Cīņā par zelta mikrofoniem

NODOD STAFETI. Pērn lielākais veiksminieks gada balvu pasniegšanas ceremonijā bija Dons, bet šogad zelta mikrofonu sakarā itin bieži tiks locīts talantīgās Aminatas Savadogo vārds © F64

Nākamās nedēļas centrālais notikums latvju populārajā mūzikā nenoliedzami būs Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu Zelta mikrofons pasniegšana – tas notiks otrdien, 15. martā, Latvijas Nacionālajā operā.

Gada balvas pasniegs jau 20. reizi, un, lai kā arī jau ierasti pēc tam netiktu kritizēti šā pasākuma rezultāti, pašmāju Grammy ir augstā vērtē gan mūziķu, gan citu šajā industrijā iesaistīto vidū.

114 albumu – pamatīgs skaitlis!

Gada balvu jeb zelta mikrofonu (tā šīs balvas sauc tikai otro gadu) sadalē sasniegti rekordi: uz iekļūšanu kādā no kategorijām pretendēja 114 albumu, 61 dziesma, 57 videoklipi, 31 debitants un 8 koncertieraksti. Kopskaitā tika saņemts 271 iesniegums, kas ir par 37 pretendentiem vairāk nekā iepriekšējā mikrofonā.

Nominantu līderi sasniegumos par pagājušo gadu ir Prāta vētra, kuras ieraksti tikuši Top 5 septiņās kategorijās (ja pieskaita arī tirdzniecības parka Alfa Gada dziesmu, kur gan ir Top 10): popmūzikas albums, labākā dziesma, koncertieraksts, videoklips, gada albums, radio hits un Alfas gada dziesma. Jāpiebilst, ka Prāta vētras iegūto gada balvu skaits pašlaik ir 29, tātad pilnīgi droši, ka nākamnedēļ prātnieki aizsāks šo balvu uzskaiti jau ceturtajā desmitā. Ar varen lielu nomināciju skaitu var palepoties Aminata, kura tikusi labāko piecniekā sešās kategorijās – popmūzikas albums, labākā debija, labākā dziesma, koncertieraksts, videoklips un Alfas gada dziesma. Zelta mikrofona 2014 saņemto balvu līderis Dons šogad ticis topā piecās kategorijās – popmūzikas albums, videoklips, radio hits un Alfas gada dziesma, savukārt labākās dziesmas kategorijā viņš ticis pat ar diviem hitiem.

Šogad mikrofoni tiks pasniegti divdesmit kategorijās, no kuriem lielākajā daļā nominantus nosaka žūrija 46 ekspertu sastāvā. Ir tikai viena kategorija, kurā uzvarētāju nosaka tautas balsojums, – jau astoto gadu ikviens tirdzniecības parka Alfa apmeklētājs var nobalsot par savu iecienītāko dziesmu. Ņemot vērā Latvijas Mūzikas producentu apvienības (LaMPA) biedru ierosinājumu, ir atjaunota nominācija Gada albums, kurai kvalificējas visi 114 iesniegtie albumi, neatkarīgi no žanra. Bez tam vēl ir Radio hita nominācija, kurā uzvarētāju noskaidro pēc radiostaciju iesniegtajiem datiem par iepriekšējā gadā visbiežāk atskaņotajām dziesmām, kā arī balva par mūža ieguldījumu – šogad to pasniegs aizsaulē aizgājušā rokenrola meistara Pita Andersona ģimenei.

Labākā dziesma – 1 no 61

Lielākā konkurence uz gada balvām, kā jau tas ierasts, bija kategorijās Labākā dziesma (uz to pretendēja 61 ieraksts), Labākais videoklips (58 klipi) un Labākā debija (31 pieteikums), savukārt no albumiem lielākā konkurence bija nominācijā Tautas un pasaules mūzikas albums (16), kā arī Popalbums (16). Droši vien vēlāk visi šie iesniedzēji savos CV lepni minēs, ka bijuši nominēti Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvai 2015, taču jāatceras, ka te nav Grammy vai MTV balva, te katrs pats var iesniegt savu garadarbu un līdz ar to nominēties zelta mikrofoniem. Līdz ar to kā vērā ņemams sasniegums vērtēja ma tikai iekļūšana kādas nominācijas Top 5 un arī tikai tādā gadījumā, ja pretendentu tajā bijis vairāk par pieciem. Šajā gadā papildus tika izveidota bērnu žūrija, kas kopā ar profesio nālo žūriju noteica labāko albumu bērniem, tajā skaitā jau tradicionālās – labākās dziesmas, debijas, videoklipa, koncertieraksta balvas, kā arī balvu par mūža ieguldījumu.

