Muse trumpī

© publicitātes foto

Lai piedod Scissor Sisters, Happy Mondays un citu grupu fani, tomēr par galvenajiem nedēļas nogalē notiekošā Positivus festivāla viesiem jāuzskata grupa Muse. Uz Salacgrīvu neaizbraukušajiem ir iespēja šos britus vēl redzēt un dzirdēt – Muse uzstāsies šodien.

Atgriešanās Latvijā

Kad pirms trīs gadiem, sava jaunākā albuma Black Holes And Revelations popularizēšanas tūres ietvaros, Arēnā Rīga uzstājās Muse, neticējās, ka šī britu komanda vēl kādreiz uzstāsies mūsu pusē – tik iespaidīgs bija tās sniegtais šovs. Šīs aizdomas stiprināja pēdējos gados izskanējušās baumas, ka Muse teju parakstījuši līgumu par atkārtotu koncertēšanu Rīgā, taču krīze plānus likusi mainīt. Un tomēr tas ir noticis – ja melns kaķis ceļam nepārskries, šodien Muse kāps uz skatuves Salacgrīvā, lai uzstātos Positivus ietvaros.

Kad iet sūdīgi

Neatkarīgās apskatniekam īpaša cieņa pret Muse sākās tieši pēc Black Holes And Revelations – iepriekš grupas izpildītā mūzika likās pārlieku depresīva. "Mūsu mūzika jāklausās, kad jums iet sūdīgi. Un tad mēs jums pateiksim, ka jūs neesat vientuļi šādās izjūtās," savulaik teikuši paši mūziķi. Viss sākās 90. gadu sākumā, kad nelielā britu piekrastes pilsētiņā Teinmutā Devonas grāfistē satikās trīs dīvaiņi – Metjū Belamijs (vokāls, ģitāra), Dominiks Hovards (bungas) un Kriss Volstenholms (bass). Trijotne mācījās vienā skolā, tikai dažādās klasēs. Pirmie kopīgie muzikālie soļi datējami ar 1994. gadu, kad Belamijs un Hovards dibināja grupu, uz kuru pārvilināja arī Volstenholmu, kas tolaik spēlēja kopā ar citu skolas komandu Fixed Penalty. Tikai pēc diviem gadiem šī grupa guva pirmos relatīvos panākumus, ar Nirvana dziesmas Tourette kaverversiju uzvarot kādā vietējā talantu konkursā. Grupas nosaukums no Rocket Baby Dolls nomainījās uz Muse (mūza – tulk.), kas esot pieņemts par godu jauno mūziķu draudzenēm.

Lēnām uz virsotnēm

Vēl 1997. gadā Mets strādāja par mākslinieku-dekoratoru, Kriss bija pārdevēja palīgs ģitāru veikalā, bet Dominikam vispār nebija pastāvīgas nodarbošanās. Pat uzvara konkursā nebija devusi taustāmus labumus – viņi joprojām spēlēja nelielos pasākumos, "Mēs spēlējām tūkstoš vietās – pabos, kas bija pilni ar večukiem, un viss, ko viņi gribēja – 60. gadu hitus. Tāpēc mēs īpaši augstu netikām vērtēti, taču domāju, ka tas mums pat zināmā mērā palīdzēja," – tā Belamijs.

1998. gadā Muse izdeva savu pirmo platīti, kurā gan bija tikai četras dziesmas, bet septembrī grupa festivālā In The City iekrita acīs amerikāņu ierakstu kompānijām – tika pat parakstīts līgums ar Maverick. 1999. gada septembrī izdotais debijas CD Showbiz Lielbritānijā ieguva zelta statusu, bet visā pasaulē tika pārdots pusmiljons kopiju apmērā. Prestižais New Musical Express gan šim albumam vērtējumā deva tikai sešas balles no desmit un ironizēja, ka "pat Devonā neviens viņu kliegšanu neklausās". Nez, ko NME saka tagad...?

Bez komentāriem

Jau tolaik mūzikas kritiķi diezgan precīzi raksturoja grupas stilu – Radiohead krustojums ar agrīno Suede ekscentriskumu un Mansun kunkstošo neprātu, kas apvienots nelielās, episkās poēmās. 2001. gadā izdotais otrais albums Origin Of Symmetry jau tika pārdots vairāk nekā 1,3 miljonu kopiju apmērā, dodot pasaulei tādus hitus kā Plug In Baby, New Born, Bliss un Hyper Music/Feeling Good. 2003. gadā izdotais CD Absolution jau bija ar apokaliptisku un pat traģikas apdvestu skanējumu. "Kad rakstījām šo albumu, pilnā sparā gāja karš (ar Irāku), un mūsu darba virziens strauji mainījās šā procesa laikā. Pēdējā pusotra gada laikā bija neiespējami neredzēt to, ka visa pasaule brūk kopā, Amerika lēnām būvē savu impēriju, bet Tonijs Blērs vienkārši laiza Džordžam Bušam pakaļu!" atminas Belamijs.

2006. gadā izdotajam Black Holes And Revelations vairs šāds tematiskais piesitiens nebija vajadzīgs, taču ne jau tikai tāpēc tas sanāca tik veiksmīgs – pirmā vieta Britu salās, Austrālijā un Francijā, otrā – Itālijā un Beļģijā, devītā – Štatos utt. Vienkārši – Muse aug ne pa dienām, bet stundām. To apliecināja arī pērn izdotais disks The Resistance – pirmā vieta praktiski visu lielāko valstu topos, izņemot Ameriku, kur šis darbs aizņēma trešo ailīti. Muse ir šā brīža supergrupa – par to vairs šaubu nav nevienam.

Izklaide

Muzikālā apvienība “Ēriks Palkavnieks & Popkorni” izdevuši savu otro kopdarbu “Reiss uz Londonu”. Šis ir turpinājums TV personības Palkavnieka un viņa draugu iesāktajai sadarbībai vasarā, kad tika izdots debijas singls “Netveramā”.

Svarīgākais