Turkmenistānā pēc 19 gadu aizlieguma izrādīta opera

 
©AFP/SCANPIX/LETA

Pirmā operas izrāde pēc teju 19 gadus pastāvējušā aizlieguma otrdien notikusi Turkmenistānā, kur autoritārais līderis Sapurmurats Nijazovs 2001.gadā bija deklarējis, ka šī mākslas forma "nav savienojama ar turkmēņu mentalitāti".

Galvaspilsētas Ašhabadas valsts teātrī "starptautiskā kultūras festivāla" ietvaros notika XIX gadsimta itāļu komponista Rudžero Leonkavallo operas "Pajaci" izrāde.

Turkmenistānas un Itālijas kopiestudējuma režisors Daniele de Plāno ziņu aģentūrai AFP skaidroja, ka izrāde ir daļa no abu valstu "kultūras apmaiņas programmas".

Kā sacīja de Plāno, viņš jūtas "pagodināts, ka ir pirmais režisors, kas atvedis operu atpakaļ" uz Turkmenistānu.

"Es tiešām ceru, ka tas ir sākums jaunam ceļam, lai saites kļūstu ciešākas starp Turkmenistānu un operu, īpaši itāļu operu," sacīja režisors.

Ar gāzes resursiem bagātās Turkmenistānas ekscentriskais līderis Nijazovs aizliedza operu un ārzemju baletu 2001.gadā centienos, kā skaidroja līderis, aizsargāt turkmēņu kultūru.

Arī pēc tam, kad Nijazovs 2006.gadā aizgāja no dzīves un līdera amatu mantoja Gurbanguli Berdimuhamedovs, aizliegums palika spēkā.

Pagaidām nav nekādu pazīmju, ka arī baleta izrādes varētu tikt atsāktas.