«Šogad ceremoniju veidot ir īpašs notikums arī man personīgi, jo esmu ar to saistīta no pašiem pirmsākumiem un to producēju jau divdesmito gadu,» prāto LaMPA valdes priekšsēdētāja, Zelta mikrofona producente Elita Mīlgrāve. «Ik gadu gribas pārspēt iepriekšējo – lai skatītājiem būtu interesanti un mūziķi, producenti, žūrija, sponsori – itin visi – būtu apmierināti un justos kā savos svētkos. Domāju, ka šogad visi būs pārsteigti par skatuves risinājumu, par kuru parūpējies scenogrāfs Kristaps Skulte. Tas būs jauns izaicinājums gan mums, gan arī vakara dalībniekiem. Programma veidojas ārkārtīgi interesanta – ar daudz pirmatskaņojumiem un visdažādāko žanru mūziku.» Jau pašlaik skaidrs, ka vienā ziņā pasākums noteikti būs izdevies, jo to vadīs Andris Freidenfelds jeb Fredis – viņa izpildījumā citādi nemēdz būt. Neklātienē ikviens Latvijā radītās mūzikas cienītājs svinīgo ceremoniju varēs skatīties kanālā LNT (pulksten 21.10), bet jau no pulksten 19.10 tiešraidē Kanālā 2 un portālos TVPlay un Skaties.lv.

PV: 29 rakstām, 6 prātā

Par pretendentiem interesantākajās nominācijās un to, vai Prāta vētrai izdosies savu gada balvu skaitu palielināt līdz 35 (alfiešu speciālbalva nekad nav tikusi vērtēta kā Gada balva, tāpēc pat pārsteidzoši, ka šoreiz veikala apmeklētāju balsojums tiek pīts klāt oficiālajām nominācijām). Gada albuma kategorijā žūrijai tika lūgts pat papildu vērtējums, tātad cīņa tajā bijusi varen spīva. Prātnieku albumam 7 soļi svaiga gaisa konkurentos ir The Sound Poets albums Pulsē, Skyforger pērkondārds Senprūsija, grupas Sigma darbs Sazaroto taku dārzs un projekta Zāle novatoriskais Viņa. Nav gan skaidrs, vai uz gada albuma statusu pretendē Prāta vētras CD vai DVD – koncerta ieraksts šim statusam atbilstu daudz labāk. Savukārt Gada dziesmas kategorijā hitam Ziemu apēst nācies cīkstēties ar The Sound Poets dziesmu Skats no augšas, Aminatas Love Injected, kā arī Dona hitiem Dieviņš un Pašā ielas galā. Popalbuma kategorijā septiņiem soļiem ir vēl nopietnāki konkurenti – The Sound Poets un Dona Sibīrija, tāpat arī Aminata. Pārsteidzoši, ka piecniekā iekļuvis fonda Viegli izdotais albums Loks paliek vaļā, aiz Top 5 borta atstājot pat Musiqq jauko ripuli Silta sirds, Antru Stafecku, Lieni Greifāni, Jāni Stībeli un citus. Jau ierasts, ka, Prāta vētrai izdodot albumu, attiecīgajā gadā balva labākajam albumam jau ir praktiski aizsista, taču šoreiz, iespējams, PV tiks gāzti no troņa – kaut vai The Sound Poets albums Pulsē ir guvis ļoti labas atsauksmes. Lai gan – par šo gāšanu no troņa tiek runāts gadiem, bet nekas nemainās.

Diezgan droši, ka PV saņems balvu par gada labāko koncertierakstu, jo nopietnus konkurentus minētajā nominācijā viņiem nemana – diez vai tie būs Skyforger vai Guntara Rača jubilejas koncerts. Savukārt videoklipu nominācijā pārsteidzis hip hop veterāns Ozols, kurš milzīgajā konkurencē ticis Top 5 ar abiem saviem darbiem – gan Atpakaļ nākotnē, gan Superhaips. Te nu čābīgi var klāties gan PV klipam dziesmai Ēdenes dārzs, gan Dona Pašā ielas galā, gan Aminatas Love Injected. Rezumējot – būs interesanti!

