Ar jaunu dziesmu atgriežas leģendārās “Dzērvenītes” autori – Cēsu “Ferrum”

© Publicitātes foto

Šķiet, maz būs tādu, kas nebūs dzirdējuši 80. gadu beigās par superpopulāru kļuvušo dziesmu “Dzērvenīte”. Taču nesalīdzināmi mazāk būs tādu, kas atminēsies tās izpildītājus – tas bija ansamblis ar “dzelžaino nosaukumu” “Ferrum”.

Grupa “Ferrum” dibināta 1985. gadā Cēsīs. Interesanti, ka tā spēlēja rokmūziku - hārdroku, “heavy metal”, pat “speed metal” (pazīstamākās dziesmas “Drūma diena”, “Vētra”, “Latvijas zelts - brīvība”, “Gaujas ozoli”, “Mūris”, “Dūmu zvērs” u.c.), taču populāra kļuva ar peļņai domātajiem šlāgeriem un tādām dziesmām kā “Dzērvenīte”, “Kaija”, “Rudzupuķes” un “Vēl tu nāc”.

“Ferrum” aktīvā koncertdarbība būtībā pastāvēja tikai piecus gadus, taču ik pa reizei mūziķi esot sanākuši kopā.

Laime nelaimē - viss mainījies līdz ar producenta Andra Šīranta rokas un kājas traumām, kur dēļ viņš bijis spiests dzīvot mājās, un pagājušajā vasarā Šīrants piezvanījis grupas vokālistam Aivaram Lapšānam - “brauc šurp, ierakstām kādu dziesmu!” Lapšāns atsaucies un ierakstīta jauna balāde “Atceries” ar Aivara vārdiem un mūziku. Tā šobrīd ganās kaut kur interneta un sociālo tīklu plašumos - ar efektīgu soloģitāras partiju un Lapšāna spēcīgo balsi trumpī. Ierakstā piedalījies pats pirmais “Ferrum” sastāvs: Aivars Lapšāns (balss), Andris Šīrants (bass), Arkādijs Ņikitins (ģitāra), Gints Klūga (bungas). Grupa turpināšot ierakstus, un nākamais būšot instrumentāls skaņdarbs, kas ticis izpildīts koncertos - hokejistiem veltītais “Hokejs”.

Šajā atgriešanās laikā “Ferrum” atminas arī leģendārās “Dzērvenītes” stāstu. Proti, 1987. gadā esot atrādījusi trīs dziesmas - “Dzērvenīti”, “Rudzupuķes” un “Skaudību”, un komisija izvēlējusies “Dzērvenīti”, kas “Mikrofona” aptaujā ielikta kā pati pēdējā - 61. - un pēdējā balsošanas mēnesī, lai tā nevarētu sasniegt labus rezultātus, tomēr arī mēneša laikā dziesma tikusi līdz septītajai vietai. “Kad grupa ieradās uz “Mikrofona” koncertu, visas grupas tika nosauktas, bet “Ferrum” bija izņemta no saraksta drošības dienestu rīkojuma dēļ. Aivars Lapšāns jau bija devies prom no Sporta pils, kad grupas biedri ievilkuši viņu atpakaļ, paziņojot, ka tomēr varēs uzstāties.”

“Dzērvenītes” panākumi vienalga ansamblim nav garantējuši vieglus laikus. “Sakarā ar to, ka grupa izpildīja daudz pretpadomju dziesmu, tā visādos veidos tika varas aizliegta. Piemēram, zonālajā skatē izcīnīja vietu uz “Liepājas dzintaru” - nepalaida. Grupa nedrīkstēja izbraukt no Cēsu rajona, tomēr slepenībā koncertēja, tostarp Rīgā ar slaveno krievu kulta grupu “Kino”,” atminas “Ferrum” biogrāfi.

Savulaik jaunatne “Ferrum” dziesmas vismaz Cēsīs dziedājuši pat uz ielām, un it īpaši topā bijusi dziesma “Latvijas zelts - brīvība”, kas tapusi jau 80. gadu vidū. Protams, dziesma ar tādu nosaukumu garantēja biežu viesošanos represīvo struktūru telpās, arī ierakstīt un atskaņot radio to (un līdz ar to arī citas) nebija nekādu iespēju. “Grupas mūziķi uzskata, ka savu darbu kā mākslinieki izpildīja godīgi, patriotiski. Nelišķējās varai, nerakstīja dziesmas “caur puķēm”,” atminas “Ferrum”. Nav izslēgts, ka šīm seno laiku dziesmām varētu arī dot otro elpu.

Izklaide

Pirmās Adventes priekšvakarā, sestdien 30.novembrī, plkst.17, Rīgā norisināsies galveno Ziemassvētku egļu iedegšanas pasākums Rātslaukumā un Doma laukumā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.