MŪZIKA: Ar Plāntu trumpī, ar Placebo azotē

Roberta Plānta parādīšanās Positivus Festival – tas ir pārsteigums. Starp citu, festivālā solīts izpildīt arī dažas Led Zeppelin dziesmas © Publicitātes foto

Trīs dienas, sešas skatuves, vairāk nekā 150 priekšnesumu, kopskaitā aptuveni tūkstoš mākslinieku – šāda ir šīs nedēļas beigās Salacgrīvas Zvejnieku parkā notiekošā Positivus Festival sausā statistika. Kā šajā visā pasākumu pārbagātībā orientēties?!

Ceļvedis... sev

Nepretendējot uz absolūto un vienīgo taisnību, pat objektivitāti ne, Neatkarīgās apskatnieks piedāvā savu redzējumu, uz ko un kuros laikos doties, ko noteikti paklausīties un ko censties nepalaist garām, lai kaut vai aptuveni sabalansētu programmu un gūtu vidējo priekšstatu par Positivus Festival notiekošo. Daudz kas noteikti netīšām palaists garām, uz daudz ko tāpat nevar pagūt, daudz kas vēl mainīsies. Uz kuras skatuves muzicē piesauktie mūziķi – tieciet skaidrībā paši, festivāla teritorijā taču varēs dabūt programmiņu. Nav pieminēti arī tie meistari, kuri kāps uz Red Bull Music Academy jeb deju telts skatuves – nav ne jausmas, tie ir iesācēji vai dīdžejošanas mākslas dižgari, gan šādu skaņu faniem tas ir labāk zināms. Nedaudzie citāti izmantoti no Positivus Festival mājaslapas, taču ar tās pārlapošanu apmeklētājiem nevajadzētu pārāk aizrauties, citādi radīsies nepareizs priekšstats, ka festivālā uzstājas tikai un vienīgi indīroka grupas un/vai dziesminieki...

Piektdiena: mēģinās ievilināt agri

Acīmredzot festivāla rīkotāji vēlējušies nodrošināt maksimāli ātru apmeklētāju iedabūšanu Zvejnieku parka teritorijā, jo pirmās trīs vērā ņemamās grupas Neon Saturday, DJ Krankenwagen un Astro’n’out (ar DJ Rudd) muzicēs jau dienas vidū (pulksten 14–14.30). Pēc tam ceļš varētu vest uz Palladium skatuvi, pie Mārča Judža grupas Ryga, lai gan Jūžena Bridžesa blūza paraugstundu (15.30) kopā ar pašmāju jaunajām zvaigznēm Coolmans Report uz lielās skatuves arī nevajadzētu palaist garām. Tālāk – Everything Everything (17.15), Moontalk (18), East Indie Youth (18.30), Jungle (19.15) un Sigma (19.45). Pirmie ir Mančestras indīroka kvartets, otrie – Modra Skaistkalna pašmāju a’la Placebo, trešie – Viljama Doila soloprojekta mistiski simpātiskā elektroniskā mūzika, ceturtie – vieni no 2014. gada labākajiem debitantiem, neosoula izpildītāji un lieliska koncertgrupa, bet pēdējie – mūsu pašu filozofisku popmūziku izpildošais trio bez ģitāras, toties ar vokālistu pie klavierēm. Skaidrs, ka diez vai vajadzētu mēli izkārušiem ļepatot no vienas skatuves pie otras, bet vismaz pastāv izvēles iespējas.

Nākamais sarakstā it kā piefiksēts Toms Odels uz lielās skatuves (21.15), taču pieteikums «blondais, trauslais dziesminieks, kas iekarojis tūkstošiem meiteņu sirdis visā pasaulē» un pielīdzinājumi pat Eltonam Džonam liek aizdomāties, vai tas nepieciešams. Šķiet, labāk pirms tam piestaigāt uz zviedru elektropopa grupu Kate Boy (20.30), bet pēc tam lēnā garā aizčāpot uz islandiešu eksperimentālo indie electro apvienību Vök (21.45). Lai gan pēc tam varētu paklausīties mūsējos – Momend vai latvju Eirovīzijas sensāciju MNTHA uz Dabas skatuves, priekšroka tomēr dodama britam Džekam Geretam (22.30), kurš «koncertos klausītājiem pretī stājas kā vientuļš bruņinieks, kurš nodrošinājies kaujai ar elektrisko ģitāru, taustiņiem, bungām un neticami daudzšķautņainām melodijām». Pēc tam (23.30) uz lielās skatuves – vakara hedlaineri, slavenais britu trio Placebo ar Braienu Molko pie mikrofona, kuri festivālos spēlē nudien pārsteidzoši, tas ir redzēts! Atliek tikai izteikt līdzjūtību pienvedējiem, kuriem gandrīz tajā pašā laikā (23.30) ieplānota uzstāšanās uz Palladium skatuves... Noteikti vēl jātrāpa uz Arņa Račinska grupas Laika suns uzstāšanos uz I Love You skatuves (1.00), kur prezentēs viņu jauno albumu. Ja kāds sajūtas ņiprs kā izdzīvojis Dziesmu svētku dalībnieks, tad, protams, var bumsnīties apkārt līdz pat pieciem rītā – muzikālu (un ne tikai) piedzīvojumu festivāla teritorijā netrūks.