Kur tikai pieci, kur vesela čupa

Pašam Ozolam diezgan droši ir rezervēts Zelta mikrofons hiphopa albumu nominācijā – tajā bija tikai seši pretendenti, taču viņa diskam Atpakaļ nākotnē konkurentu, šķiet, nav. Diez vai par tādiem kļūs Edavārdi, Augša, Reiss vai Misters. Pavisam slābani izskatās elektroniskās mūzikas albumu nominācijā, kur Top 5 iekļuvuši visi, kas vien bija iesnieguši savus darbus: Kaspars Tobis, Kashuks, Ksenija Kamikaza, UHU un John Savage. Šķiet, triumfēt vajadzētu dzelzs vilkam Kasparam Tobim, lai gan arī Ksenijai padevies simpātisks albums. Arī džeza un blūza kategorijā, kuru jau sen vajadzētu pārdēvēt par džeza, blūza un Paškeviču ģimenes nomināciju, tika iesniegts maz ierakstu – deviņi, no kuriem trīs bija Denisa Paškeviča dažādu projektu radītie, bet viens viņa sievas Jolantas Gulbes ierakstītais. Cerams, ka vinnēs Aivara Hermaņa Liepājas iela (tas gan īsti nav ne blūzs, ne džezs), Raimonda Paula un Framest disks Amber Jazz vai Very Cool People stilīgais Funkology. Deviņi albumi tika iesniegti arī piespiedu kārtā salaulāto šlāgera un kantri albumu nominācijā – te laikam vinnētāji būs Dakota ar albumu Mana spēle, kas šķita galvastiesu pārāki par pārējie. Tiesa, to vidū ir grūti izprotamu iemeslu dēļ milzu popularitāti ieguvušais Rumbas kvartets (arī komerciālie rādītāji viņiem ir gana labi), tāpat arī Klaidonis, Dobeles zemessargi un Jānis Paukštello. Iespējami pārsteigumi.

Šogad atdzimusi dziesminieku albumu kategorija. Tajā favorīte ir daudzu (pār)slavētā Alise Joste ar disku Hardships Are Ships, kam konkurenci varētu radīt Kārļa Kazāka Un Viņa, varbūt arī Lienes Dravnieces Klātbūtnes ezerā. Nominācijās mazāk zināmais vārds ir Dinārs Gulbis, taču viņa Es nezinu, kāds ir īsākais ceļš pie tevis ir nudien labi nostrādāts albums. Piektie ir Ornaments (nejaukt ar savulaik populāro šlāgeransambli!), taču pieci iesniedzēji vien bija... Labāko debitantu kategorijā gan ne Dinārs, ne Liene nav tikuši, bet tas saprotams, jo šajā nominācijā konkurence bija visai zvērīga – ārpus Top 5 palikuši arī tādi zināmi vārdi kā Mārtiņš Ruskis, The Citizens LV, B Optimist un citi. Uzvarēt vajadzētu Aminatai – ne jau dēļ labajiem rezultātiem Eirovīzijā, bet tāpēc, ka viņas disks Inner Voice ir patiešām ļoti spēcīgs. Pārējie – The Pink Elephant, Pyro Trees, Sigma un Electric Combo. Arī godājami pretendenti, taču Aminata tomēr ir labāka.

Pamatīga grūstīšanās manāma arī spurainākās mūzikas jomā. Piemēram, uz labākā roka un metālmūzikas albuma troni pretendē tādi zauri kā Skyforger un Inokentijs Mārpls, arī leģendārais Gundars Rullis jeb Alis P un jaunākās paaudzes izcilnieki no grupas Laime pilnīga. Pārsteigums ir Omerta iekļūšana Top 5 – viņiem izdevies aiz borta atstāt pat veterānus Jāni Bukumu un Ivo Fominu, tāpat arī cerīgos Eschatos un Chained Bride. Noslēgumā apskates vērta ir arī alternatīvās un indīmūzikas albumu nominācija, kurā uzvarētāju prognozēt ir praktiski neiespējami: varbūt Arņa Račinska Laika suns, varbūt Oranžās brīvdienas (cerams!), varbūt Gaujarts, varbūt Sigma. To un vēl daudz ko citu uzzināsim otrdien, 15. martā.



Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.

Svarīgākais