Tapis jauns pētījumus par neatkarīgās Latvijas kino

 
©pexels.com

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki ir pabeiguši darbu pie monogrāfijas "Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990-2020", kas ir fundamentāls pētījums par neatkarīgās Latvijas kino, informē LKA.

Monogrāfiju drukātā formātā sadarbībā ar apgādu "Dienas grāmata" plānots izdot 2021.gada decembra beigās.

"Kopš neatkarības atjaunošanas ir pagājuši jau trīsdesmit gadi - laikposms, kas ir pietiekami ietilpīgs, lai varētu to apskatīt kā reprezentatīvu kopumu daudzveidīgām un bieži arī pretrunīgām parādībām, kas, savstarpēji mijiedarbojoties, veidojušas Latvijas valsts un tās pilsoņu identitātes 20.gadsimta beigās un 21.gadsimtā. Latvijas kinomāksla - kultūras parādība, ir gan savas laiktelpas sastāvdaļa, gan veidotāja, gan arī kondensējošs laikmeta atspulgs, kas cieši saistīts ar sociāli ekonomiskajām un politiskajām norisēm Latvijā un pasaulē," par izdevumu informē tā redaktores, LKA pētniece Inga Pērkone un Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

"Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990-2020" ir kolektīva zinātniskā monogrāfija, kuru veidojusi LKA pētnieku grupa: LKA zinātniskā asistente un vieslektore Zane Balčus, filmu producente Inese Boka-Grūbe, LKA zinātniskā asistente un vieslektore Dārta Ceriņa, LKA profesore un vadošā pētniece Pērkone, kinokritiķe un pētniece, portāla "Kino Raksti" līdzredaktore Elīna Reitere, LKA pētniece Rietuma, LKA profesors, pētnieks, kinorežisors un scenārists Dāvis Sīmanis, animācijas kino pētniece un kritiķe Ieva Viese-Vigula, LKA doktorante un vieslektore Daniela Zacmane.

Grāmatu veido trīs nodaļas par svarīgākajām norisēm ražošanas un mākslinieciskās izteiksmes aspektā spēlfilmu, dokumentālo un animācijas filmu veidos. Tomēr autori uzsver arī to, ka 21.gadsimta filmām raksturīga robežu izzušana starp filmu veidiem - dokumentālas filmas arvien vairāk izmanto inscenējumu un animāciju, spēlfilmās tiek miksēts iestudēts un dokumentāls materiāls, pilnmetrāžas animācijas filmas auditorijas piesaistes ziņā konkurē ar spēlfilmām utt.

No pētījuma par paaudzēm monogrāfijā atvasinātas arī atsevišķas biogrāfijas. Monogrāfijā kā Latvijas kinomākslas pārstāvjus autori ir izvēlējušies četrus kinematogrāfistus - režisoru un operatoru Ivaru Selecki, dokumentālo un spēlfilmu režisori un producenti Lailu Pakalniņu, režisoru un operatoru Ivaru Zviedri, kā arī animācijas kino režisori, mākslinieci un producenti Signi Baumani.