"Ģimenes lietas" saņem galveno balvu dokumentālo filmu festivālā ASV "Silverdocs"

Režisora Andra Gaujas veidotā dokumentālā filma "Ģimenes lietas" saņēmusi galveno balvu ASV dokumentālo filmu festivālā "Silverdocs" starptautiskajā konkursa programmā.

Pasaules filmu konkurencē bija iekļautas 11 filmas, un "Ģimenes lietas" saņēma galveno balvu un naudas prēmiju 5000 ASV dolāru apmērā.

"Silverdocs" ir ASV lielākais dokumentālo filmu festivāls, kas notiek Silverspringsā. Festivāla galvenie atbalstītāji ir korporācija "Discovery" un Amerikas filmu institūts. Festivāls ik gadu saņem aptuveni 2000 filmu pieteikumus.

Filma "Ģimenes lietas" jūnijā piedalās kopumā trīs prestižos ASV kinofestivālos - arī Losandželosas filmu festivālā un Ņujorkas filmu festivālā "Rooftop Films".

"Ģimenes lietas" Latvijā savu pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada 23.septembrī.

Dokumentālā filma "Ģimenes lietas" ir stāsts par sarežģītu attiecību mezglu, kura pamatā ir incests - sociālu tabu un reliģisko normu pārkāpums. Tomēr incests noticis jau sen, un patlaban tā ir tikai viena no problēmām, kas nomāc filmas varoņu dzīvi.

Filmas sižeta centrā ir 28 gadus veca sieviete Zanda, kura cenšas izdzīvot ar saviem diviem bērniem Kurzemes ciematā. Viņas bērnu tēvs ir viņas brālis, kurš izcieš gadu cietumsoda. Filma seko Zandas dzīvei gada garumā. Šajā laikā viņa cenšas tikt galā ar visaptverošo nabadzību un ciema dzērāju mīlas apliecinājumiem. Šo trīs vīriešu portretējums ir grotesks un atpazīstams - Oskars ir dzīvespriecīgs lauku puisis, kurš, neskatoties uz konfliktiem ar savu vecmāmiņu, mīl kārtīgi iedzert un pārbaudīt savus spēkus asprātībā un atraktivitātē. Džonis ir vīrietis labākajos gados, kurš Zandas simpātijas mēģina iekarot ar drāmas palīdzību, savukārt Andulis ir varbūt vispatiesākais savās jūtās pret Zandu, tomēr tikpat bezpalīdzīgs kā visi pārējie. Tajā pašā laikā ciema Sociālais dienests spiež Zandu pieņemt sarežģītu lēmumu - turpinot kopdzīvi ar brāli, sievietei var tikt atņemtas mātes tiesības.

Režisoram Andrim Gaujam šī bija trešā dokumentālā filma. Arī pirmās divas piesaistīja skatītāju uzmanību ar izaicinošām tēmām - 2006.gada filma "3000 km līdz Apsolītajai zemei" stāstīja par ebreju kopienu Latvijā, bet 2009.gada filmas "Viktors" varonis zaudē cīņu ar vēzi.

Izklaide

Muzikāli un cilvēcīgi atšķirīgi, bet stāstā vienoti – četri radošo industriju pārstāvji Abra, Sniegs, Upelnieks un Bārda piedāvā dziesmu “Garā”. “Stāstot personīgās pieredzes un pārdomas par nonākšanu dzīves grūtībās, dziesmā izskan aicinājums nevis grimt dziļāk problēmās, bet raudzīties uz augšu – meklēt izeju un risinājumu,” tā šī negaidītā četrotne piesaka šo dziesmu.

Svarīgākais