Parasti nātru un citu ēdamo nezāļu laiks pienāk kaut kad maijā, bet šajā dīvainajā pavasarī sauju jauno nātru dzinumu dažviet varēja saplūkt jau februāra beigās. Varbūt arī jūsu apkārtnē kaut kur piesaulītē zem pērnajām lapām slēpjas pirmie maigie nātru zaļumi.
Daži «zaļās virtuves» cienītāji uzsver, ka nātres jāizmanto tikai pavisam jaunas - tādas, kuras vēl nedzeļ. Apēdot 100 g svaigu nātru lapiņu, organismam tiek 100 - 200 mg C vitamīna. Citi recepšu autori pieļauj arī dzeļošu nātru izmantošanu, bet iesaka tās plūkt gumijas cimdos un pirms gatavošanas noplaucēt karstā ūdenī. Ja nav speciālu recepšu, nātres var pievienot visur tur, kur liek spinātus vai skābenes. Salīdzinājumā ar citām savvaļas delikatesēm nātru garša ir neitrāla, tāpēc tās var likt gan zupā, gan sautējumā vai mērcē, kā arī pīrāgos; var savārīt biezenī, pievienojot dažādus zaļumus un olu. Vasaras sākumā ieteicams salasīt nātres un izkaltēt tējai, ko tautas medicīnā lieto pret saaukstēšanos, aknu un žultsceļu kaitēm, kā arī matu skalošanai, lai tos stiprinātu.
Der zināt:
* Izejvielas ēdieniem no savvaļas augiem jāvāc tīrā vietā, tālāk no izplūdes gāzēm un putekļiem.
* Nav vērts vākt gliemežu saēstas, kukaiņu bojātas, plankumainas un vienkārši neglītas lapas.
* Vācot izejvielas, jācenšas nepaņemt līdzi gliemežus un kukaiņus. Mājās vākums vēlreiz jāpārlasa.
* Ja savāktie augi tālu jāved, tie ilgāk paliek nesavītuši, ja izrauj ar visu sakni. Pārvadāt un glabāt var plastmasas maisiņos.
* Karstajiem ēdieniem nātres pievieno pēc iespējas gatavošanas beigās, lai vērtīgo uzturvielu zudumi būtu mazāki.
* Jaunās nātrītes var arī sasaldēt: vispirms rūpīgi nomazgā, nosusina un sagriež, plānā kārtiņā liek uz pārtikas plēves un novieto saldētavā.
Nātru lavašs
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nātru lapas noplaucē karstā ūdenī, sīki sagriež, sablenderē kopā ar biezpienu, krējumu, spiedē saspiestām ķiploka daiviņām un sāli. Ar sagatavoto masu pārziež lavašu, saritina veltnī, ietin pārtikas plēvē un atstāj ledusskapī uz 8 stundām. Pasniedz plāni sagrieztu.
Nātru zupa ar dārzeņiem
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Gaļu liek 3 litros ūdens, uzvāra, noputo, pievieno sāli un piparu graudiņus, vāra mīkstu. Izņem gaļu no buljona, nedaudz padzesē, atbrīvo no kaula, sagriež mazos gabaliņos, pieliek atpakaļ. Pievieno gabaliņos sagrieztus kartupeļus, turpina vārīt uz lēnas uguns. Pannā augu eļļā apcep sīki sagrieztu sīpolu un uz sakņu rīves sarīvētus burkānus, sautē piecas minūtes. Pievieno strēmelītēs sagrieztu papriku un sautē vēl trīs minūtes. Kad kartupeļi mīksti, pievieno zupai pannas saturu, kā arī sagrieztas nātres, spinātus un skābenes, uzvāra un vāra vēl divas minūtes. Pasniedzot šķīvjos liek pa karotītei skābā krējuma un gabaliņos sagrieztas vārītas olas.
Nātru salāti ar dārzeņiem un riekstiem
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nātru lapiņas noplaucē karstā ūdenī, nospiež lieko šķidrumu, sakapā. Burkānus sarīvē, lociņus sīki sagriež, valriekstus sakapā. Visu sajauc, pievieno jogurtu un sāli, samaisa.
Nātru salāti ar redīsiem un olīvām
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nātres noplaucē karstā ūdenī, nospiež lieko šķidrumu, sīki sagriež. Lokus sīki sagriež, paipalu oliņas un olīvas sagriež pusītēs, redīsus - ripiņās. Visu sajauc. Eļļu kārtīgi sakuļ ar citronu sulu, sāli un pipariem, pārlej salātiem.
Olu kultenis ar nātrēm
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Sīpolu sakapā, apcep uz pannas sviestā, pievieno kapātas nātru lapiņas un pētersīļus, maisot sautē 7-8 minūtes. Olas sakuļ ar pienu, pievieno sāli, pārlej pannas saturam un maisot cep, līdz kultenis gatavs.
Smūtijs ar nātrēm
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nātru lapiņas noplaucē un sagriež, gurķi sarīvē, banānu un zemenes sagriež gabaliņos, visu sablenderē un tūlīt pasniedz.