Svētdiena, 26.maijs

redeem Eduards, Edvards, Varis

arrow_right_alt Izklaide \ Kino

Kairiša filma "Janvāris" uzvar Romas Starptautiskajā kinofestivālā [papildināts]

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Režisora Viestura Kairiša filma "Janvāris" uzvarējusi 17.Romas Starptautiskajā filmu festivālā, liecina informācija festivāla mājaslapā.

Filmas veidotāju pārstāvji informē, ka Romas Starptautiskajā filmu festivālā konkursa galvenajā Progresīvo filmu kategorijā piedalījās 16 filmas, no kurām par labāko atzīta "Janvāris".

Kairišs festivālā atzīts par labāko režisoru, savukārt filmas galvenās lomas atveidotājs Kārlis Arnolds Avots izcīnījis labākā aktiera darba balvu.

Konkursa žūrijā šogad bija režisore Marjana Starpati, franču aktieris Luijs Gerels, somu režisors Juho Kuosmanens, producente Gabriella Tana un režisors Pjetro Marčelli.

Somu režisors Kousmonens pēc latviešu filmas noskatīšanās teica, ka žūrija par "Janvāri" bijusi absolūti vienprātīga un savu atzinumu pamatoja gan filmas mākslinieciskajos risinājumos, gan stāsta nozīmīgumā.

Pēc apbalvošanas preses konferencē Romā Kairišs klātesošajiem mediju pārstāvjiem teica, ka tā ir viņa personiskākā filma un filmas varoņus viņš labi pazīstot. Viņš pauda lielu prieku, ka vienā vakarā filma tiek izcelta divos Eiropas kino forumos vienlaicīgi.

Kā norāda filmas veidotāju pārstāvji, Kairišs arī lika atcerēties, ka arī kino piemīt spēks un aicināja ticēt baltiešiem un arī eiropiešiem neveidot nekādas saites ar Putina Krieviju.

Filma "Janvāris" pasaules pirmizrādi piedzīvoja jūnijā prestižajā ASV Traibekas filmu festivālā, kur ieguva žūrijas balvu kā labākā ārzemju filma.

Nacionālais kino centrs filmu izvirzījis arī kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" Labākās ārvalstu filmas kategorijā.

Spēlfilma "Janvāris" ir stāsts par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991.gada janvāra politiskajos notikumos.

Filmas režisors ir Kairišs, operators - Vojteks Starons, māksliniece - Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece - Rūta Lečaite, komponiste - Juste Janelīte, grima māksliniece - Ilze Trumpe, producenti - Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe, producents un izplatītājs Latvijā - "Mistrus Media".

Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Baiba Broka, Sandis Runge, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs, Juhans Ulfsaks un Alekss Kazanavičs.

Filma ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija, tās veidošanu atbalstīja Nacionālais kino centrs un Valsts kultūrkapitāla fonds.