Etnomūzikas grupa "Straume" piedāvā pārdomas rosinošu dziesmu

© Publicitātes foto

Ar katru singlu aizvien pārliecinošāk sevi latvju etnomūzikas lauciņā piesaka muzikālā apvienība “Straume” – to apliecina arī viņu dziesma “Saules kāzas” un Codes muižā nofilmētā tās videoversija. Grupa briest albumam!

Savā singlā “Mēnesnīca” muzikālā apvienība “Straume” runāja par latviskām vērtībām, ģimeni, laulībām, saikni ar dabu un cilvēku attiecībām, bet dziesma “Saules kāzas” saturiski ir definēta vēl precīzāk. ““Saules kāzas” tautasdziesmas tekstu esam interpretējuši, aktualizējot cilvēku sajūtas pirms laulībām,” skaidro mūziķi. “Mijas līgavas emocionālās pretrunas. Viņa saprot, ka kāzas tiek organizētas, bet radušās histēriskas bailes - vai viņa dara pareizi? Emociju kulminācijā viņa ierauga vīziju par vecu pāri, kuri, nodzīvojuši kopā dzīvi, dodas kopā mūžībā. Šis viņai kļūst par emocionāli “trigeru”, kad pēkšņi viņa visu saprot. Iestājas miers un iekšējā harmonija.” Dziesmas mūzikas autore ir Una Stade, bet teksts bāzēts uz tautasdziesmas pantiem.

“Saules kāzas” ir ļoti izdevusies dziesma, nudien! Aizķer uzreiz, nav nepieciešama pat vairākreizēja noklausīšanās, un iesēžas prātā uz ilgu laiku. Laba enerģija, teicama dinamika, suģestējoša trauksmainība. Ja nu pie kaut kā “piesieties”, tad rodas pārdomas, cik jaudīgai vajadzēja būt šai dziesmai. No vienas puses it kā prasās spēlēt vēl spēcīgāk, vēl skaļāk, varbūt pat roķīgāk; no otras puses - varbūt tieši otrādi, vajadzēja šo dziesmu būvēt klusinātākos toņos. Bet varbūt ir pareizi tā, kā ir. Jāpiebilst, ka videoklipa galvenā varone ir Marta Trūpa, vēl piedalās Eviss Bertrands, Elīza Pačkājeva un Joana Strēle.

“Straume” jau iepriekš vēstījusi par oriģinālmūzikas albuma tapināšanu. “Mēs vēlamies atgriezties pie saknēm - pie latviešu tautasdziesmas, kas vienmēr mūsu senčiem bijusi spēka dziesma,” skaidro muzikālās apvienības dziedātāja Signija Miltiņa. “Bet mēs, “Straume”, esam jauni, mūsdienīgi cilvēki, un šīs senču vērtības vēlamies pasniegt tādā mūzikā, kas ir saprotama šodienas dzīvesveidam. Mums nevajag būt antīkiem vai ikdienā staigāt tautastērpos, lai runātu par vērtībām, kas bija svarīgas jau mūsu senčiem!”

Un vēl: “Kad tuvojās 40. dzimšanas diena, aizvien vairāk aizdomājos par vērtībām savā dzīvē. Un sajutu, ka tik daudz ārēju iespaidu, soctīkli, skriešanu vilināt vilina prom no manas patiesās būtības. Un gribējās atkal nonākt pie sevis, sajust sevi un sajust savu iekšējo spēku. Tā nonācu pie tautasdziesmas, kas radīja sajūtu par dzimtas spēku.”