā „Jumava” noslēdza 10 grāmatu ciklu „Latvijas leģendas”. Kopskaitā vairāk nekā 150 stāstos grāmatās aprakstīti mūsu valsts nozīmīgākie simboli - valsts karogs, ģerbonis, himna; un notikumi - seno laiku kaujas, brīvības cīņas, barikādes. Lasītājiem svarīgi bija arī atgādināt par mūsu varoņiem - valstsvīriem, karavadoņiem, radošo inteliģenci, uzņēmējiem, sportistiem - visiem, kas darījuši Latviju lielu.

10 grāmatu sērijai ir sekojis turpinājums - grāmatas par leģendārām personībām - Visvaldi Lāci, Imantu Skrastiņu, arī Tokijas Olimpisko spēļu uzvarētājiem 3x3 basketbolistiem.

Akcija “Draudzīgais aicinājums” ir aizsākusies ar Neatkarīgās Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa 1935. gada aicinājumu ik gadu 28. janvārī atbalstīt Latvijas skolas, dāvinot grāmatas un mākslas darbus, kas celtu kultūras līmeni skolās un sabiedrībā. Apgāds “Jumava” pirms desmit gadiem atjaunoja šo kultūras tradīciju. Gadu no gada akcija “Draudzīgais aicinājums” iegūst aizvien plašāku skanējumu, pieaugot akcijā iesaistīto skolu skaitam. Ar savu klātbūtni „Draudzīgā aicinājuma” pasākumus pagodinājuši Latvijas Valsts prezidenti Vaira Vīķe - Freiberga, Andris Bērziņš, Valdis Zatlers, Raimonds Vējonis. Pērn, neskatoties uz Covid 19 pandēmiju, attālināti notika tikšanās Salacgrīvas skolā ar Valsts Ministra prezidentu Krišjāni Kariņu.

Informāciju sagatavoja apgāda „Jumava” kolektīvs