Mārtiņš Rītiņš, atzīmējot savu 70 gadu jubileju: Dulls tu esi, bet tev izdodas

 
CER, KA GAILI NEDZIRDĒS. "Es ceru, kas sestdien mana dzimšanas dienas ballīte izdosies tik laba, ka no rīta tā gulēšu, ka gaili nedzirdēšu un pamodīšos tikai svētdienas pēcpusdienā," saka šefpavārs Mārtiņš Rītiņš ©Ronalds Šulcs

«Kad pirms desmit gadiem savā dzimšanas dienā biju nolēmis sarīkot «kaut ko mazu» savās mājās Baltezerā, pie manis ieradās 320 cilvēku. Toreiz man teica: «Dulls tu esi, bet tev izdodas...» Un tagad es domāju: dzīvojam tikai vienreiz – lai ir kārtīga ballīte!» saka slavenais un atraktīvais šefpavārs Mārtiņš Rītiņš.

Sestdien, 19. oktobrī, viņš pārkāps savas dzīves 70 gadu slieksni, un šo notikumu pavārs, kulināro TV raidījumu Kas var būt labāks par šo? un Tuč, tuč Rītiņš vadītājs, grāmatas Mielasts ar Mārtiņu (1997) autors, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris (2007) un Gada šefpavārs (2014) Mārtiņš Rītiņš atzīmēs īpaši krāšņi un grandiozi - jubilejas pasākumā Kas var būt labāks par šo. Mārtiņa Rītiņa talantu suminot, kas no pulksten 19 notiks Hanzas peronā. Pasākuma vadība uzticēta Jaunā Rīgas teātra aktierim Gundaram Āboliņam un TV personībām Baibai Sipeniecei-Gavarei un Valteram Krauzem, un ar saviem priekšnesumiem to kuplinās daudzi pazīstami mākslinieki, ilggadēji jubilāra draugi: operdziedātāja Inese Galante, LNOB soliste Evija Martinsone, ar kuru kopā gaviļnieks savulaik piedalījās TV šovā Dziedi ar zvaigzni, operdziedātāja Ilona Bagele ar pavadošo mūziķu grupu, dziedātāji Lorija Vuda, Normunds Rutulis, Aminata, Ieva Akuratere, Olga Rajecka, mūziķis Aigars Grāvers, aktieris Varis Vētra, grupas Jauno Jāņu orķestris un Framest, māksliniece Elita Patmalniece, vairāk nekā 30 labākie Latvijas pavāri un daudzi citi viesi.

Koncertā skanēs Mārtiņa Rītiņa un Evijas Martinsones dziedātais duets no E. L. Vebera Operas spoka, Raimonda Paula dziesmiņa Mēs, jautrie pavāri no kinofilmas Vella kalpi, Mārtiņa Brauna dziesma Mīla ir kā uguns (Mārtiņa kora interpretācijā), Jāņa Lūsēna Dūjas himna, bet Brāļi Rītiņi gatavo divus priekšnesumus - Jāzepa Vītola Uguns milna un Mozzarts 4 koncerto Flaunders & Son. Viesiem tiks piedāvāts izbaudīt pavāru sagatavotās uzkodas, ledus šovu, Elitas Patmalnieces vadīto gleznošanas meistarklasi, bārmeņu šovu, šokolādes sprādzienu un citus pārsteigumus. Bet koncertā iegūtie līdzekļi tiks veltīti Mārtiņa fondam un rehabilitācijas centram Dūjas.

«Es esot līdzīgs savai vecmammai, kura bijusi ļoti lustīga. Jau bērnībā un jaunībā mani nevarēja noturēt pie zemes, man patika ballēties, lustēties un svinēt arī visas neapaļās dzimšanas dienas,» stāsta Mārtiņš Rītiņš, kas, 1993. gadā pārcēlies uz dzīvi Latvijā, drīz vien pavārmākslas latiņu šeit pacēla visaugstākajā līmenī.

Taujāts, vai 70 gadi pēc paša sajūtām ir daudz, Mārtiņš Rītiņš atteic, ka labi atminas laiku, kad viņa mammai palika 50 gadu. «Toreiz domāju: «Vai, cik viņa ir veca!» Man tolaik vēl bija trīs brāļi, visi vecāki, un, kad vecākajam apritēja 50, es biju laimīgs, ka esmu jaunākais... Un man liekas, ka tas taču bija vēl vakar!» saka Mārtiņš Rītiņš. Savu 50. dzimšanas dienu viņš sagaidīja jau Latvijā. Un, ja jaunībā viņam likās, ka piecdesmit gadi ir robežšķirtne, pēc kuras cilvēks ir jau pāri kalnam, tad šodien, sagaidot savus 70 gadus, atraktīvajam šefpavāram vēl nepavisam nav sajūta, ka viņš būtu pāri kalnam, otrā pusē.

Bet dzimšanas dienā gaviļnieks gribētu, lai viņam novēl labsajūtu. Lai nepazūd humors un dzīvesprieks, un - lai pēc iespējas ilgāk saglabājas skaidrs prāts.