15. septembrī plkst. 18:00 līdz ar Kino festivāla „Baltijas Pērle” atklāšanu notiks svinīgā Kino „Rīga” nosaukuma maiņa, lai turpmāk to ikviens varētu dēvēt par īstu kino pili - „Splendid Palace”. Kino „Rīga” savus skatītājus allaž priecējis ne tikai ar vērtīgiem kino darbiem, bet arī ar savu spožumu un krāšņumu. Lai šī bagātība atmirdz ar vēsturisko nosaukumu – „Splendid Palace”.
Pēc vairāk kā piecdesmit gadiem Kino „Rīga” atgūst savu vēsturisko nosaukumu „Splendid Palace”( spožā pils). „Splendid Palace” repertuāru veidos kvalitatīvs autorkino (art house), latviešu un citu valstu labākais, starptautisku kinofestivālu programmas un izstādes. Filmu programmu dažādo operu, baletu un koncertu tiešraides no pasaules slaveniem opernamiem, tādiem kā La Scala, Liceu, Royal Opera House u.c.
Kinoteātra dibinātāji ir Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins, kas 1923. gada 30. decembrī ar filmu „Zem diviem karogiem” („Under Two Flags”, ASV, 1922.) svinīgi atklāja „Splendid Palace” - ēku, kas, nu, kļuvusi par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Ēka, kas iespaidīga ar savu neobarokālo fasādi, iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību. Kinoteātra projektu izstrādāja arhitekts Frīdrihs Kārlis Skujiņš (1880-1957). Krāšņos dekoratīvos veidojumus Lielajā zālē darinājuši tēlnieki Rihards Maurs (1888 – 1966) un Jēkabs Legzdiņš (1894 – 1937), bet gleznojumus, no kuriem īpaši izceļams Lielās zāles griestu gleznojums, darinājis Hermanis Grīnbergs (1888 – 1928).
1940. gadā pēc padomju okupācijas visi latviešu kinoteātri tika nacionalizēti. Savas korekcijas tika ieviestas arī „Splendid Palace”, kad 1952. gadā tas tika pārdēvēts par kino „Rīga”. Laika posmā no 2006.- 2010 gadam SIA „Rīgas nami” kinoteātrī veikuši rekonstrukciju un nozīmīgus pārbūves darbus, paplašinot skatuvi, izveidojot jaunu multifunkcionālu zāli bijušās kafejnīcas vietā, domājot par cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām (cilvēkiem ratiņkrēslos), tika izveidota atsevišķa ieeja kinoteātrī un izbūvēts lifts. Hermaņa Grīnberga gleznojumus atjaunoja AS „Būvuzņēmums Restaurators”. Tagad, pēc 59 gadiem, kinoteātris ir atguvis zaudēto bagātību – savu vārdu „Splendid Palace”.
„Splendid Palace” līdzās Rīgas Kongresu namam, ir viena no festivāla „Baltijas Pērle” norises vietām. Abās kinoteātra zālēs skatītājiem būs iespēja noskatīties 45 izcilas filmas. Kinofestivāls „Baltijas Pērle” Latvijā notiek 15. reizi, gandrīz 20 gadu laikā piesaistot arvien lielāku auditoriju, kura ciena gan kino klasikas vērtības, gan pasaules kino novitātes. Kinofestivāls „Baltijas Pērle”, kopš saviem pirmsākumiem, savā kino programmā īpaši izceļ izcilu aktieru veikumu. Pēdējos gados īpašu atsaucību ir ieguvušas „Baltijas Pērles” retrospekcijas. Šogad pagājušā gadsimta šedevrus piedāvā kolekcija: „Holivudas leģendas – laikmeta kino simboli”, kuras ietvaros redzēsiet filmas ar pasaules kino ikonām: Grētu Garbo(Mata Hari), Ritu Heivordi (Gilda), Marlēnu Dītrihu(Nelabais ir sieviete), Elizabete Teilore(Kleopatra) u.c. Īpašu papildus vērtību šai izlasei piešķir tas, ka visas filmas tiks demonstrētas no restaurētām 35 mm kopijām. Klasisko filmu cienītājiem sajūsmu noteikti sagādās arī festivāla sadaļa: „ Šedevru atgriešanās”, kurā iekļauta arī Terrena Malika 1978. gada filma ar Ričardu Gīru „Debesu dienas”. Katram Eiropas jaunā kino cienītājam sirds ietrīsēsies, programmā ieraugot 2011 gada lielo festivālu spožākās filmas: Pedro Almodovara „Āda, kurā es dzīvoju”, Bēlla Tarra „Turīnas zirgs”, Larsa fon Trīra „Melanholija”. Festivāls „Baltijas Pērle” šo gadu laikā ir mērķtiecīgi radinājis auditoriju pie aktuālas un pat šokējošas kino mākslas. Esiet gatavi spēcīgiem kino pārdzīvojumiem!
Festivāls „Baltijas Pērle” un „Splendid Palace” tiek atklāts ar cienīgu kino - franču režisora Mišela Hazanaviča Kannu kinofestivālā godalgoto filmu „Mākslinieks”, kas ir brīnišķīga mēmā kino stilizācija un ar mazu sentimentu un humoru, atklājot 20. - 30. gadu kino aizkulises.