Noslēgusies dāņu filmas uzņemšana Rīgā

Dāņu filmu studija „Statement Film” sadarbībā ar studiju „Ego Media” pabeigusi filmas „Cilvēks, kurš izglāba pasauli” uzņemšanu Rīgā.

Filma ir dramatisks stāsts par atvaļināta pulkvežleitnanta Staņislava Petrova likteni. Iespējams, šī cilvēka rīcība kritiskā situācijā izglāba pasauli no atomkara. Aukstā kara laikā Staņislavs ieņēma atbildīgu posteni pretraķešu bāzē Serpuhova 15. 1983. gada 26. septembrī viņa dežūras laikā bāzē atskanēja trauksmes signāls – sistēmas uzrādīja raķetes Padomju Savienības gaisa telpā. Pēc protokola viņam bija jāziņo par trauksmi un, iespējams, ka tiktu izlemts, ka Padomju Savienībai ir jāatbild ar pretuzbrukumu. Taču Staņislavs izlēma neziņot. Nedaudz vēlāk viņa aizdomas apstiprinājās - signāls bija kļūda novērošanas sistēmā. Padomju Savienībai briesmas nedraudēja, taču pulkvežleitnants Staņislavs Petrovs par protokola neievērošanu tika atvaļināts.

Šis notikums plašākai sabiedrībai kļuva zināms pēc Padomju Savienības sabrukuma. Kopš tā laika ANO piešķīrusi Staņislavam Petrovam Pasaules pilsoņa balvu, bet mediji nodēvējuši viņu par cilvēku, kurš izglāba pasauli. Filma ir dokumentāls stāsts par Staņislavu Petrovu, viņa atmiņas filmā tika inscenētas iesaistot aktierus.

Pateicoties Rīgas filmu fonda atbalstam, Latvijā tika filmētas visas inscenētās epizodes. Studijā tika uzbūvēta iespaidīga dekorācija – pretraķešu bāzes interjers un gaisa telpas novērošanas sistēma. Dekorācijas un interjera autors ir pieredzējušais Latvijas mākslinieks Jurģis Krāsons. Uzņemšanā iesaistīti arī citi Latvijas profesionāļi – operators Gints Bērziņš, tērpu māksliniece Līga Krāsone, grima māksliniece Dzintra Bijubene un citi. Filmēšanā piedalījās ap 120 masu skatu dalībnieku. Lielākās un mazākās lomās filmējās Latvijas aktieri – Ģirts Jakovļevs, Ģirts Ķesteris, Artūrs Skrastiņš, Vilis Daudziņš un citi. Galveno tēlu – pulkvežleitnantu jaunībā atveidoja aktieris no Krievijas Sergejs Šnirevs, viņa sievu – Natālija Vdovina, kas spēlējusi Venēcijā godalgotā krievu režisora Andreja Zvjaginceva filmā „Atgriešanās”.

Dāņu uzņemšanas grupa Rīgā izmantoja arī vietējo uzņēmēju sniegtos pakalpojumus – transporta, tehnikas īri, viesnīcas, ēdināšanas pakalpojumus, tādējādi ārzemju projektu filmēšana Rīgā labs veids, kā sildīt Latvijas ekonomiku.

Izklaide

Muzikāli un cilvēcīgi atšķirīgi, bet stāstā vienoti – četri radošo industriju pārstāvji Abra, Sniegs, Upelnieks un Bārda piedāvā dziesmu “Garā”. “Stāstot personīgās pieredzes un pārdomas par nonākšanu dzīves grūtībās, dziesmā izskan aicinājums nevis grimt dziļāk problēmās, bet raudzīties uz augšu – meklēt izeju un risinājumu,” tā šī negaidītā četrotne piesaka šo dziesmu.

Svarīgākais