«Noklausoties mūsu pirmos ierakstus, man pašai bija pārsteigums: ak dievs, vai tiešām tā dziedu es? Nevar būt! Tas, kā šajā projektā skan mana balss, man pašai ir jaunums,» atzīst dziedātāja Anmary. Rītvakar kopā ar skatuves partneri Uģi Rozi un komponistu Jāni Lūsēnu viņa būs uz Daugavas koncertzāles skatuves, kur prezentēs jaunizveidotās muzikālās apvienības Promenāde debijas albumu Dāvana.
Kā saka Jānis Lūsēns, rītvakara koncerts būs «īstā estrādes žanra atdzimšanas brīdis», jo pēc ilgākas darbošanās vokālās kamermūzikas lauciņā komponists atkal pievērsies popmūzikai, izveidojot jaunu latviešu estrādes duetu – Anmary un Uģi Rozi. «Daudzu gadu garumā bija tapušas dziesmas, kuru muzikālā stilistika bija brīva no kāda projekta noteiktajiem rāmjiem, un pie manis nonākusī dzeja prasīt prasījās uz delverībām. Faktiski Promenāde ir muzikāla koķetērija ar dažādiem stiliem, raksturiem, vieglu humora devu un rotaļīgumu,» atklāj Jānis Lūsēns.
Satiekas dažādi ļaudis
«Mums katram bija savi varianti, kā nosaukt jaunizveidoto apvienību, un, kopīgi apspriežoties un izvērtējot visas idejas, galarezultātā nonācām līdz Promenādei. Jo, redziet, promenādē satiekas dažādi ļaudis – tur var redzēt gan bezpajumtniekus, gan ļoti situētus cilvēkus, tur satiekas dažādu tautību cilvēki, jauni un vecāka gadagājuma, tur notiek svarīgas un ne tik svarīgas sarunas, un tur satiekas cilvēki, kuri, iespējams, paliek kopā uz mūžu. Un tas viss ir mūsu mūzikā,» stāsta Promenādes soliste. Viņa atklāj arī savu variantu jaunizveidotās muzikālās apvienības nosaukumam – Muskatrieksts un Krustnagliņa. «Tā kā mūsu apvienība izpilda tikai priecīgas un humorīgas dziesmas – mums nav minorīgu dziesmu, iedomājos, ka Uģis varētu būs muskatrieksts, es – krustnagliņa,» Anmary pasmaida un atklāj, ka jaunajā albumā ir 14 dziesmas, kuru pamatā ir laba dzeja – Ojārs Vācietis, Māris Čaklais, Inese Zandere, Māris Melgalvs. Savukārt Jāņa Lūsēna pazīstamais rokraksts šajā projektā ieguvis pavisam jaunas krāsu līnijas un izteiksmes veidu.
«Grūti pat būtu piemeklēt vienu konkrētu stilu, jo, kad dziesma sāk skanēt un liekas, ka tūliņ būs kaut kas no AC/DC vai Tīnas Tērneres, aiziet pilnīgi cits stils,» stāsta šarmantās balss īpašniece. Albuma prezentācijas koncertā uz skatuves būs arī trīs jaunie mūziķi – Jānis Lūsēns juniors (bass), Rihards Goba (ģitāras pavēlnieks) un Harijs Gūtmanis (ritma meistars). «Tā viņiem ir ļoti laba iespēja mācīties no paša komponista, dzirdēt viņa viedokli, domas un sajūtas, jo – ne katram ir iespēja mācīties no Jāņa Lūsēna! Arī man šī sadarbība ir ļoti būtisks ieguvums,» atzīstas dziedātāja.
Sapnis piepildījies
Anmary atklāj, ka reiz nokļūt uz skatuves kopā ar Uģi Rozi bija viņas bērnības sapnis. Nu tas piepildījies. «Manā bērnībā aktuāla bija Turaidas roze un Nelaid, māte, bērnus mežā. Reiz, braucot ar Uģi mašīnā, teicu viņam: «Redzi, kā ir, ka tu nekad nezini, ar ko kādreiz stāvēsi uz vienas skatuves...» Gan viņam ir savi audzēkņi, gan man savējie, un mēs jau arī nezinām, ar kuru no viņiem kādreiz, iespējams, dziedāsim kopā vai būsim kopīgā projektā.» Vai arī – būsiet konkurenti, piebilstu. «Kāpēc ne?! Ja būs labs konkurents, būšu lepna, ka esmu varējusi iedot no sevis labāko,» nosaka studijas Zvaigžņu sala vokālā pedagoģe. Viņas vadībā vokālās prasmes šobrīd izkopj 13 dziedāt griboši bērni un jaunieši.
Bērniem dziedāt Anmary māca jau no 2002. gada, un viena no zināmākajām viņas skolniecēm ir dziedātāja Liene Šomase. «Lieni pie manis atveda cita meitene. Es viņu noklausījos, un man likās, ka viņai ir ļoti jauks balss tembrs. Panācu to, ka viņu noklausās LNT, un tā viņa nokļuva Talantu fabrikā 4 [2004. gadā]. Nu, lūk, tagad viņa ir uz skatuves un ir jau liela māksliniece. Es, protams, redzu visas vokālās lietas, kas ir un kas nav, bet ne jau man viņai to vairs norādīt. Kā viņa vēlas, tā sevi pasniedz,» nosaka Anmary.
