Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā apbalvotas divas Latvijas filmas

 
©Leung Cho Pan/Scanpix/Leta

Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla (IDFA) tiešsaistes ceremonijā apbalvotas divas Latvijas filmas - režisora Vitālija Manska filma "Gorbačovs. Paradīze" saņēma balvu par labāko režiju, bet studijas "Avantis Promo" kopražojumam "Starp diviem kariem" piešķirta galvenā balva konkursā "First Appearance".

Kā informēja Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla apbalvošanas ceremonija, tāpat kā vairums citu festivāla notikumu, pandēmijas dēļ tika rīkota tiešsaistē.

Festivāla galvenajā, pilnmetrāžas filmu konkursā balvu par labāko režiju saņēma Latvijas studijas "Vertov" producētās filmas "Gorbačovs. Paradīze" režisors Manskis. Matīsa norādīja, ka "Gorbačovs. Paradīze" bija viena no retajām filmām, kas Amsterdamā tika izrādīta kinoteātrī, bet filmas pirmizrāde festivālā notika kinoteātra "Tuschinski" zālē klātesot tikai režisoram un 30 skatītājiem.

Pēc Nacionālā kino centra pārstāves paustā, Manska filma stāsta par vīru, kura izraisītās pārmaiņas mainīja pasauli. Viņš bija atklātības jeb "Glasnostj" un pārbūves jeb "Perestroika" arhitekts, viņš nojauca Berlīnes mūri. Taču Gorbačovs noklusēja Černobiļas avāriju, apspieda Tbilisi un Baku protestētājus. Padomju impērija sabruka viņa valdīšanas laikā, un paša tauta viņu tagad par to nosoda. Ar pagātnes notikumu nastu plecos vientuļais vīrs savas dienas pavada kādā tukšā Maskavas priekšpilsētas namā.

"Gorbačovs. Paradīze" ir studijas "Vertov" un Čehijas studijas "Hypermarket Films" kopražojums. Radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Jevgēņijs Ribalko, režisors Manskis un producente Natālija Manska.

Filma tapusi sadarbībā ar televīzijas kanāliem "Arte" un "Nastojasheje vremja" un Čehijas televīziju. Finansiāli filmas veidošanu atbalstīja Nacionālais kino centrs un Čehijas Filmu fonds.

Latvijas skatītājiem iespēja noskatīties filmu "Gorbačovs. Paradīze" būs starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā "Artdocfest/Riga", kas Covid-19 pandēmijas dēļ ir pārcelts uz 2021.gada martu.

Savukārt Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā jauno režisoru konkursā "First Appearance" galveno balvu un 10 000 eiro saņēmusi ukraiņu režisores Alinas Gorlovas pilnmetrāžas filma "Starp diviem kariem" jeb "This Rain Will Never Stop". Kinolente ir Ukrainas, Latvijas, Vācijas un Kataras kopražojums, kas pirms dažām dienām piedzīvoja Itālijas pirmizrādi festivālā "Festival Dei Popoli", kur saņēma galveno balvu un 8000 eiro kā labākā pilnmetrāžas filma.

Matīsa pavēstīja, ka filmas Latvijas puses komanda ir studija "Avantis Promo", producente Ilona Bičevska, komponists "Goran Gora", scenārija konsultanti Ivo Briedis, Atis Klimovičs un Bičevska.

Filmas producente Bičevska norādīja, ka kinolente iesākās kā īsfilma par Sīrijas jaunieša dzīvi Ukrainā, taču ražošanas procesā kopā ar galveno varoni filmas veidotāji "tika ierauti jaunu kara situāciju epicentrā". Četru gadu laikā īsfilma kļuvusi par "kara skartas ģimenes eposu", kura laikā piedzīvoti trīs kari un sekots līdzi jauna cilvēka miera un identitātes meklējumiem.

"Tas viss tiek atklāts jaunas sievietes - režisores - acīm, kas niansēti uztver smalkas detaļas cilvēka individuālo un kolektīvo emociju pasaulē 21.gadsimtā, kur karš joprojām nespēj rimties," uzsvēra filmas producente.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!