NO 19. marta ikvienam pasaules iedzīvotājam būs iespēja izveidot savu XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku zīmi – skaņu vijumu vainagā.
"Dziesmu svētki pieder mums visiem, zīmi var radīt jebkurš. Lai vizuālajai identitātei piesaistītu iespējami vairāk cilvēku, zīmes veidošanas process ir atvērts un katram indivīdam personīgs. Ņemot vērā šo svētku vadmotīvu „Gaisma līgo Latvijā”, zīmes veidolā saredzamais „vainags” simbolizē gaismu un sauli, bet „vainaga vijums” – radīšanas procesu. Šī izvēlētā simbola atbilstību apliecina arī 1873. gada Dziesmu svētku karogā blakus „baltajam tēvam” atrodamais aizsāktais ozollapu vainags. Izmantojot jauno tehnoloģiju iespējas, senās prasmes pārnesām uz digitālo vidi, kurā datora algoritms pārvērš katra lietotāja dziedājumu unikālā skaņu un latvju rakstu zīmju vijumā. Savukārt, pateicoties internetam, zīmes veidošanas procesam nav ne skaitlisku, ne ģeogrāfiska rakstura ierobežojumu. Šo zīmi droši var uzskatīt arī par pirmo tautas radīto logotipu,” stāsta zīmes idejas autors, Dziesmu un deju svētku radošais direktors Gatis Mūrnieks.
Skaņu augstuma, dinamikas gradāciju un latvju rakstu zīmju digitālais vijums veidojas, dziedot kādu no interneta vietnē http://www.dziesmusvetki.tv/logo piedāvātajām 13 tautasdziesmām vai pašu izvēlētu „brīvo” dziesmu, kamēr īpaši izstrādāts datora algoritms analizē skanējuma tonalitāti un konkrētos brīžos piešķir vainagam atbilstošu zīmju loku. Savu zīmi iespējams radīt, dziedot vai spēlējot individuāli, ansamblī vai lielākā kolektīvā jebkurā pasaules vietā, kur ir pieejams dators un internets.
Iedziedāšanas process ir vienkāršs: jāizvēlas dziesma, tad, sekojot norādēm, jāaktivizē mikrofons. Ja būs izraudzīta tautasdziesma, tad pēc karaoke principa tiks parādītas notis un vārdi; ja izvēlēta „brīvā” dziesma, tad katrs varēs dziedāt, ko vēlas. Zīmes veidošanai nepieciešams aptuveni 20–30 sekunžu garš dziesmas fragments, lai datorprogramma spētu izanalizēt nošu augstumu, dinamikas intensitāti un tempu konkrētajā brīdī. Analīzes rezultātā īpaši izstrādāts datora algoritms „uzvij” lietotājam unikālu vainagu, kura lokos izkārtotas septiņas latviešu tradicionālās zīmes. Katra zīme atbilst kādai no septiņām notīm, piemēram, Dieva zīme – DO, Māras zīme – RE, Laimas zīme – MI utt. Iegūto zīmi varēs saglabāt, sūtīt pa e-pastu, izdrukāt, ievietot sociālajos tīklos, likt uz apģērba, automašīnas un citur, tā apliecinot savu piederību Dziesmu un deju svētkiem. Lai svētki atbalsojas!
Dziesmusvetki.tv/logo piedāvā tautasdziesmas -
1. Kur tu teci, gailīti mans;
2. Dziediet, meitas, vakarā;
3. Bēdu manu, lielu bēdu;
4. Tumša nakte, zaļa zāle;
5. Dziedot dzimu, dziedot augu;
6. Līgo laiva uz ūdeņa;
7. Sudmaliņas;
8. Es mācēju danci vesti;
9. Pūt, vējiņi;
10. Jānīt's nāca pār gadskārtu;
11. Cekulaina zīle dzied;
12. Kur tu skriesi, vanadziņi;
13. Rīga dimd.
Dziesmu un deju svētku vizuālās identitātes risinājums tika izvēlēts konkursā, kurā starp 13 pieteikumiem par labāko atzina SIA „BrandBox” ideju „Skaņu vijums vainagā”. Zīmes idejas autori ir Gatis Mūrnieks, dizaina aģentūras „BrandBox” projektu vadītājs Ģirts Strumpmanis un māksliniece Linda Jākobsone.