KULTŪRA: Latvija Kannu kinofestivālā
 
LATVIJAS TERITORIJA. Latvijas kino profesionāļi Kannās strādā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu veidotā stendā, kas festivāla laikā ne vien prezentē mūsu valsti, bet kļūst par darba un pulcēšanās vietu visiem mūsu valsts pārstāvjiem. Rīt, 12. maijā, te notiks titulētās režisores Nanas Džordžadzes topošās filmas prezentācija, kas būs četru valstu, tostarp Latvijas, kopprojekts ©Publicitātes foto: Agnese ZAPĀNE

Francijā šonedēļ sācies Kannu starptautiskais kinofestivāls. Latvijas kino fanus, protams, visvairāk sajūsmina Rolanda Kalniņa filmas Četri balti krekli (1967) sensacionālā dalība programmā Cannes Classics.

Kā informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, Latvijas kinoprofesionāļi ir iesaistīti arī citās festivāla norisēs - starptautiskos kontaktos, tirgus skatēs, programmā Producers on the Move.

2018. gada programmā Cannes Classics iekļauta gan Stenlija Kubrika leģendārā filma 2001: Kosmiskā odiseja / 2001: A Space Odyssey (1968), gan tikai četrus gadus par Rolandu Kalniņu vecākā zviedru kino klasiķa Ingmara Bergmana filmas, gan Vitorio de Sikas Velosipēdu zagļi (1948), Alfrēda Hičkoka Vertigo (1958), arī Bilija Vaildera, Žaka Riveta un citu autoru kinoklasikas pērles. Filmas Četri balti krekli nonākšana šajā izlasē ir liels gods. Tas nozīmē, ka Rolanda Kalniņa un viņa radošās grupas darbs novērtēts kā pasaules līmeņa klasika, un, iespējams, arī paši latvieši uz savu kino vēsturi sāks raudzīties ar citām acīm.

Oficiālā sadaļa Cannes Classics Kannu kinofestivāla programmā pastāv piecpadsmit gadus. Festivāla rīkotāji uzsver, ka viens no aspektiem Kannu kinofestivāla misijā ir veidot mūsdienu auditorijas attiecības ar pasaules kino atmiņu. Klasisko filmu izlase veltīta pasaules kinovēstures mantojumam, demonstrējot īpašu meistardarbu restaurētās kopijas. Filmas seanss, kuru apmeklēs režisors Rolands Kalniņš un operators Miks Zvirbulis, notiks 15. maijā.

Savukārt galvenajā festivāla programmā, kas izvērtē jauno pasaules kino ražu, šogad uz Zelta palmas zariem pretendē daudzi pasaulē pazīstami kinomeistari - Žans Liks Godārs, Kirils Serebreņņikovs, Džafars Panahi, Pāvels Pavļikovskis, Spaiks Lī un citi, Kannu konkursa filmas vērtēs žūrija ar aktrisi Keitu Blanšetu priekšgalā, žūrijā uzaicināts arī Latvijai labi pazīstamais krievu režisors Andrejs Zvjagincevs.

ČETRI BALTI KREKLI. Afiša, kas apliecina, ka Rolanda Kalniņa filma beidzot nonākusi pasaules kino klasikas statusā. Galvenais seanss ar režisora un operatora Mika Zvirbuļa piedalīšanos notiks 15. maijā / Publicitātes foto

Latvijas kinoprofesionāļi darbojas vairākās Kannu kinofestivāla sadaļās. Studijas Tasse Film līdzdibinātāja, Latvijas Kinoproducentu asociācijas vadītāja Aija Bērziņa izvēlēta dalībai Eiropas daudzsološāko jauno producentu divdesmitniekā Producers on the Move. kas dod iespēju profesionāli pilnveidoties, iegūt kontaktus un popularizēt savus nākamos projektus. Studijā Tasse Film šobrīd top režisora Jura Kursieša spēlfilma Oļegs, kopražojums ar Krieviju - Mihaila Idova spēlfilma Humorists - un vēl vairāki starptautiski projekti.

Kannu kinofestivāla tirgus sadaļā Marché du Film, kas dod iespēju satikties ar potenciālajiem izplatīšanas aģentiem un citiem industrijas profesionāļiem, šogad piedalās jaunā režisora Kristiana Riekstiņa eksperimentālā spēlfilma Eva, kas top studijā Mistrus Media, finansēta VKKF mērķprogrammā un aprīlī Viļņas (Lietuva) festivāla industrijas sadaļā saņēma balvā iespēju piedalīties Kannu filmu tirgū.

Kannu filmu tirgū tradicionāli darbojas Latvijas paviljons. Tas veidots sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Rīt, 12. maijā, tur gaidāms sevišķs notikums - tiks prezentēts titulētās režisores Nanas Džordžadzes topošais Krievijas, Latvijas un Somijas kopražojums Rabbit’s Paw. Filmēšana sāksies jūnijā, Latvijas pusi šajā projektā pārstāv studija Fa Filma. Nacionālais Kino centrs īpaši darbam Kannu festivāla Latvijas paviljonā sagatavojis un izdevis jaunāko un topošo Latvijas filmu katalogu (2018-2020).