Sestdiena: plašs piedāvājums

Ja kāds no rīta galīgi nejūtas kā Dzelzs Ārnijs, tad jau ap desmitiem var aizstaigāt uz Dabas skatuvi vai brīvdabas kinoteātri paskatīties multfilmas – tas palīdz. Ar muzikālo piedāvājumu ir bēdīgāk, līdz pat pusdienlaikam nekas īpaši neuzrunā, tātad jādodas izmēģināt atpūtas zonu piedāvājumu. Pēc tam var uzmest ausi spoguļmaskās slēptajiem poļiem Bokka (13.45), bet īstais triecienvilnis sākas vēlāk – DaGamba ar kamerorķestri un kori, kopskaitā ap simt cilvēkiem (16.00), tad – Rīgas Modes (16.30), Parara (16.45) un The Sound Poets (17.00). Šajā gadījumā gan laikam jāizvēlas tikai viena no trim šīm latvju grupām. Ļoti labi esot austrāliešu psihedēliķi King Gizzard & The Lizard Wizards (tā vismaz stāsta Ģirts Majors) – jāpaklausās (18.00). Ja nepatiks (tiesa, ja patiks, tad arī...), jādodas uz ILY skatuvi, kur uzstāsies igauņu poppanki Sybil Vane ar lielisko Helēnu Randlahtu priekšgalā (18.30). Jā, bet pavisam drīz (18.45) uzstāsies arī pozitīvie britu indīroka pārstāvji Peace, kuri «savā ziņā turpina mīt Oasis un Blur iestaigāto britroka taciņu, vienlaikus atdzīvinot indie žanru ar viegliem, nepiespiestiem ritmiem un neuzbāzīgiem ģitāru rifiem»... Atkal dilemma.

Uz lielās skatuves uzstāsies arī igauņu Ewert And The Two Dragons (19.30), kuriem nez kāpēc vienmēr tiek dziedātas slavas dziesmas (varbūt tāpēc, ka viņus apkalpo latviešu izdevēji...) – nekā liela no viņiem nav, labāk doties uz Palladium vai ILY , kur spēlēs attiecīgi Laime pilnīga (20.00) un Inokentijs Mārpls (20.30). Pieklājības pēc gan derētu dzirdēt eleganto britu triphopa grupu Lamb (20.45). Un pilnīgi noteikti beidzot, to gribētos uzrakstīt ar lieliem burtiem, ir jādzird Triānas parks (22.00), cik tad var neveikties un pabraukt viņiem garām! Tajā pašā laikā gan uz Dabas skatuves uzstājas festivāla organizētāju augstu vērtētais režisors Vladislavs Navstaševs, kurš sniegs klavierkoncertu teju vai jūras krastā, taču – neko darīt. Gribētos dzirdēt arī baltkrievu Super Besse (22.30), kuri «pierāda, ka arī 21. gadsimtā postpankroks ir dzīvotspējīgs, ja tam iedod gandrīz vai Joy Division cienīgu elpu», taču – sprigano Čārliju jeb Charli XCX (23.00), kura Rīgā teicami iesildīja Keitiju Periju un kuras kontā ir spožais hits Break The Rules, gribas tomēr redzēt vairāk. Noslēgumā (23.30) – uz lielās skatuves intriģējošie briti Kasabian, kuru pērn izdotais albums 48:13 bija bezgala skaists. Ar to varētu arī finišēt.

Svētdiena: kad uz mājām negribas

Pirmajā dienas daļā – PeR vai igauņu progresīvā džeza grupa The Werg (abi 12.45), pēc tam var izvēlēties kādu no vārdā līdzīgajiem – zviedru dīvaini Elliphant vai latvju psihedēlisko rokgrupu The Pink Elephant (abi 14.15). Ak, jā, interesanti esot arī Tallin Daggers (13.00), kuri «atsauc atmiņā tādus klasikas dižgarus kā Jesus And The Mary Chain vai The Cure», taču lielākās lietas sāksies vakarpusē.

Interesants izklausās britu elektropopa apvienības Fenech-Soler (16.45) pieteikums, jo viņu «mūzika ir kā radīta trakām ballītēm siltās vasaras novakarēs», taču varbūt labāk relaksēties nez kāpēc uz Dabas skatuves nobāztās (17.15) sešu latvju meiteņu grupas Sus Dungo jaukās mūzikas pavadībā. Pēc tam varēs atkal kārtīgi uguņot pie veterāniem Basement Jaxx (18.30), kuri bieži vien kļūdaini tiek pieskaitīti simtprocentīgiem elektroniķiem vai deju mūzikas veterāniem – patiesībā viņi mauc pa īstam, ar dzīvo sastāvu. Taču citi droši vien izvēlēsies jauno un perspektīvo īru dziesminieci Soak (18.45) un nekļūdīsies. Par tālāko ir mazāk skaidrības, laikam tomēr ceļš vedīs nevis pie sievišķīgās britu dziedātājas Indiana, bet sen neredzētajiem pašmāju minimālistiem Mona de Bo (abi 19.30). Festivāla turpmākajā gaitā kā liels dārgums tiek piedāvāta amerikāniete St. Vincent (20.30), kuras albums šogad saņēma Grammy kā vislabākais alternatīvās mūzikas ieraksts, taču... Labi, laikam jau jāpaklausās, lai gan vairāk velk dāņu versijas par Joy Division jeb Ranglekods (20.30) vai arī 70. gadu rokmūzikas atdarinātāju amerikāņu Rival Sons (21.30) virzienā. Starp citu, viņi varētu dot labu garastāvokli un attiecīgo noskaņu pirms festivāla galvenā hedlainera Roberta Plānta kāpšanas uz skatuves (22.30). Kādreizējais Led Zeppelin vokālists, 66 gadus jaunais Plānts, pašlaik muzicē kopā ar sastāvu, kas saucas The Sensational Space Shifters – šo to paklausoties visu zinošajā Youtube, iespaids nudien palika labs, spēlē ļoti meistarīgi un koncertos prot aizraut kā cepelīnu laikos. Viss, finišs, tagad gan pa mājām un – līdz desmitajam festivālam!



Svarīgākais