Kino

3.mai
Eksperti Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pasniedzējs, vēstures zinātņu doktors, zemessargs Kārlis Dambītis un pulkvežleitnants, Latvijas Republikas Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris Aivars Krjukovs vērtē filmas kaujas ainu patiesumu.
 
29.apr
Prasība, ka filmām obligāti jābūt izrādītām kinoteātros, lai tās varētu pretendēt uz "Oskara" balvām, šogad uz nenoteiktu laiku tiek atcelta, otrdien pavēstīja Kino mākslas un zinātnes akadēmija, koronavīrusa pandēmijas dēļ veicot būtiskas izmaiņas konkursa noteikumos.
 
27.apr
Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, kā ierasts, notiks Latvijas filmu maratons, bet ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ tas notiks interneta vidē – portālā filmas.lv, tomēr saglabājot «kinoteātra modeli» – deviņi kinoseansi konkrētos laikos, arī pirmizrādes un pat grāmatas atvēršana. Turklāt šogad maratona programma būs pieejama visur pasaulē, ne tikai Latvijā.
 
27.apr
Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs pagājušajā nedēļā nācis klajā ar ieceri veidot daudzsēriju melno komēdiju ar pagaidu nosaukumu "Smiļģa lāsts", kuras dramaturģiju veidos Justīne Kļava un Artūrs Dīcis, un režisori būs Viesturs Kairišs un Gatis Šmits.
 
16.apr
Kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī, TV skatīšanās kopējais apjoms pieaudzis par 6%, liecina tehnoloģiju un izklaides uzņēmuma Tet apkopotie dati. It īpaši palielinājusies cilvēku vēlme skatīties seriālus un filmas – Shortcut Films un Shortcut Premiere skatīšanās laiks pieaudzis pat divreiz.
 
31.mar
Latviešu filmas – Dvēseļu putenis un Piļsāta pi upis (Pilsēta pie upes) –, kas nesen piedzīvoja pirmizrādi kinoteātros Latvijā, nu skatāmas tiešsaistē.
 
29.mar
Londonas tiesai nācies atcelt prāvu, kurā bija plānots skatīt Džonija Depa prasību pret avīzi The Sun un tās izdevējiem, jo aktieris, kurš pašlaik atrodas savā īpašumā Francijā, nevar ierasties Londonā noteikto ceļošanas ierobežojumu dēļ.
 
22.mar
Filmu studija Deep Sea Studios un kinorežisors Matīss Kaža piedāvā iespēju interneta lietotājiem bez maksas jebkur pasaulē noskatīties trīs studijā veidotas filmas: starptautiski godalgoto dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu!, dokumentālu portretstāstu Vīrietis un dālijas par dzīvi mūsdienu Latvijas laukos, kā arī spēles īsfilmu Meierholda lidojums, kurā krievu avangarda režisoru Vsevolodu Meierholdu atveido Jaunā Rīgas teātra aktieris Kaspars Znotiņš.
 
19.mar
Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ Kannu kinofestivāls plānotajā laikā maijā nenotiks, ceturtdien pavēstīja festivāla valde, norādot, ka tiek izskatīta iespēja festivālu pārcelt uz jūnija beigām.
 
11.mar
Sabiedrības viedoklī nācies ieklausīties izdevniecības Hachette Book Group vadībai, kas nolēmusi tomēr nepublicēt kinorežisora Vudija Allena memuāru grāmatu Apropos of Nothing, kam veikalu plauktos bija jānonāk 7. aprīlī.
 
24.feb
Nedēļas nogalē, no 28. februāra līdz 1. martam, tiek rīkots ASV neatkarīgo filmu festivāls (US Independent Film Festival), kurā būs iespēja izbaudīt lieliskus ASV neatkarīgā kino darbus, kas līdz šim Latvijā uz lielā ekrāna nav bijuši skatāmi.
 
18.feb
«Tas ir stāsts par trīs vīru draudzību cauri laikam,» tā savu jaunāko filmu Klases salidojums 2 pozicionē tās režisors Andrejs Ēķis. «Filmas galvenie varoņi ir tik atklāti, cik atklāts ikviens var būt ar savējiem. Kopā viņi iekuļas neiedomājamos piedzīvojumos un atbalsta cits cita trakākās idejas gan priekos, gan bēdās.»
 