Iepazīst no jauna
Vai Promenāde ir veids, kā dziedātāja pati šobrīd vēlas pasniegt sevi? «Klausītāji bija pieraduši mani dzirdēt plaša diapazona dziesmās angļu valodā, bet Promenādē dziedam tikai latviski, un tas skan pilnīgi savādāk. Kad ierakstījām pirmās dziesmas, es sūtīju tās uz mājām – paklausīties ģimenei un radiem Gulbenes pusē. Viņi nepazina manu balsi. Arī man pašai tas bija jaunums – kā tā skan duetā: ak dievs, vai tiešām tā dziedu es?!» Dziedātāja, protams, saprot, ka duets prasa pielāgoties otram, rēķināties ar otru. Turklāt katrai valodai ir savs skanējums un sava intonācija. Tāpēc arī viņai pašai ir interesanti, jo ir iespēja iepazīt sevi no jauna.
Par ko šodien dziedātāja sapņo? «Es esmu tādā vecumā, kad vairs... Nē, es sapņoju gan! Tikai tagad mani sapņi ir secīgas vēlmes. Šodien sapņoju dot cilvēkiem pozitīvas emocijas ar Promenādes dziesmām, rīt būs kaut kas cits. Kamēr man ir mūzika, kamēr man ir balss, es ne par ko citu nesapņoju – vien dziedāt, dot savas emocijas un attiecīgi arī saņemt pretī. Jo māksliniekam jau pats svarīgākais ir redzēt priecīgas skatītāju sejas, dzirdēt aplausus un saņemt komplimentus, ka ir izdevies kādam uzlabot omu. Šodien tā ir, un tā arī dzīvoju. Jā, saskaņā ar sevi, jo visu, ko varu, arī izdaru,» Anmary secina. «Īstenībā vissvarīgākais ir tas, ko domā mūsu skatītāji un klausītāji – ja viņiem patīk, mums arī patīk! Un, ja viņi gribēs mūs redzēt un dzirdēt, mēs brauksim un dziedāsim!» apsola Promenādes soliste.
Betmens vai Spaidermens
Dziedātāja aizdomājas: «Par ko vēl es varu sapņot? Ja nu vienīgi par savu bērnu – par kādu cilvēku viņš izaugs...» Vai viņa gribētu dēlu redzēt uz skatuves? «Ja viņš pats to gribēs, tad – kāpēc ne? Viņš jau dzied, dejo, viņam ir fenomenāla domāšana un fantastiska atmiņa. Tā droši vien saka visas mammas,» viņa pasmaida, piebilstot, ka pati tajā vecumā tāda gan neesot bijusi. «Ko viņš izvēlēsies, to es pieņemšu, jo, ja viņam būs labi, arī man būs labi. Galvenais, lai viņam ir mērķis, uz ko iet, par ko cīnīties, lai to sasniegtu, un sapnis, kā dēļ ir vērts dzīvot. Ja viņa sapnis būs skatuve, nu ko – forši!» saka Marta Gabriela mamma un izstāsta, ka tagad, savos piecarpus gados, puika interesējas par multenēm un gribētu būt spaidermens vai betmens. «Bet, redziet, tas nav tik vienkārši. Viņš man saka, ka, izaudzis liels, gribētu rāpot pa mājām. Un tad es domāju: ak dievs, lūdzu, nē! Vai arī – ierauga motociklu un saka, ka ļoti gribētu sev mocīti, ar ko ātri braukt, un tad atkal es domāju: lūdzu, dēliņ, jebko citu, tikai ne moci...»
Anmary atklāj, ka daudz pieņemamāka viņai ir abu jaunā kopīgā aizraušanās – kolekcionēt etalonus. «Tā kā daudz pārvietojos ar sabiedrisko transportu, iedomājos, ka tos var izmantot lietderīgi – sakrāt un kopā ar bērnu spēlēt, piemēram, veikalus, kā es savā bērnībā darīju. Esam sakrājuši jau ap simt piecdesmit,» stāsta Marta Gabriela mamma un atklāj, ka viņai ir vēl viens jauns hobijs – audzēt puķes, jo īpaši eksotiskās. «Es zinu, ka var izaudzēt citronkoku. Manai māmiņai, piemēram, ir izdevies izaudzēt apelsīna koku, kam jau ir pat auglīši. Es audzēju mango. Un avokado. Un papaiju. Man kaimiņos dzīvo Kārlis Anitens, kurš arī aizraujas ar tādām lietām, un, tā kā viņam vēl ir zaļie pirkstiņi, esam sarunājuši, ka brauksim pakaļ jauniem podiem un viņš man palīdzēs visu pārstādīt. Jā, tāda man tagad aizraušanās,» gatavojoties Promenādes debijas koncertam, priecīgi nosaka populārā dziedātāja.
ANMARY