RECENZIJA: Jānis Bērziņš, Reinis Jaunais, Gints Smukais “Bērziņš Jaunais Smukais”

 
©Publicitātes foto

Kopīgu albumu jaunās paaudzes talantīgāko ģitārmeistaru trio Jānis Bērziņš, Reinis Jaunais un Gints Smukais, kuru krāšņie uzvārdi ļāvuši ar tiem paspēlēties arī albuma nosaukumā.

Albumā iekļauti desmit oriģinālskaņdarbi, un šis pat esot uzskatāms par pirmo ģitārmūzikas skaņdarbu apkopojumu Latvijā, kurā apvienojušies trīs modernās “fingerstyle” ģitārspēles virtuozi. Jaunais darbs laists klajā gan stereo, gan “Dolby Atmos” skaņas formātā, kurā skaņdarbus var klausīties multidimensionālā skanējumā. Ieraksta pēcapstrādi veicis Kaspars Bārbals studijā “Lauska”.

“Priecājamies, ka mums atkal izdevās pa īstam muzicēt kopā, mācīties citam no cita, stāstīt anekdotes un radoši izpausties, tomēr galvenais uzstādījums bija izveidot albumu, kas nav tikai ballīte mums pašiem, bet gan festivāls, kurā katrs klausītājs varēs atrast kaut ko sev tuvu,” stāsta Jānis Bērziņš. “Albumu vēlējāmies redzēt tādu, kurā parādās dažādi raksturi, un tas nāca viegli, jo katrs esam no citas ģitārspēles nometnes. Tāpēc jaunajā ierakstā dzirdamas gan balādes, kas aizskar dvēseles stīgas, gan dinamiskāki skaņdarbi, kas liks kājām sist līdzi skaņdarbu ritmam.”

“Mani fascinē, cik ļoti dažādi iespējams spēlēt vienu instrumentu - metāla stīgu akustisko ģitāru,” uzsver Reinis Jaunais. “Esam šķietami ar līdzīgām interesēm, taču katrs ar citādu dzīves pieredzi, mūzikas gaumi un piekopjam atšķirīgus stilistiskos virzienus. Šīs atšķirības jūtamas arī albumā. Piemēram, Jāņa dziesmās var saklausīt viņa niansēti akadēmisko piesitienu un smalki izkopto toni, savukārt Gints savās kompozīcijās demonstrē, cik izjusti, emocionāli, vienlaikus tehniski sarežģīti un līdz kaulam ritmiski precīzi var spēlēt ģitāru, pamanoties to lietot arī kā pilnu bungu komplektu. Man liekas, ka es albuma noskaņai piedodu tādu kā hipiju nometnes mērci ar pagrīdes smaržu.” “Albumā būs dzirdamas arī manas pirms astoņiem vai deviņiem gadiem sarakstītās melodijas, kuras, pateicoties Jānim un Reinim, tika pie otrās elpas,” atklāj Gints Smukais. “Satikšanās mūzikā ar šiem kungiem man atgādināja, cik vienkāršu un nepiespiestu mūziku agrāk pats rakstīju un cik vitāli svarīgi šo vienkāršību mūziķim ir neaizmirst!”

Mazliet no visu trīs biogrāfijām. Ģitārists, aranžētājs un komponists Jānis Bērziņš līdz šim izdevis soloalbumus “Alpīnists” (2019) un “Intervija” (2020), sadarbojies ar daudziem pašmāju māksliniekiem gan klasiskās, gan populārās mūzikas projektos. Absolvējis Mūsdienu mūzikas akadēmiju Gildfordā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistra programmu džeza ģitāras spēlē.

Reinis Jaunais ir ģitārists un komponists, kurš jau kopš 2015. gada ir izdevis jaunu oriģinālmūzikas albumu ar regularitāti vienu gadā. Ar albumu “Zeme” tika nominēts 2020. gada “Zelta Mikrofona” balvai kategorijā “Instrumentālā vai starpžanru mūzika”. Daudz viesojies arī radio un TV, tostarp ārpus Latvijas. Koncertējis lielākajā daļā Eiropas valstu (turklāt pa vairākām reizēm), kā arī Austrālijā, Jaunzēlandē un Turcijā, izpildot savu oriģinālmūziku. Savukārt Gints Smukais no šīs trijotnes ir starptautiski godalgotākais - viņš ir vairāku Amerikā notikušo starptautisko “fingerstyle” ģitārspēles konkursu laureāts. Kopš 2011. gada Gints regulāri sadarbojies ar Latvijā zināmiem mūziķiem kā klasiskās, tā populārās mūzikas vidē, izpelnoties sev reputāciju kā viens no labākajiem šā brīža ģitāristiem Latvijā, turklāt ne tikai “pirkstu stilā” jeb “fingerstyle”.

PAR. Reinis Jaunais ar savu ģitārspēli un piedzīvojumu stāstiem spēj aizraut arī viens pats, Gints Smukais ir meistarības etalons, kuru slavējis arī Aivars Hermanis, un kurš īpaši labi un interesanti izklausās tandēmā ar Rihardu Lībieti, Jāni Bērziņu darbībā iegadījies redzēt mazāk, taču arī viņa iespētais ir atstājis iespaidu. Nav šaubu, ka, metoties kopā šādiem mūziķiem, rezultāts ir teicams. Efektīgais “fingerstyle” ar savdabīgajiem piesitieniem pie ģitāras korpusa (šķiet, tā vairāk ir Reiņa firmas zīme) droši vien labāk izklausīsies “dzīvajā”, taču arī albumā šādas tematikas apkopojums ir gana iespaidīgs. Ieteikt kādu konkrētu kompozīciju nav lielas jēgas, jāklausās viss albums, bet, ja nu tomēr gribas gūt ātru ieskatu, tad var paklausīties “Hijaz”, kurai nesen tapusi videoversija. Mācībstunda jaunajiem ģitāristiem.

PRET. Paklausīties šo albumu var ar prieku, kā noskaņas vai fona mūzika tas arī der ļoti labi, bet turēt to goda vietā un klausīties ikdienā - tad pašam ir jābūt ģitāristam.