Kabači prot pieskaņoties. Ēdienos tie draudzējas praktiski ar jebkuriem citiem produktiem un pieņem savu izteiksmīgāko kaimiņu garšu, paši paliekot gandrīz nemanāmi.
Daudziem kabači šķiet bezgaršīgi, arī neizturīgi - ja nejauši nomet zemē, tie saplaisā un, ja arī neieplīst, tiek iedauzīti, sāk bojāties. Ne velti sporta līdzjutēji apsaukā pretiniekus tieši par kabačiem. Kabači sagādāja lielu vilšanos pat slavenajam Agatas Kristi detektīvromānu varonim Erkilam Puaro, kurš bija nolēmis vecumdienās pārcelties uz laukiem un nodoties dārzkopībai.
Un tomēr kabačiem ir sava nenoliedzama pievilcība. Vai gan citādi senie Amerikas iedzīvotāji būtu centušies tos kultivēt, lai padarītu ēdamus? Pirmatnējie savvaļas kabači esot bijuši rūgti un praktiski bez mīkstuma, gandrīz tikai miza un sēklas vien. Pētnieki domā, ka sākumā cilvēki ēda tieši kabaču sēklas, bet vēlāk pavairošanai ņēma sēklas no tiem kabačiem, kas ir gaļīgāki un ne tik rūgti. Pirmais zināmais kabaču nosaukums, kas lietots to dzimtenē, ir askutasquash, burtiskā nozīmē: zaļā lieta, kas ēdama jēla. Uz Eiropu kabači atceļoja Kolumba laikos un līdzīgi daudziem citiem Jaunās pasaules kultūraugiem sāka savu tālāko izplatību no Spānijas un Portugāles.
Šodien labprāt izmantojam kabačus, lai ēdienu padarītu mazāk barojošu. Tos var savārīt biezeņzupā, ar kabaču masu daļēji var aizstāt miltus maizes, smalkmaizīšu un pankūku mīklā, tāpat arī gaļu - kotlešu, tefteļu vai viltotā zaķa masā. Dažās receptēs izmanto rīvētus kabačus, citās - savārītu un caur sietu izberztu kabaču biezeni. Kādreiz ar vienu lielu kabaci var izlīdzēties, ja nepietiek izejvielu debesmannai: kabaci nomizo, atbrīvo no sēklotnes, sagriež kubiņos, izvāra mazā ūdens daudzumā, izberž caur sietu, aromatizē ar dažām cidonijām vai kādu sīrupu, pievieno cukuru un tālāk vāra kā parasti.
Der zināt:
*Vislabākie ir nepārauguši kabači, kuru garums nepārsniedz 20 cm, to mīkstums ir blīvs, sēklu aizmetnīši tikko samanāmi.
*Izvēloties kabačus, pievērsiet uzmanību miziņai - tai jābūt spīdīgai, nebojātai un ne pārāk cietai.
* Pilnīgi svaigam kabacim ir sulīgs, gaļīgs kātiņš.
* Kabači jāpārvadā un jāuzglabā uzmanīgi; saspiesti vai iedauzīti tie sāk strauji bojāties.
* Kabaču ziedus pievieno salātiem, tos var arī cept, iepriekš uzkaisot garšvielas, apviļājot olā un miltos.
*Ja kabači dārzā izauguši lielāki par ideālo izmēru, tos mizo, iztīra sēklotni un sagriež kubiņos, pēc tam izmanto karsto ēdienu pagatavošanai - sautējumiem, biezeņzupām u.c. Lielus kabačus labi var pildīt un cept cepeškrāsnī.
*Kubiņos vai šķēlītēs sagrieztu pāraugušu kabaču mīkstumu var izmantot interesantu ievārījumu gatavošanai, pievienojot cidonijas, ābolus, ananāsus, citronus, apelsīnus u.c.
*Tā kā kabači tiek uzskatīti par ūdeņainiem dārzeņiem, tos nereti pirms lietošanas sagriež, apkaisa ar sāli un patur 20 - 30 minūtes, lai izdalās liekais šķidrums.
*Ja kabačus vēlas sasaldēt atsevišķi vai iekļaut saldētu dārzeņu maisījumā, tos sagriež ripiņās un vispirms blanšē 2 minūtes, pēc tam noskalo aukstā ūdenī un rūpīgi notecina. Saldētus kabačus var glabāt 12 mēnešus.
* Sasaldēt var arī rīvētu kabaču masu, ko izmanto zupām, pankūkām u.c.
*Kabačus var marinēt tāpat kā gurķus, tos iespējams pat likt vienā burkā kopā ar gurķiem. Marinēšanai ir ļoti svarīgi, lai kabači būtu nepārauguši, ar blīvu mīkstumu.
Receptes
Kabaču un siera plācenīši
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nelielos kabačus var arī aizstāt ar attiecīgu daudzumu liela kabača mīkstuma (bez mizas un sēklotnes). Kabačus sarīvē ar sakņu rīvi, uzkaisa sāli, samaisa un atstāj uz 15 minūtēm atsuloties. Masu nospiež, izdalījušos šķidrumu nolej. Pievieno sieru, sasmalcinātus ķiplokus un zaļumus, olas un miltus, sajauc un iegūst pabiezu mīklu aptuveni kotlešu masas konsistencē (ja vajag vairāk miltu, tos pievieno papildus). Pannā sakarsē eļļu, veido nelielus apaļus plācenīšus, izcep no abām pusēm.
Maigā kabaču biezzupa
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Kabačus nomizo, sagriež gabaliņos, liek katlā, pārlej ar ūdeni un vāra, līdz izjūk. Pievieno sāli, kariju un kapātus zaļumus, sablenderē. Pielej saldo krējumu, maisot uzsilda, lej šķīvjos un pasniedz ar grauzdiņiem.
Cepti kabači ar sojas mērci
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Nelielā ūdens daudzumā iejauc cieti, sojas mērci, sīki sagrieztu sīpolu un ingveru. Kabaci sagriež 1x1 cm gabaliņos, apcep uz labi sakarsētas pannas eļļā. Pārlej ar sagatavoto maisījumu, samazina uguni, uzliek pannai vāku un sautē kabačus piecas minūtes. Pievieno spiedē saspiestus ķiplokus, sajauc, noņem no uguns un ļauj brīdi pastāvēt.
Pasniedz ar rīsiem.