Sākas kinofestivāls "Lielais Kristaps" - ko varēsi redzēt?
 
©F64

Rīgas kinoteātros "Splendid Palace" un "Kino Bize" no šodienas līdz 14.novembrim notiks "Lielā Kristapa" balvas pasākumi, informēja balvas preses sekretāre Elīna Cire.

Šo dienu laikā kinoteātros tiks izrādītas ne tikai "Lielā Kristapa" balvai nominētās filmas, bet arī 15 jaunas filmas. Tāpat filmu programmas skatītāji varēs klātienē tikties ar daudzu filmu autoriem un piedalīties diskusijās par Latvijas kino aktuālām tēmām.

Pasākuma programma šodien plkst.20.30 tiks atklāta ar Pjotra Bombina filmas "Zivis" seansu. 10.novembrī uz kino ekrāniem pirmo reizi tiks izrādīta Jāņa Norda "Ar putām uz lūpām" un Viktora Jansona "Spleen jeb Augusts 1914".

Sestdien, 11.novembrī pasākuma programmā iekļauta Edvalda Lāča filma "Kurmis un bullis", Pāvela Gumennikova "Sarauj, Just!", Vlada Kovaļova "Viss, atā!", Dzintra Geka-Vaska "Meklējot Tisē" un Andreja Verhoustinska "Lidija".

Nedēļu 12.novembrī noslēgs ar Matīsa Spailes "Mūsējie", Tomasa Beķera "Izkrāsotā ģimene", Varia Piņķa "Ģimene", Didža Eglīša "Meklētāji", Ivars Zviedra un Ineses Kļavas "Rezidenti", kā arī diviem Latvijas Televīzijas dokumentālo īsfilmu cikla "Latvijas kods. Latvija šodien" seansiem.

Savukārt programmas noslēgumā, 14.novembrī, tiks izrādīta Daces Pūces filma "Annija" un Renāra Vimbas kinolente "Ziemeļu Gaisma. Komponista dienasgrāmata".

F64

Paralēli festivāla pirmizrāžu programmai kinoteātrī "Splendid Palace" notiks diskusiju cikls, kurā iekļautas tēmas - "Vīrieša tēls mūsdienu Latvijas spēlfilmās", "Radošas personības atainojums dokumentālā filmā", "Sievietes tēls Latvijas kino", "Režisora ievadvārdi", "Cik dokumentāls ir dokumentālais kino" un "Latvijas kino šodien".

Sīkāka informācija par "Lielā Kristapa" balvas pasākumu programmu pieejama interneta vietnē "www.lielaiskristaps.lv".

Kā ziņots, "Lielā Kristapa" balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 13.novembrī, tiks piešķirtas balvas labākajām Latvijas filmām astoņās kategorijās un labākajiem filmu ražošanā iesaistītajiem profesionāļiem 15 kategorijās. Balva tiks piešķirta arī par mūža ieguldījumu filmu mākslā. Tāpat paredzēta skatītāju balva, kā arī īpašās žūrijas un atbalstītāju balvas.

Balvām šogad nominētas 28 filmas dažādās kategorijās, bet visvairāk nomināciju ir filmu "Melānijas hronika", "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" un "Pirmdzimtais" radošajām komandām.

Labākās spēlfilmas režisora balvai nominēts Viesturs Kairišs par filmu "Melānijas hronika", Staņislavs Tokalovs par filmu "Tas, ko viņi neredz", Varis Brasla par režiju filmā "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" un Aiks Karapetjens par filmas "Pirmdzimtais" režiju.

Par titulu "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma" sacentīsies Kairiša "Melānijas hronika", Karapetjana filma "Pirmdzimtais" un Braslas filma "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru".

Par labākās aktrises titulu cīnīsies Sabīne Timoeto ("Melānijas hronika"), Maija Doveika ("Pirmdzimtais"), Akvelīna Līvmane ("Vectēvs, kas bīstamāks par datoru") un Elīna Vāne ("Svingeri"), savukārt labākā aktiera balvai nominēts Markuss Jānis Eglītis ("Vectēvs, kas bīstamāks par datoru"), Kaspars Znotiņš ("Pirmdzimtais"), Mārtiņš Vilsons ("Vectēvs, kas bīstamāks par datoru") un Jevgēņijs Tkačuks ("Tas, ko viņi neredz").

Kategorijā "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma" uz balvu pretendē Uģa Oltes un Mortena Travika "Atbrīvošanas diena", Ilonas Brūveres "Ievainotais jātnieks" un Kristas Burānes filma "Pasaka par tukšo telpu".

Kategorijā "Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma" pretendē Andreja Verhaustinska filma "Lidija", Astras Zoldneres filma "Melleņu gari", kā arī Lailas Pakalniņas filma "Zirdziņ, hallo!".

Balvai kategorijā "Labākā debijas filma" nominēta Matīsa Kažas "Vienu biļeti, lūdzu!", Kārļa Lesiņa "Vectēva tēvs", Žanetes Skarules "Lidojošo mūku templis" un Katrīnas Neiburgas "Garažas".

Nominētās filmas vērtēs starptautiskā žūrija, kuras sastāvā šogad strādās režisors Renārs Vimba, starptautiskās kinokritiķu asociācijas "Fipresci" Latvijas nodaļas vadītāja Daira Aboliņa, producente Antra Cilinska, Varšavas Starptautiskā filmu festivāla pārstāve Agņeška Orila, kino kritiķe Larisa Maljukova, Palmspringsas Starptautiskā kino festivāla pārstāve Alisa Simona, kā arī Islandes režisors Fridriks Tūrs Fridriksons.

Tāpat tradicionālajam "Lielā Kristapa" balvas "Studentu filmu konkursam" izvirzītas 14 filmas - "Pietura Zoja", "Septiņas neveiklas seksa reizes. Pirmā daļa", "Drošsirdīgs mednieks", "Silts klusums", "Pinokio", "Augstāk, tālāk, stiprāk", "Apakšstraume", "Viena. Nakts", "Prezidents", Smilšu kovbojs", Folkmaņa faktors", Zvaigžņotās debesis", "Tētis snauž" un "Dzeņa pieskāriens".