Valmiermuižas etnomūzikas festivāls pulcēs baltiešu, bulgāru, ebreju un ukraiņu grupas

© Publicitātes foto

Jau šosestdien, 5. jūlijā, Valmiermuižas parku pieskandinās autentiskas balsis un instrumenti no dažādām pasaules malām – skanēs vijole, didžeridū, kokle, dūdas un elektriskās ģitāras jeb bulgāru, baltiešu, ebreju, ukraiņu grupas uz divām skatuvēm, piedāvājot interesantu mūsdienu etnomūzikas festivālu.

Valmiermuižas etnomūzikas festivāls ir vērienīgākais etnomūzikas notikums Latvijā - viens no retajiem ikgadējiem notikumiem, kura galvenais uzsvars ir latviešu tradicionālās kultūras ievietošana gan mūsdienīgā, gan arī starptautiskā - pasaules mūzikas - kontekstā.

Par viesiem. Bulgāru grupa „Oratnitza” savu pirmo koncertu Latvijā sniegs tieši Valmiermuižā - tās skanējumā tradicionālā bulgāru folklora un pasaules mūzikas instrumenti (piemēram, didžeridū), mijas ar hiphopu, “drum’n’base” un “dubstep”, apvienībai definējot pašiem savu žanru - etnobass. Enerģisks solās būt arī 2005. gadā Igaunijā izveidotās igauņu-ukraiņu folkroka grupas „Svjata Vatra” koncerts, apvienojot igauņu nosvērtību ar ukraiņu temperamentu. Pašmāju tumšā folka apvienībai „Juuk” festivālā pievienosies armēņu dziedātāja Hasmika Bagojana, piedāvājot armēņu mūzikas programmu. Etnomūziku kā eksperimentu platformu izmanto arī lietuviešu multiinstrumentālists Sauļus Petreiķis, kurš tiecas lauzt robežas starp tradicionālo folkmūziku, pasaules mūziku un eksperimentālo džezu.

Par pašmāju izpildītājiem. Grupa „Līgas pH3” kopā ar alternatīvās skatuves pārstāvjiem tautas mūziku ieved eksperimentālās mūzikas teritorijā. Unikāla iespēja būs festivāla gaisotnē “a cappella” izpildījumā dzirdēt slāvu tautu dziedājumus, ar ko uzstāsies Artūrs Čukurs un Ansis Bētiņš. Tikpat rūpīgu attieksmi pret kultūras mantojumu pauž „Black Rooster Kapelye”, kurā apvienojas mūziķi no Latvijas, Vācijas un ASV, un kas savā daiļradē savieno pirms vairāk nekā simts gadiem pierakstītos Emiļa Melngaiļa latviešu un ebreju mūzikas kolekciju materiālus. Festivāla programmā tradicionālo kultūru pārstāv folkloras kopa „Dyrbyni”, godinot Latgales kultūras darbinieka un kara ārsta Antona Skrindas folkloras vākumu, bet „Kaktu balles muzikanti” ar vitālu enerģiju atdzīvina Latvijas lauku deju vakaru jeb „kaktu baļļu” muzikālās tradīcijas.

Viens no festivāla gaidītākajiem notikumiem parasti ir uguns šovs, kas uzkarsēs vakaru ar enerģisku performanci, apvienojot dinamisku ritmu, kustību un uguns spēku. Te savu spēku demonstrēs grupa „Pulse Effect”, kas ierasti eksperimentē ar žanriem, skaņas avotiem, fiziku un cilvēka ķermeņa iespējām, pulcējot ap sevi arvien jaunus domu biedrus, mūziķus un dejotājus, bet Valmiermuižā viņi sadarbosies ar uguns žonglieriem „Soul of Flames”. Plānots iesaistīt degošas mucas un bungu vāles, bet uguns žonglieru laikmetīgās horeogrāfijas sinhronitāte liks sazemēties ar notiekošo.

Papildu muzikālajai programmai festivālā būs pieejamas dažādas aktivitātes un meistarnīcas, kas gaidīs autentiskas pieredzes meklētājus jebkurā vecumā: varēs greznoties ar zāļu uzplečiem, ziedu rotām, apgleznot ķermeni ar hennas un īpašajām jagua krāsām, kā arī izveidot savu pastalu pāri. Katrs varēs izmēģināt spēkus žonglēšanā un līdzsvara vingrinājumos Rīgas cirka meistardarbnīcā, kā arī doties izjādēs ar zirgiem un ponijiem. Izbraukt ar vēl neredzētiem braucamrīkiem piedāvās ērmriteņu pietura, bet atpūtas brīžos viesi aicināti laiski zvilnēt, klausoties dzeju pagaidu pirātiskās „Radio X” stacijas frekvencēs, kas būs pieejamas tikai festivāla apmeklētājiem.

Izklaide

Šo sestdien, 5. jūlijā, Siguldas Pils paviljonā notiks Katrīnas Gupalo jaunās koncertprogrammas “Grand Tour” pirmizrāde, kurā izskanēs dažādu tautu melodijas un valodas, ceļojumi un stāsti. Jaunā programma tapusi, iedvesmojoties no ceļojumiem un starptautiskām koncertturnejām, un tajā skanēs populāri skaņdarbi itāļu, spāņu, ukraiņu, franču, vācu, kazahu, angļu, korejiešu un japāņu valodās, kā arī klausītāju iemīļotās Katrīnas oriģināldziesmas latviešu valodā - kopumā 10 (!) dažādās valodās.