Valmiermuižas etnomūzikas festivāls piesaka madagaskarieti un “Auļus”

 
©Publicitātes foto

Jau pēc mēneša, 17. un 18. jūnijā, Valmiermuižā notiks etnomūzikas festivāls, kas uz divām skatuvēm pulcēs solistus un etnomūzikas grupas no Latvijas, Igaunijas, Austrijas, Polijas un pat Madagaskaras.

Valmiermuižas etnomūzikas festivāla ekskluzīvākais viesis būs Kilema no Madagaskaras jeb “Madagaskaras saulīte”, kā viņš tika pieteikts ceturtdien rīkotajās preses brokastīs, kad ar nudien saulaino mūziķi notika saslēgšanās teletiltā ar Spāniju, kur viņš ir šobrīd.

Vēl uz skatuves kāps arī inovatīvais poļu dāmu trio „Sutari” ar rīvēm un nažu asināmajiem, jodelēšanas meistars Albīns Paulus no Austrijas, pašmāju „Arcandela”, muzikālā banda „Rahu The Fool”, tumšā folka un kantrī grupa „Juuk”, postfolka grupas „TKP” (Julgī Stalte, Ēriks Zeps un draugi), „Laiksne” un „Ududu” u.c., bet festivāla muzikālā kulminācija būs dūdu un bungu grupas „Auļi” uzstāšanās ar pilnīgi jaunu Jāņu programmu.

Šoreiz festivāls risināsies divus vakarus uz divām skatuvēm, “lai cilvēki varētu izvēlēties etno vai folkmūziku, bet varbūt etnodisko”, turklāt festivāls ir kļuvis arī draudzīgāks ģimenēm un piedāvās dažādas mākslas formas. Skanēs latviešu un igauņu dzeja ar dzejniekiem Guntaru Godiņu, Kristīnu Ehinu un Contra, bet igauņu skaņu mākslinieks Silvers Seps par mūzikas instrumentiem spēs pārvērst jebkuru lietu un apskandinās arī uguns skulptūras dedzināšanu, ko gatavo mākslinieks no Spānijas Jordi NN. Viņa piedāvātajās skicēs redzams, ka šoreiz “nekas nerotēs un neripos, tātad organizatoriem nevajadzēs uztraukties un skraidīt ar ugunsdzēšamo aparātu”, taču spāņa piedāvājums vienalga izskatās grandiozs un ugunīgs. Festivāla izskaņā gaidāms etnodisko, kur dīdžeju Kaspara Zaviļeiska un Dīva Reiznieka vadībā tradicionālā mūzika savīsies ar mūsdienīgiem ritmiem.

“Šoreiz esam savās aktivitātēs izvērtušies uz pusotru dienu, jo redzam, ka cilvēkiem ir interese [par festivālu], un arī pašiem gribas maksimāli parādīt visu, ko esam sagatavojuši,” stāstīja Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna. „Katra ambicioza un radoša valsts un pilsēta lepojas ar savu etnomūzikas festivālu: Igaunijā ir Vīlande ar folkfestivālu, Lietuvā pagāni pulcējas „Mėnuo Juodaragis”, Zviedrijā tautas un tradīciju svētki ir „Urkult”. Vēlamies, lai arī Latvijā ir ikgadējs, starptautisks etnomūzikas festivāls, kas spēj pulcināt māksliniekus un viesus no visas pasaules. Ceram, ka jau tuvāko gadu laikā būsim spilgti pamanāmi plašajā folkmūzikas kartē, un Valmiermuiža būs tikšanās vieta ikvienam tradīciju izzinātājam un mūzikas mīļotājam!”