VĒRTS LASĪT. Atklātība ir sarežģīta, dažkārt nepanesama

 
©Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

«Šā brīža situācija, kas pārņēmusi pasauli, ikvienu ietekmē savādāk. Man tas ir pārdomu laiks. Laiks, kad ir iespēja apskatīties uz noieto ceļu,» saka kinorežisors un vairāku grāmatu autors Māris Martinsons (59). Laikā, kad dzīves ritējums notiek lēnāk nekā ierasts, viņš publicē savu pirmo elektronisko grāmatu Klusa nakts, atklājot sarežģītas cilvēku attiecības to ierobežojošā laika posmā – Ziemassvētkos.

Grāmata jau no 3. aprīļa ir pieejama elektroniskā formātā interneta vietnē klusanakts.com, kur ik nedēļu autors publicē nākamo grāmatas nodaļu.

«Apstāšanās man nozīmē pārskatīt uzrakstītos scenārijus - gan tos, kas noteikti ieraudzīs dienasgaismu kinoteātros, gan tos, kas jau sen ir nolikti tālākajos pagātnes vai arī nākotnes plauktos. Uz galda ir iesākti romāni, nepabeigti vai arī vienkārši latviešu valodā vēl nepublicēti stāsti. Piemēram, Klusa nakts,» stāsta kinorežisors un jaunās grāmatas autors Māris Martinsons.

Klusa nakts ir viņa izvēle rakstīt par cilvēku attiecībām bez izskaistinājumiem, neslēpjot neko. «Tāpēc grāmatai sākotnējais nosaukums bija Klusa nakts. Bez cenzūras. Tādā veidā ļaut cilvēkiem atklāti paskatīties uz sevi, savām attiecībām ar tuvākajiem, lai, izlasot šo romānu, Ziemassvētku vakarā norunātā Tēvreize būtu apzināta un atbilstoša savai sirdsapziņai. Nosaukumā slēpjas daudz noslēpumainības, un īstenībā tā nemaz nav tik klusa nakts... svēta nakts... Tā ir atklāta un reālistiska grāmata par vilšanos, bezgalīgiem centieniem atrast savu vietu dzīvē,» atklāj grāmatas autors.

Grāmatas stāsts apvij notikumus Ziemassvētku vakarā, laikā, kad vienam pret otru būtu jāattiecas ar īpašu labestību un mīlestību. Skaisti saklāts svētku galds, ap kuru vienkopus sasēdušies vienas ģimenes locekļi un pāris draugi. Taču šķietamajai svētku noskaņai traucē gaisā virmojošā spriedze, ko ikviens cenšas paslēpt zem neīstiem smaidiem.

Gada garākās nakts tumsa atklāj jaunas sievietes Annas un viņas vīra Toma ģimenes drāmu, kur, pirmajam noslēpumam nākot gaismā, ar lavīnas spēku nākamie nevis tiek norakti vēl dziļākās slepenības dzīlēs, bet atklāti cits pēc cita, atkailinot ģimenes tumšos noslēpumus, tabu un apslāpētās kaislības. Atklātība ir sarežģīta, dažkārt pat nepanesama, ko autors lasītājam atklāj tēlainā un reizēm humora caurvītā valodā.

Sākt stāsta publicēšanu tieši šajā #paliecmājās laikā ir autora apzināta izvēle. «Ziemassvētku vakarā cilvēki - kāds labprātāk, kāds piespiedu kārtā, sekojot tradīcijām un labas audzināšanas principiem - sanāk kopā. Ģimenes pavada laiku kopā vairāku dienu garumā, un dažkārt pretēji gaidītajam atkalapvienošanās priekam savstarpējās attiecības tiek nokaitētas. Arī šobrīd daudzi no mums sastopas ar savā ziņā piespiedu būšanu kopā. Šādos apstākļos lasītājs, iespējams, varēs spēcīgāk izjust situācijas spriedzi varoņu dzīvēs,» domā Māris Martinsons.

Jauna grāmatas nodaļa tiek pievienota ik piektdienu, un tā tas turpināsies līdz pat Ziemassvētkiem, kad grāmatas varoņu stāsts noslēgsies. Grāmatu būs iespējams lasīt, izvēloties vienu nodaļu nedēļā, vairākas mēnesī vai sagaidīt gada nogali, kad būs pieejama grāmatas pilnā versija.

Grāmata Klusa nakts piemērota lasīšanai tikai pilngadīgām personām.