Recenzija: Kārlis Auziņš – “Equilibrium suite”

© Publicitātes foto

Džeza mūzikas izdevniecības “Jersika Records” kārtējais jaunums - saksofonista un komponista Kārļa Auziņa plate “Eguilibrium suite”, kas ieskaņota kopā ar starptautisku dubulto (!) ritma grupu - kontrabasistiem Edvīnu Ozolu un vācieti Deividu Helmu (David Helm), kā arī bundziniekiem Kasparu Kurdeko un norvēģi Simonu Olderskogu Albertsenu (Simon Olderskog Albertsen).

Albumu “Equilibrium suite” digitāli ierakstījis skaņu režisors Mārtiņš Krastiņš “Jersika Records” studijā. Skaņu plates vāka dizainā izmantotas fotogrāfu Alekseja Beļecka un Oskara Upenieka fotogrāfijas, bet dizainu veidojuši brāļi Edgars un Mareks Ameriki.

““Equilibrium suite” ir kā sava veida veltījums džeza mūzikas virzienam, ko mēdz dēvēt par “spiritual jazz” (garīgais džezs), kur tā priekšgalā ir viena no viszināmākajām, inovatīvākajām un ietekmīgākajām personībām džeza mūzikas vēsturē - amerikāņu saksofonists un komponists Džons Koltreins, kā arī viņa laika biedri un līdzgājēji, piemēram, Faroa Sanderss, Alberts Eilers un daudzi citi,” par plati stāsta Kārlis Auziņš. “Koltreina daiļrade, it sevišķi tās beigu posmā, bija par garīgo pieredzi mūzikā, kas kalpo kā attīrīšanās rituāls. Savukārt “equilibrium” ir reference uz ekvinokcijas laiku, kad diena ir vienādā garumā ar nakti, simbolizējot gan iekšējo, gan ārējo pasauļu atgriešanos balansā. Šie elementi kalpo kā pamata ideja kompozīcijai, kas ir veidota piecās daļās, kur katrai daļai ir sava simboliska nozīme un funkcija, tādējādi arī nedaudz atsaucoties uz Koltreina “A Love Supreme”. Tā ir radīta kā mūsdienu rituāls, kas ļauj nokļūt citādā apziņas stāvoklī, aicinot klausītāju pievērsties introspekcijai un savas iekšējās pasaules izziņai. Kompozīcija sevī iekļauj elementus no laikmetīgās, improvizētās un džeza mūzikas, apvienojot konceptuālus ritmus un melodijas, kas ietekmējušies no dažādu tautu tradicionālās mūzikas ar enerģētiskām pasāžām un minimālismā balstītām skaņu ainavām.”

Pēc šī skaidrojuma top skaidrs, ka vidējam klausītājam no šī darba skaidrs nebūs nekas. Par laimi, tik traki nav, lai gan muzikālās sarežģītības pakāpe te nenoliedzami ir pati augstākā. Auziņa saksofona spēles izsmalcinātību novērtēs katrs - lai to izprastu, nevajag akadēmijā iegūtu maģistra grādu. Tāpat tas attiecas arī uz par pārējo mūziķu profesionālismu - novērtējiet kaut vai sitamo instrumentu pārvaldītāju sniegumu interlūdijā “Drums”! Īpaši izcelt kādu no kompozīcijām nebūtu prāta darbs, atliek vien pašiem gremdēties un mēģināt nenoslīkt šajā laikmetīgās un improvizētās džeza mūzikas okeānā.

Jāatgādina, ka Kārlis Auziņš ir viens no spilgtākajiem laikmetīgās, džeza un improvizētās mūzikas saksofonistiem un komponistiem Baltijā. 2025. gadā ieguvis Lielo Mūzikas balvu “Par izcilu sniegumu džezā”, bet 2023. gadā nominēts šai balvai par “izcilu sniegumu gada garumā”. Tātad - komentāri lieki.

Izklaide

Ar plašu pasākumu programmu, kas iekļauj koncertus, radošās darbnīcas, šūpošanos un citas aktivitātes, galvaspilsētā tiks atzīmētas Lieldienas, liecina Rīgas domes izplatītais paziņojums medijiem.