17.feb
Vērienīgās kara drāmas “Dvēseļu putenis” galvenais operators-inscenētājs Valdis Celmiņš nominēts vienai no nozīmīgākajām profesionālo kinooperatoru balvām pasaulē – Starptautiskās Kinooperatoru federācijas balvai IMAGO. Viņš ir viens no trim pretendentiem uz balvu par labāko operatora darbu spēlfilmai līdzās filmas “1917” galvenajam operatoram Rodžeram Dīkinsam (Roger Deakins).
 
15.feb
Nedēļas nogalē no piektdienas līdz svētdienai īsfilmu festivāls 2ANNAS Kaņepes kultūras centra kino Augusts piedāvā skatītājiem gan ko pavisam neparastu, gan Baltijas valstīs un pasaulē radītās jaunākās īsfilmas un kino bērniem konkursa programmu seansos, gan arī fokusa programmas "Redzi mani" un "Melnais caurums". Savukārt nedēļas izskaņā, svētdien, 16. februārī plkst. 16.30 - kā jau ierasts, - apbalvoto filmu seanss, kurā izbaudīt pašas izcilākās festivāla filmas.
 
11.feb
Filmas "Klases salidojums 2" komanda kopā ar RīgaTv 24 ir sagatavojuši aizkadra video stāstu par filmas tapšanu, šoreiz galveno lomu atveidotāji Juris Kaukulis, Ainārs Ančevskis un Imants Strads spēlē afbild uz jautājumiem par saviem tēliem.
 
11.feb
Šā gada ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars pasniegšanas ceremonijā Losandželosā, iespējams, negaidīti triumfēja Dienvidkorejas kinolente Parazīts (Parasite), kas uzvarēja četrās kategorijās, arī visprestižākajā – tā tika atzīta par pērnā gada labāko filmu. Ar šo uzvaru veikts jauns ieraksts Oskaru balvas vēsturē – pirmo reizi galvenās balvas jeb gada labākās filmas tituls atdots filmai, kuras ekrāna valoda nav angļu.
 
9.feb
Naktī uz pirmdienu tiks sadalītas prestižās Kinoakadēmijas balvas jeb "Oskari". 92."Oskara" balvu pasniegšanas ceremonija notiks Losandželosā. Arī šogad svinīgā ceremonija notiks bez vadītāja.
 
9.feb
Losandželosā 91 gada vecumā gājis bojā aktieris un komiķis Orsons Bīns, kuru notriekusi automašīna, paziņoja policija.
 
25.jan
Seriāls "Jaunais pāvests" savu pirmizrādi piedzīvoja Venēcijas Filmu festivālā 2016. gadā, iegūstot pozitīvu kritiķu vērtējumu jau pirms nonākšanas TV ekrānos, kā rezultātā tika ieplānota otrās sezonas filmēšana. Tomēr "Jaunā pavēsta" (2020) autoriem tika liegta iebraukšana un filmēšana Vatikānā, bet seriāla režisors Paolo Sorentīno pārvērta šo izaicinājumu par iespēju – filmēšanas komandai dodoties ceļojumā pa Itāliju. Jaunās seriāla sezonas filmēšana notika 50 ekskluzīvās vietās, kas atdarināja Vatikānu.
 
20.jan
ASV izklaides gigants "Walt Disney Co." nolēmis pārdēvēt kinostudiju "Twentieth Century Fox", tādējādi cenšoties distancēties no iepriekšējam īpašniekam Rupertam Mērdokam piederošiem aktīviem, vēsta mediji.
 
20.jan
Nupat Latvijas kinoteātros startējušo režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Piļsāta pi upis / Pilsēta pie upes" pirmajās filmas izrādīšanas dienās un īpašajos seansos kopā noskatījušies jau 13 492 skatītāju; šī ir visvairāk apmeklētā filma Latvijas kinoteātros šajā nedēļas nogalē. Jaunu cilvēku attiecību stāsts uz vēsturisko notikumu fona turpina veiksmīgi uzsākto ceļu pie skatītājiem kinoteātros visā Latvijā.
 
15.jan
Vakar paziņotas ASV Kinoakadēmijas balvas pretendentes 24 kategorijās, un līdz 9. februārim, kad Losandželosā notiks 92. balvu pasniegšanas ceremonija, daudzas no tām iespējams noskatīties arī Rīgā.