Andris Indāns “Sirēnu sala”

 
©Publicitātes foto

Skaņas mākslinieks un elektroniskās mūzikas producents Andris Indāns (“Gas Of Latvia”), “underground” aprindās pazīstams arī kā Andžonis, publicējis albumu, kas “ierakstīts pandēmijas laikā, saspēlējoties ar apkārt dzirdamajām trauksmes sirēnām, kuras pasaulē turpina skanēt arvien skaļāk.”

Turpina skanēt arī Andra Indāna kopā ar programmētāju Reini Indānu un vizuālo mākslinieku Krišu Zilgalvi pagājušā gada vasarā realizētā papildinātās realitātes skaņas instalācija “Sirēnu sala” AB dambja teritorijā, kur noenkurots peldošais mākslas centrs “Noass”. Šeit minēto instalāciju var piedzīvot jebkurā diennakts laikā, izmantojot viedtālruņa aplikāciju “Sirēnu sala”, kuru bez maksas var lejuplādēt AppStore vai GooglePlay. “Šī projekta iecere bija slēgtas kultūras dzīves apstākļos ar viedtālrunī pieejamajām ģeolokācijas tehnoloģijām realizēt mākslas darbu, kuru var piedzīvot ikviens apmeklētājs no ierobežojumiem brīvā vidē,” atgādina šī projekta kuratori.

Albums “Sirēnu sala” ir skaņas instalācijas lineārā versija jeb “autora maršruts “Sirēnu salas” skaņas mākoņu arhipelāgos.” Jāpiebilst, ka AB dambī dzirdamajā instalācijā katram klausītājam ir iespēja izvēlēties savu unikālo skaņdarba maršrutu, brīvi pārvietojoties pa virtuālajiem skaņas mākoņiem. Skaņu materiāls galvenokārt ierakstīts 2021. gadā ar Latvijā ražoto “Erica Synths” modulāro sintezatoru “Black System III”, bet samiksēts 2022. gadā. Albuma vāka foto autore ir māksliniece Anna Maskava.

Andris Indāns ar mūziku un skaņu eksperimentiem nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus, viņa pazīstamākais elektroniskās mūzikas projekts ir “Gas Of Latvia” ar 15 realizētiem albumiem, kurus var noklausīties šī projekta Bandcamp profilā (te gan manāmas pat 18 relīzes). Indāns ir mūzikas autors arī vairākām teātra izrādēm, filmām, videomākslas projektiem un skaņas instalācijām, bet 90. gados viņš kā Andžonis muzicēja dažādos “underground” projektos, tostarp pazīstamajās grupās “Tukšā muca” un “Kartāga”.

PAR. Andra Indāna darbošanās elektroniskās mūzikas un eksperimentālo skaņu lauciņā raisa cieņu, un šo žanru pārzinātāji apstiprina, ka šī darbība ir arī ar milzu kvalitātes zīmi. “Sirēnu salu” labāk gan piedzīvot reālajā vidē, tas ir, izmantojot minētās aplikācijas un pašam nestaiedzīgi kājojot pa AB dambi, savukārt ieskatam albumā var piedāvāt tajā pēc skaita otro treku - vienkārši tas ir pats īsākais…

PRET. Nesagatavots klausītājs vismaz albumā nesadzirdēs neko vairāk par nesaprotamu skaņu jūkli.

 

Komentētākie