Rīgā uzstāsies kamerorķestris „Kijivas Solisti“

© f64.lv, Kaspars Krafts

2022. gada sākumā kamerorķestris „Kijivas Solisti“ devās Eiropas koncertturnejā, līdz 24.februārī, atrodoties Itālijā, saņēma ziņu par Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā.

Viss mainījās, karš bija sācies, mājās atgriezties vairs nevarēja. Sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, „Kijivas Solistiem“ koncertturneja tika pagarināta uz nenotiektu laiku.

Šobrīd kamerorķestris koncertē Skandināvijā, bet pēc tam dosies sniegt piecus koncertus Lietuvā, trīs koncertus Latvijā: Rīgā, Jūrmalā un Cēsīs, un vairākus koncertus Igaunijā.

19.aprīlī Rīgā, Lielajā ģildē izskanēs koncerts kopā ar izcilo ukraiņu izcelsmes latviešu tenoru Aleksandru Antoņenko. Koncerta programmā ukraiņu komponistu Miroslava Skorika, Valentīna Silvestrova, Oleksandra Šimko skaņdarbi un ukraiņu tautas mūzika, kā arī pasaulē pazīstamo Fēliksa Mendelszona un Nino Rotas skaņdarbi.

"Mēs spēlējam mieram," saka “ Kijevas Solistu” mākslinieciskais vadītājs Anatolijs Vasiļkovskis, "Ir grūti izteikt savas emocijas vārdos. Mūsu ģimenes šobrīd atrodas Ukrainā, un mēs ar tām sazināmies katru dienu. Ar mūsu vecākiem, brāļiem, māsām un citiem radiniekiem. Mūsu darbs šobrīd ir grūts, bet mēs spēlējam. Mūzika mums palīdz šajā situācijā, un mūsu pienākums ir runāt par Ukrainu caur mūziku.”

Ukrainas nacionālais kamerorķestris „Kijivas solisti“ ir izcilā ukraiņu vijolnieka un skolotāja Bogodara Kotoroviča sapņa realizācija. Nevelti orķestra nosaukumā ir minēts vārds „solisti“, jo orķestri veido slaveni Ukrainas mūziķi no kuriem lielākā daļa ir nacionālu un starptautisku konkursu laureāti.

Orķestrim ir ļoti svarīgi nest pasaulē mūsdienu ukraiņu komponistu skaņdarbus. Viņu programmās bieži dzirdami Miroslavs Skoriks, Jevgeņijs Stankovičs, Valentīns Silvestrovs un citi ukraiņu komponisti.

Savās mājās kamerorķestris ir ieguvis starptautiski atzītu komponistu popularizētāju reputāciju, jo tieši viņu izpildījumā Ukrainā pirmo reizi skanēja Bendžamina Britena „Kara rekviēms“, Džordža Palmera „Dubultkoncerts“ un Erki-Svena Tīra „ Koncerts Marimbai“.

„Kijivas Solisti“ klausītājiem snieguši koncertus Luksemburgas pilī, UNESCO zālē Parīzē, Berlīnes Komiskajā operā, Nacionālajā filharmonijas zālē Varšavā un citās pasaules vadošajās koncertzālēs. „Kijivas solisti“ aktīvi piedalījušies arī dažādos festivālos: Dāvida Oistraha festivālā Igaunijā, laikmetīgās mūziks festivālā „Varšavas rudens“, Polijā, Rūras klasiskās mūzikas festivālā, Vācijā, Ankaras mūzikas festivālā Turcijā un citos.

„Kijivas solisti“ ir saņēmuši „Nacionālā ansambļa“ titulu par ukraiņu kultūras popularizēšanu pasaulē.

Kā arī par izciliem sasniegumiem, pārstāvot ukraiņu kultūru pasaulē, kamerorķestris saņēmis Ukrainas Ārlietu ministrijas titulu - „Ukrainas kultūras vēstnieks pasaulē“.

Koncerta ierakstu tiešraidē būs iespējams klausīties Latvijas Radio 3 Klasika.

Koncerta programma:

  • Nino Rota Koncerts stīgu orķestrim
  • Oleksandrs Šimko “Vecā meža stāsti”
  • Miroslavs Skoriks “Melodija”
  • Ukraiņu tautasdziesma “Peld pīle”
  • Fēlikss Mendelszons Desmitā simfonija stīgu orķestrim
  • Valentīns Silvestrovs “Klusā mūzika”
  • Maksims Berezovskis Simfonija Domažorā
  • Mihailo Verbickis Ukrainas Valsts himna

Izklaide

2024. gada novembrī noslēdzies pirmais posms reģistrācijai Svētkiem. Balstoties uz reģistrācijas sistēmas datiem, kas apkopoti 2024. gada 1. novembrī, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas 20774 tautas deju dejotāji, 12426 kordziedātāji, 3245 mūsdienu deju dejotāji, 1520 folkloras kopu dalībnieki, 1315 pūtēju orķestru mūziķi, 1018 simfonisko orķestru mūziķi, 468 koklētāji un 245 akordeonisti. Svētkiem gatavojas arī instrumentālie ansambļi, vokālie ansambļi, teātri, kapelas, profesionālo izglītības iestāžu kolektīvi, speciālo izglītības iestāžu kolektīvi un vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki.

Svarīgākais