RECENZIJA: Pirmais Kurss "Interkurss"

 
©Publicitātes foto

Humorroka grupa “Pirmais Kurss” 9. martā izdeva otro studijas albumu “Interkurss”, turklāt pamanījās sarīkot arī tā prezentācijas pasākumu jeb, kā to paši pieteica, “albuma klausīšanās ceremoniju” – protams, internetā (savā “Facebook” lapā), attālināti un tiešsaistē, no studijas Andrejsalā.

“Interkurss” ir “muzikāls apcerējums 14 daļās par mīlestības skaistumu un postu jauno vīriešu dzīvēs,” tā to piesaka grupas nometne. “Mīlestība uzvarēs visu, tā spēs atrast veidu kā “matrijalizēties” - arī šajos grūtajos laikos,” stāsta grupas vokālists/ģitārists Dāvis Mazurenko. “Albums sevī apvieno visu grupas dalībnieku kopīgo, dažādo un svarīgo. Tas stāsta par atpūtām, ceļojumiem, datorspēlēm, attiecībām un, protams, meitenēm,” viņu papildina Francis Upaciers (ģitāra, vokāls). “Albumā dzirdamais skanējums atspoguļo katra dalībnieka unikalitāti, kas rada “Interkurss” muzikālo kopumu. Šī dažādība ir dzirdama arī albuma kopējā muzikālajā noformējumā - no pirmajiem soļiem modernos ritmos līdz jau ierastiem “Pirmais Kurss” skaņu vāliem, kas liks dejot katram nedejotājam.” Albumā iekļautā skaņu materiāla vārdu un mūzikas autori ir grupa “Pirmais Kurss”, pie miksēšanas un māsterēšanas strādājis “dream team” - Arnis Račinskis, Kaspars Ansons un Krišjānis Geidāns.

Uzziņai. Grupa “Pirmais Kurss” ir “normālu jauniešu kolektīvs, kas katrā laikā spēlē foršu mūziku,” vēsta viņu PR nometne. “Puiši uz goda, savā vienpadsmit gadu pastāvēšanas periodā nospēlējuši koncertus visā Latvijas teritorijā un izdevuši albumu “Problēmas”, kas vēsta par sasāpējušām tēmām - neveiksmīga jauna auto iegāde, šķūņa būvniecības process, problēmas ar matiem un internetu. Koncertos spēlē orģinālmūziku un atsevišķus Latvijas mūzikas šedevrus. Mūziķis Intars Busulis atzinis: “Šī ir pasaules grupa nr.1 Latvijā!”.” Sastāvs: Francis Upaciers (ģitāra, vokāls), Aleksandrs Okonovs (taustiņi, vokāls), Kārlis Zemītis (taustiņi, bass, vokāls) un Dāvis Mazurenko (ģitāra, vokāls).

PAR. Šīs grupas lielākais spēks ir videoklipos, kuriem seko “dzīvās” uzstāšanās, tad - atsevišķi singli, savukārt pilna albuma programma šajā spēka rangā varētu ieņemt vien ceturto vietu. Neskatoties uz to, arī albumu var klausīties ar lielu interesi. Pirmais tajā iekļautais gabals “Izbrauciens” vispār ir superīgs - gan no teksta, gan mūzikas, gan atmiņā uzreiz paliekošās melodijas viedokļa. Tas pats sakāms arī par “Sekotāju” ar liegi erotisko taustiņu piesitienu trumpī. Kad pirmās dziesmas ievadījušas “Interkursa” humorroka apcirkņos, var droši doties tālāk - “Munameģis” (īpašu līdzjūtību izpelnās galvenā varoņa brauciens atpakaļ, kas rezultējas ar “iekāpšanu sūdā”), “Šāviens” (par, hmmm, šaušanu tumsā “uz tavas bildītes”), “Kā lai sazvanu” (Čaka Norisa vietā Dainis Porgants) utt. Elegantas ģitāras un dažādas sadzīviskas negācijas atspoguļojošais teksts pāri visam. Dodiet ieskaišu grāmatiņu, ieskaitīts!

PRET. Kas ar “Pirmo Kursu” noticis albuma vidusdaļā? It kā kāds viņiem būtu izlaidis gaisu. “Miedziņš”, “Mīlestības festivāls”, “Par Gauju”, “Mīlestība sāp” (to gan glābj piedziedājums “Mīlestība sāp / Un zobi arī sāp / Bet tikai savādāk / Un arī mazliet vairāk.”) un vēl dažas dziesmas - ne vairs enerģijas, ne atmiņā paliekošu melodiju, ne laba humora, ne interesantuma kopumā. Labi, ka pēdējā dziesma “Mērce” tomēr ir vērtējama ar plus zīmi, līdz ar to “garāmgabalu” un padevušos dziesmu proporcionālais īpatsvars ir aptuveni 50:50.