MŪZIKA: Hurts tie paši, piedāvājums cits

TURPAT, BET CITĀDI. 2013. gada oktobrī Hurts jau iemēģināja Arēnas Rīga skatuvi, taču šoreiz viņiem ir jauna programma © F64

Kādus divarpus gadus mēs šos divus britu biedrus uz Arēnas Rīga skatuves nebijām redzējuši, taču nu viņi ir klāt – nākamā mēneša pirmajā dienā tur uzstāsies Hurts.

Baltijas valstu apceļošanas plāni britu sintīpopa duetam Hurts ir diezgan īpatnēji: 1. martā koncerts mūsu Arēnā Rīga, 10. martā – Tallinas Saku Suurhall, bet 11. martā – Viļņas koncertzālē Compensa. Protams, tas nenozīmē, ka mančestrieši noskaņojušies tupēt Rīgā, pa starpu viņi vēl pagūs aizšaut uz Kijevu, Maskavu, Sanktpēterburgu un Helsinkiem. Pat grūti atminēties, kad vēl kāds būtu tik dīvaini veidojis savas koncerttūres grafiku...

Kad iepriekšējā reizē Hurts pabija Rīgā (jāatgādina, ka viņi muzicējuši arī Positivus Festival), viņi kā jaunumu varēja piedāvāt 2013. gadā iznākušo albumu Exile. Šoreiz ir līdzīgi – atkal jaunums, tikai šoreiz tas saucas Surrender, kas klajā nāca oktobrī. Jaunā albuma ieraksts iesākts maigajā Montrē klimatā un turpināts Ivisā, Losandželosā un Ņujorkā. Apkārtnes nozīmīgumu uzsver arī paši grupas dalībnieki: «Jaunas sejas, jaunas vietas...Tās palīdzēja tapt [albumam] Surrender. Pilsētās, kur mēs rakstījām albumu, bija augstas, zilas debesis, tā nebija Mančestra ar mūžīgo lietu. Mēs izbaudījām to visu pilnībā, tāpēc arī mūzika tapa viegli un nepiespiesti.» Surrender nudien ir apbrīnojami veiksmīgs darbs, šķiet, pat labāks nekā divi iepriekšējie. Hurts sintīpops šoreiz lielākās devās bagātināts ar dance elementiem, kas dueta mūzikai piešķir jestrumu – it īpaši labi tas ir jūtams dziesmās Nothing Will Be Bigger un Slow, bet smeldzīgo Rolling Stone varētu pat dēvēt par absolūtu sintīpopa šedevru. Palūkojoties uz iepriekšējo koncertu setlisti, var secināt, ka Hurts tajos nav piemirsuši atskaņot arī vecos, labos gabalus (tostarp Wonderful Life), tātad Rīgas koncerts varētu būt gana labs.

Neliels ieskats vēsturē. Duetu Hurts 2009. gadā nodibināja vokālists Teo Hačkrafts un multiinstrumentālists Adams Andersons. Par viņu vizītkarti kļuva 30. gadu ģērbšanās stils, 80. gadiem iederīgas melodijas, padrūma noskaņa un smeldzes caurausts vokāls. Savu mūzikas stilu puiši nodēvēja par disco lento. Debijas albums Happiness (2010) uztraucās Apvienotās Karalistes topa ceturtajā vietā, un tā pārdošanas rādītāji bija visstraujāk augošie togad. Seši (!) singli no tā pabija dažādu Eiropas topu augšgalā – Wonderful Life, Better Than Love, Stay, All I Want For Christmas Is New Year’s Day, Illuminated un Sunday. Pārdoto kopiju skaits pārsniedza miljonu. Arī Exile (2013) iekļuva britu Top 10, savukārt lielāko atzinību no dziesmām izpelnījās Miracle un Somebody To Die For. Izskatās, ka turpinājums Hurts izpildījumā noteikti sekos.



Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.